ANTONI SZARMACH (1946-2020) WSPOMNIENIE

W dniu 18 czerwca 2020, we Włocławku, na wieczną wachtę odszedł Antoni SZARMACH – prezes Oddziału Kołobrzeskiego LMiR, kawaler Pierścienia Hallera i Krzyża PRO MARI NOSTRO, recipient Krzyża Kawalerskiego OOP, Złotego Krzyża Zasługi, Medalu Komisji Edukacji Narodowej i Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego, nauczyciel, harcerz, samorządowiec, animator żeglarstwa, sportów wodnych, turystyki i ekologii, wizjoner, wolontariusz i altruista.

Urodzony w Boroszewie na obszarze Kociewia. Szkołę podstawową oraz średnią ukończył w Starogardzie Gdańskim. Studiował nauki pedagogiczne i przez wiele lat pracował w zawodzie nauczyciela. W młodości, pasjonat skautingu; a jako nauczyciel – już w Kołobrzegu, wzorowo prowadził drużyny harcerskie. Wspaniały pedagog wpajający swoim wychowankom wzorcowe elementy aksjologii. Wielu z nich, do dzisiaj, pełni odpowiedzialne funkcje, począwszy od samorządów, poprzez władze wojewódzkie, a nawet, aż do Senatu RP.

Zawsze był entuzjastą boatingu i jachtingu; jednakże, jako historyk, w swoich przesłaniach do młodych adeptów sztuki żeglarskiej, zawsze uwzględniał dzieje Polski Morskiej i ludzi, którzy ją budowali. Podkreślał, również, fakt powrotu Polski nad Bałtyk w roku 1945 i konsekwencje tego faktu.

W Lidze Morskiej i Rzecznej, Antoni SZARMACH pełnił kilka odpowiedzialnych funkcji. Oprócz prezesury w Oddziale LMiR w Kołobrzegu (nieprzerwanie od roku 1998), był również członkiem Głównego Sądu Koleżeńskiego oraz członkiem Kapituły Wyróżnień LMiR. Jednakże, będzie najbardziej przez nas zapamiętany, jako proponent i wieloletni niestrudzony realizator wydarzeń o nazwie ZLOT JUNGÓW LMiR. Dzięki Jego inwencji, staraniom i wysokiej sprawności organizacyjnej, wydarzenia w Kołobrzegu stały się niezwykle widowiskowe i przybrały charakter sea scouts jamboree. Zlot Jungów był znakomicie połączony z uroczystościami Dni Kołobrzegu, Otwarciem Sezonu Nawigacyjnego oraz wyścigami smoczych łodzi na Parsęcie. Imprezami towarzyszącymi były koncerty, przemarsze, jarmarki regionalne, konkursy sprawnościowe i rejsy dla jungów (łącznie z rejsem na Bornholm w roku 2018) oraz okolicznościowe wystawy w Muzeum Oręża Polskiego. Wszystkie te wydarzenia znakomicie koordynował Nasz Zmarły Przyjaciel Antoni.

Antoni SZARMACH był postacią niezwykle dynamiczną i miał charakter nonkonformisty. Priorytetem dla Niego było zawsze dobro LMiR i nie ustawał w wysiłkach by jej ludzi jednoczyć i dbać o permanentny rozwój organizacji. Prywatnie, był osobą bardzo towarzyską, nieco jowialną (dowcipami sypał jak z rękawa – niektóre ze sporą dozą pikanterii). Zawsze optymistycznie nastawiony do realiów, w których przyszło Mu działać.

Wraz ze śmiercią Antoniego SZARMACHA, Liga Morska i Rzeczna poniosła dotkliwą stratę. Odszedł od nas jeden z najbardziej aktywnych działaczy, którego będzie bardzo trudno zastąpić. Jednakże, NON OMNIS MORIAR! To, co pozostawił po sobie (idee, podejście i sposoby rozwiazywania problemów organizacji) będzie kapitałem LMiR i wskazaniami na przyszłość dla potomnych.