OKRĘG MAZOWIECKI LMiR NA UROCZYSTOŚCIACH W RZEKUNIU

Od połowy sierpnia, w Polsce, mają miejsce tradycyjne obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego. W Rzekuniu – miejscowości usytuowanej 10 km na wschód od Ostrołęki - znajduje się cmentarz parafialny, na którym pochowani są marynarze 1-go Batalionu Morskiego i ułani z 2 Pułku Ulanów Grochowskich, którzy polegli w walce z wojskami bolszewickimi w roku 1920. W niedzielę 21 sierpnia 2016, w tejże miejscowości, miały miejsce uroczystości ku czci marynarzy i ułanów - bohaterów wydarzeń sprzed dziewięćdziesięciu sześciu lat.

W uroczystościach uczestniczył, miedzy innymi, przedstawiciel Senatu RP – senator Robert MAMĄTOW, mgr Krzysztof PARZYCHOWSKI – v-ce starosta ostrołęcki, Jerzy GRABOWSKI – przewodniczący Rady Miasta Ostrołęka oraz inni animatorzy życia publicznego. Zarząd Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej reprezentowała delegacja w osobach – kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ – prezes, kmdr Józef KOWALEWSKI – v-ce prezes i sternik morski Hanna POTAPOWICZ – sekretarz.

 Uroczystości z udziałem kompanii honorowej Marynarki Wojennej, którą wystawił Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej z Wejherowa oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej na maszcie przed kościołem p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i odegrania hymnu narodowego.

Przed liturgią, która miała miejsce wewnątrz pięknej neo-gotyckiej świątyni, młodzież szkolna przedstawiła rys historyczny wydarzeń pod Ostrołęką w roku 1920 oraz scharakteryzowała sylwetki i postawy najważniejszych uczestników walk. Msza święta dedykowana marynarzom i ułanom – bohaterom roku 1920 - odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym z udziałem kompanii honorowej MW i sprawowana była w koncelebrze przez ks. kmdr por. Jana MALISZEWSKIEGO (kapelana MW), ks. ppłk Jana MROWCĘ (proboszcza z Rzekunia) oraz ks. kan. Stanisława SIEMIONA (proboszcza z Goworowa). Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna LMiR.

 Po mszy uformował się korowód, który przemaszerował na cmentarz parafialny, gdzie pochowani są żołnierze polegli w roku 1920. Czoło korowodu stanowili ułani z Grupy Rekonstrukcyjnej 5 Pułku Ulanów Zasławskich, następnie orkiestra LMiR, kompania honorowa MW ze sztandarem, poczty sztandarowe organizacji para-militarnych i szkół, goście oraz przedstawiciele władz lokalnych i pozostali uczestnicy uroczystości.

Na cmentarzu odbył się apel pamięci. Następnie, oddział Marynarki Wojennej oddał salwę honorową, a po odegraniu przez trębaczy Hasła Wojska Polskiego, delegacje przystąpiły do składania wieńców i wiązanek kwiatów przy tremollo wykonywanym przez werble. Na zakończenie uroczystości na cmentarzu, trębacz OR LMiR odegrał sygnał Śpij Kolego. 

Finalnym elementem obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej w Rzekuniu były pokazy umiejętności kawaleryjskich, rekonstrukcja fragmentów działań bojowych z roku 1920 oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR, którą dyrygowali kmdr Józef KOWALEWSKI i kplm. Benedykt Cezary CELIAN. Po uroczystościach, zaproszeni goście i grupy realizujące określone zadania w trakcie obchodów uczestniczyły we wspólnym obiedzie.