VII EDYCJA BIEGU PAMIĘCI MARYNARZY I UŁANÓW

Co roku, w pierwszą niedzielę października, w miejscowości Susk Stary (około 10 km na wschód od Ostrołęki) odbywa się Bieg Pamięci Marynarzy i Ulanów dedykowany poległym obrońcom Ziemi Rzekuńskiej w trakcie operacji Wojska Polskiego w Wojnie Polsko-Bolszewickiej w roku 1920. W tychże działaniach, walczyli marynarze I-go Batalionu Morskiego (spieszonego) oraz ułani II Pułku Ułanów Grochowskich. Mimo iż polegli bohaterowie spoczywają na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu, bieg ma miejsce w Susku Starym – ze względu na konweniujące warunki terenowe oraz stosowne zabezpieczenie logistyczne (do dyspozycji uczestników był oddane tereny pięknego zajazdu „Zielony Zakątek”). Głównym organizatorem Biegu był Klub Sportowy ARCO ŁAWY, któremu od lat przewodzi prezes Arkadiusz ZYŚK. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Gminy Rzekuń oraz licznych sponsorów indywidualnych. Partnerami w rzeczonym wydarzeniu są Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Grupy Rekonstrukcyjne V Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki. W trakcie wydarzenia, zaangażowana była spora grupa wolontariuszy, którzy z pełnym poświęceniem wykonywali niezbędne prace organizacyjno-logistyczne.

W tym roku, Bieg Pamięci miał miejsce 6 października. Do imprezy zgłosiło się 243 uczestników (pań i panów) – prawie z całej Polski.  Wyzwaniem dla sportowców było, by przebiec dziesięciometrowy odcinek po utwardzonych lokalnych drogach (ćwierćmaraton) - w jak najkrótszym czasie. Ponieważ temperatura powietrza była dość niska (8˚C), przed startem, biegacze rozgrzewali się przy pomocy dynamicznych i niekiedy spektakularnych ćwiczeń.

Przed rozpoczęciem Biegu o godzinie 11.00, w Susku Starym miała miejsce uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym bohaterów wojny w 1920 roku. Wartę honorową zarówno pieszą jak i konną wystawiła Grupa Rekonstrukcyjna V Pułku Ułanów Zasławskich pod dowództwem por. kawalerii Jana GRZYBA. Kwiaty złożyli samorządowcy, sportowcy z ARCO-ŁAWY oraz delegacja Okręgu Mazowieckiego LMiR.

Po około 40 minutach, bieg był zakończony, po czym zawodnicy posilili się wojskową grochówką; natomiast, w trakcie oczekiwania na finalną klasyfikację, sekretarz Okręgu Mazowieckiego LMiR mgr Hanna POTAPOWICZ przedstawiła historyczne tło wydarzeń w roku 1920 – zwłaszcza etos bojowy marynarzy I Batalionu Morskiego oraz przybliżyła oczekującym na wyniki specyfikę Ligi Morskiej i Rzecznej, jej genezę oraz rolę w budowaniu Polski Morskiej.

Puchary dla zwycięzców oraz nagrody wręczyli przedstawiciele władz samorządowych, kierownictwo klubu ARCO-ŁAWY, delegacja OM LMiR oraz rekonstruktorzy V Pułku Ułanów Zasławskich. Na specjalną uwagę zasługuje fakt, ze najstarszym zawodnikiem był Pan Ryszard ROPIAK – rocznik 1944.

Dla uczestników Biegu, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Była loteria fantowa, tańce, ognisko i piecznie kiełbasek oraz desery. Co jest typowe dla tego miejsca to wielka serdeczność gospodarzy i tradycyjna kurpiowska gościnność. Jak zwykle, wydarzenie znakomicie się udało i na pewno będzie kontynuowane. Organizatorom należą wyrazy uznania i gratulacje. TAK TRZYMAĆ!

Na VII Biegu Pamięci, Powiat Ostrołęcki reprezentowali: dr inż. Stanisław KUBEŁ – starosta, mgr Krzysztof PARZYCHOWSKI – v-ce starosta, mgr Bartosz PODOLAK – wójt Gminy Rzekuń. Z Okręgu Mazowieckiego LMiR przybyli: kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ – prezes, kmdr Józef KOWALEWSKI – v-ce prezes oraz mgr Hanna POTAPOWICZ – sekretarz. Natomiast, władze Klubu Sportowego ARCO-ŁAWY reprezentowali Arkadiusz ZYŚK – prezes oraz Norbert SIEMIĄTKOWSKI i Marek ŻEBROWSKI – członkowie Zarządu Klubu.

 

 

 

Zmieniony (Czwartek, 10 Październik 2019 12:46)