WIZYTA KPT. Ż. W. EUGENIUSZA DASZKOWSKIEGO W WYSZKOWIE

W dniach 20-21 listopada 2019, w Wyszkowie – swoim rodzinnym mieście - przebywał kpt. ż. w. doc. Eugeniusz DASZKOWSKI (rocznik 1930). Jest On postacią bardzo znaną w środowisku oficerów Marynarki Handlowej – były rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, doświadczony nawigator PMH, który na polskich i zagranicznych jednostkach docierał do najdalszych zakątków świata, Kawaler Pierścienia Hallera oraz Krzyża „PRO MARI NOSTRO”, pisarz-marynista – członek Stowarzyszenia Marynistów Polskich, autor 24 wydanych pozycji literackich (dwudziesta piąta pozycja ukaże się w roku 2020).

Bezpośrednią okazją wizyty Kapitana w Wyszkowie była promocja Jego ostatniej książki pt. „Rejs do Dżeddy”. Dżedda – na międzynarodowych mapach nawigacyjnych Jeddah (jęz. ang.) - to miasto portowe w Arabii Saudyjskiej – stanowiące niejako bramę dla wyznawców Allaha w ich świętej pielgrzymce z miasta Mekki do miasta Medyny. W książce, autor opisuje doświadczenia i szczególne perypetie polskiego kapitana zmuszonego do pracy na jednostce pływającej, nie tylko z niewykwalifikowaną załogą, ale również przy braku wymaganych certyfikatów okrętowych. Jednocześnie, autor uwypukla różnice kulturowe oraz kontrastuje systemy wartości uznawane przez marynarzy europejskich i ich arabskich kolegów.

Promocja publikacji miała miejsce w Audytorium im. prof. Ludwika Maciąga w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie. Sala zapełniła się, nie tylko osobami z wyszkowskiego establishmentu, ale również autentycznymi entuzjastami literatury marynistycznej. Nie zabrakło młodzieży szkolnej oraz przedstawicieli środowisk żeglarskich.  Spotkanie prowadziła Dyrektor Biblioteki mgr Małgorzata ŚLESIK-NASIADKO, a kpt. DASZKOWSKI nie tylko barwnie przedstawił swoje morskie doświadczenia, ale również podzielił się swoimi refleksjami na temat Wyszkowa – miasta swojego dzieciństwa i młodości. Nie zabrakło pytań, na które autor udzielił wyczerpujących odpowiedzi. Niespodzianką wieczoru był olbrzymi tort w kształcie książki, którego porcje wystarczyły dla wszystkich zgromadzonych w Audytorium. Fundatorem tortu był burmistrz Wyszkowa mgr Grzegorz NOWOSIELSKI w przededniu 90. urodzin Kapitana.
Nie zabrakło gromkiego 100-LAT oraz braw. Należy dodać, ze sprawy logistyczne związane z pobytem kpt. DASZKOWSKIEGO w Wyszkowie zostały sprawnie opanowane przez dr Andrzeja SAWICKIEGO i jego małżonkę dr Halinę LENARD-SAWICKĄ. Na spotkaniu w dniu 20 listopada, Okręg Mazowiecki LMiR reprezentowali kmdr Józef KOWALEWSKI – v-ce prezes OM LMiR oraz kpt. ż. w. Andrzej KRAWCZYK – przewodniczący Komisji rewizyjnej OM LMiR wraz z małżonką. Obecni byli również mgr Elżbieta KASIŃSKA – członek Zarządu Głównego LMiR oraz mgr inż. Paweł RÓŻAŃSKI – członek Głównej Komisji Rewizyjnej LMiR.

Drugi dzień pobytu kpt. DASZKOWSKIEGO – to głownie podróż sentymentalna, a Kapitanowi towarzyszył kmdr Józef KOWALEWSKI. Kpt. DASZKOWSKI obejrzał miejsca pamięci, tablice pamiątkowe nad Bugiem oraz postawił znicze na grobach swoich bliskich i odwiedził groby kolegów na najstarszym cmentarzu w Wyszkowie na Nagórzu. Kapitan również objechał Rybienko Leśne, gdzie nie przebywał od kilkudziesięciu lat. Na godz. 11.30, zaplanowane było spotkanie w Szkole Podstawowej nr 2 w Wyszkowie, gdzie autor spotkał się z młodzieżą szkolną. Spotkanie było prowadzone przez Dyrektora Szkoły mgr Wiesława PASKA. Młodzież szkolna wysłuchała wspomnień Kapitana z okresu Jego młodości w Wyszkowie i zadała konkretne pytania na temat Jego służby na morzu. Na zakończenie, ofiarowano Kapitanowi piękny bukiet kwiatów, a młodzież odśpiewała 100 LAT. Należy podkreślić fakt, że młodzież szkolna była znakomicie przygotowana do spotkania i wykazała wysoki poziom kultury osobistej.

Panu Kapitanowi w przededniu 90-tej rocznicy urodzin życzymy dobrego zdrowia i kolejnych sukcesów literackich. Kpt. ż. w. Eugeniusz DASZKOWSKI jest bezsprzecznie ikoną Polskiej Marynarki Handlowej i taką pozostanie.