DWÓCH JUBILATÓW W MARYNARSKICH MUNDURACH W OKRĘGU MAZOWIECKIM LMiR

Na przełomie lutego i marca, w tym roku dwóch marynarzy w Okręgu Mazowieckim LMiR obchodzi swoje „okrągłe” rocznice urodzin. Co ciekawe, obaj jubilaci są z pod znaku Ryb -znaku, który jest uważany za idealną konstelację dla marynarza. Rzeczeni jubilaci – są to:

Kpt. ż. ś. Kazimierz RZADKOWSKI z Wyszkowa – rocznik 1946 oraz

St. bsm. Maciej JASTRZĘBSKI z Pułtuska – rocznik 1961.

Obu jubilatom życzymy dobrego zdrowia, marynarskiego szczęścia i tradycyjnej „stopy wody pod kilem”! Poniżej zamieszczamy krótkie biografie obu marynarzy.

Kpt. ż. ś. Kazimierz RZADKOWSKI urodził się 25 lutego 1946 w Ulasku (miejscowość między Wyszkowem a Pułtuskiem) w rodzinie rolniczej. Od wczesnej młodości przejawiał zainteresowania techniką i po zakończeniu edukacji, pracował początkowo, jako kierowca-mechnik. W latach 70-tych, został zatrudniony przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie najpierw, jako marynarz a później stermotorzysta. Jubilat doskonalił swoje kwalifikacje zawodowe i ukończył, miedzy innymi, kursy specjalistyczne dla mechaników żeglugi śródlądowej a następnie kurs oficerski na stopień porucznika żeglugi śródlądowej. Zalicza się do grona wychowanków ś. † p. kmdr por. Adama RESZKI – znanego i cenionego nauczyciela wielu pokoleń marynarzy żeglugi śródlądowej.

Znakomite opanowanie rzemiosła marynarskiego na śródlądziu spowodowało, że powierzono mu służbę na jednej z najtrudniejszych rzek w Polsce tj. Bugu, gdzie często doświadczeni kapitanowie mają poważne obawy przed wpłynięciem na tenże akwen – ze względu na arcytrudne warunki nawigacyjne. Bug określany jest czasami, jako „dzika rzeka”; jednakże dla kapitana Kazimierza – to chleb powszedni. Kapitan ma doświadczenie w pływaniu na kutrach strugowodnych typu KS-100. Były to jednostki o nazwach KS CZAPLA i KS BRODZIEC. Jednostki te, ze względu na małe zanurzenie, są wskazane na płytkie wody. Oficer pływał również na holownikach typu Krakowiak (określanych czasem terminem Dziobak) i innych. Oprócz nawigacji na Bugu, kapitan zdobył doświadczenie na Wiśle, Narwi i innych akwenach. Kpt. ż. ś. Kazimierz RZADKOWSKI również poznał specyfikę służby na okrętach wojennych, co miało miejsce w czasie Jego kontaktów z Dywizjonem Zabezpieczenia Hydrograficznego MW RP oraz Dywizjonem Okrętów Podwodnych  w Gdyni-Oksywie.  Oficer został wyróżniony Odznaką Pamiątkową Dowódcy Marynarki Wojennej RP.

St. bsm. Maciej JASTRZĘBSKI urodził się 5 marca 1961 w Pułtusku w rodzinie inteligenckiej. Po ukończeniu szkoły zawodowej FSO w Warszawie, pracował jako mechanik, po czym został wcielony do służby wojskowej.   Służbę odbył w Jednostce Wojskowej Szczecin-Podjuchy jako muzyk-instrumentalista w orkiestrze – odsadzony na partii tenor-horn. Podoficer ukończył liczne kursy specjalistyczne w zakresie mechaniki i pracował jako marynarz w Holandii pływając po tamtejszych kanałach.

Od roku 2008, jest członkiem Ligi Morskiej i Rzecznej, w szczególności muzykiem Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR. Od roku 2017, działa w Komisji Rewizyjnej Okręgu Mazowieckiego LMiR. Jest również członkiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Pułtusku. Za swoją pracę i działalność społeczną został wyróżniony: Srebrnym Medalem Zasłużonym dla Ligi Morskiej i Rzecznej, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Odznaką Pamiątkową Dowódcy Marynarki Wojennej RP. W roku 2018 awansowany do stopnia starszego bosmana.