DZIEŃ WISŁY 25.06. 2016r. W PŁOCKU

W ostatniej dekadzie czerwca, przypada okres DNI MORZA, kończący się ŚWIĘTEM MARYNARKI WOJENNEJ, a w około 24 czerwca ma miejsce staropolskie święto o nazwie WIANKI. Łącząc te tradycje, organizacje samorządowe z Płocka, Towarzystwo Przyjaciół Płocka, Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej, Żegluga Wyszogrodzka oraz liczne płockie organizacje wodniackie obchodziły w dniu 25 czerwca (sobota) DZIEŃ WISŁY.

Po mszy w intencji marynarzy wiślanych, odbyła się uroczystość składania wieńców na Płycie Nieznanego Żołnierza, prowadzona przez kpt. ż. ś. Pawła ŚLIWINSKIEGO. Po odegraniu przez Orkiestrę Reprezentacyjną LMiR Hymnu do Bałtyku, przy tremolo werbli, delegacje złożyły wiązanki kwiatów dla upamiętnienia czynu bojowego Marynarzy Flotylli Wiślanej MW i Oddziału Wydzielonego Rzeki Wisły. W skład delegacji weszli, między innymi: kmdr Marek PADJAS – v-ce prezes Zarządu Głównego LMiR, mgr Elżbieta KASIŃSKA – członek Zarządu Głównego LMiR, kpt. ż. ś. Jerzy PELACIŃSKI – członek ZG LMiR oraz v-ce prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR, oraz kpt. ż. ś. Stanisław FIDELIS – pisarz marynista. Po odegraniu na trąbce sygnału za poległych, okolicznościową modlitwę odprawił ks. kan. Stefan CEGŁOWSKI – proboszcz Parafii Katedralnej i kapelan płockich wodniaków.

Następnie, poczet sztandarowy oraz grupa marynarzy i wodniaków przemieściła w szyku zwartym na nabrzeże zlokalizowane przy ul. Rybaki. Na czele, maszerowała orkiestra prowadzona przez kapelmistrza Benedykta Cezarego CELIANA i tamburmajora bsm. Jarosława MORAWSKIEGO. Warunki meteorologiczne tego dnia były wyjątkowo trudne zarówno dla orkiestry jak i uczestników przemarszu, albowiem tego dnia temperatura wyniosła 35ºC w cieniu.

Po dotarciu na nabrzeże, po wybiciu tradycyjnych „szklanek”, o godzinie 14.00, dwóch marynarzy podniosło banderę na maszcie, a orkiestra wykonała Hymn Państwowy, po czym miały miejsce oficjalne wystąpienia.

Kolejna częścią DNIA WISŁY był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej pod dyrekcją kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO i kplm. Benedykta Cezarego CELIANA. Zespól wystąpił na estradzie wzniesionej na nabrzeżu z repertuarem muzyki patriotycznej, wojskowej, klasycznej i rozrywkowej, a partie wokalne wykonał bsm. Stanisław RAPACZ.  

W godzinach popołudniowych, organizatorzy zaoferowali uczestnikom wiele atrakcji – między innymi rejsy na pokładzie MS MARIANNA – dowodzonej przez kpt. ż. ś. Mariusza PIELACŃSKIEGO, paradę jednostek pływających na Wiśle, koncerty zespołów w amfiteatrze, oraz puszczanie wianków.

Wydarzenia tego typu są istotne dla społeczności zamieszkałej nad Wisła, ponieważ stanowią one zarówno kontynuację najlepszych tradycji żeglugowych i wodniackich jak przypominają o znaczeniu rzeki, która jest nie tylko źródłem pożywienia oraz materiałów budowlanych, ale również arterią komunikacyjną. DZIEŃ WISŁY to czas by o tym przypomnieć, a sprawna organizacja tej imprezy to klucz do sukcesu.