VI EDYCJA „BIEGU MARYNARZY I UŁANÓW” W SUSKU STARYM

Dnia 7 października (niedziela) w Susku Starym po raz szósty miał miejsce bieg „W Hołdzie Marynarzom i Ułanom, Poległym na Ziemi Rzekuńskiej w Wojnie Polsko-Bolszewickiej w 1920 Roku”. Impreza sportowo-patriotyczna to ćwierć-maraton rozgrywany na dystansie 10 kilometrów.  Tę coroczną imprezę zorganizował Klub Sportowy ARCO-ŁAWY, a całym spiritus movens wydarzenia był prezes klubu Arkadiusz ZYŚK. Oprócz całego szeregu sponsorów i wolontariuszy, współorganizatorem wydarzenia był również Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej.

Okręg Mazowiecki LMiR na niedzielnym wydarzeniu sportowo-patriotycznym reprezentowali: prezes – kpt. ż. ś. mgr Andrzej POTAPOWICZ, sekretarz – mgr Hanna POTAPOWICZ oraz v-ce prezes kmdr dr Józef KOWALEWSKI. Szczególna rola przypadła sygnalistom Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej w osobach st. bsm. Jarosław MORAWSKI, mat Piotr FILIPIAK oraz mar. Hubert ŻYLUK, których zadaniem była, na samym początku uroczystości, muzyczna oprawa wydarzenia zgodna z ceremoniałem wojskowym.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 przy Pomniku Bohaterów Roku 1920.  Po sygnale „Słuchajcie Wszyscy”, głos zabrał wójt Gminy Rzekuń Stanisław GODZINA, który naświetlił tło historyczne wydarzeń z roku 1920 z udziałem marynarzy I-go Batalionu Morskiego i żołnierzy II-go Pułku Ulanów Grochowskich broniących obszarów wokół Ostrołęki i tamże poległych oraz odniósł się do pięknej idei upamiętniania etosu tychże bohaterów poprzez kolejne edycje biegów w Susku Starym.

Przy dźwiękach tremollo wykonywanych przez dobosza, delegacje złożyły wieńce by uczcić pamięć bohaterów. W skład pierwszej delegacji weszli przedstawiciele władz Gminy Rzekuń w wójtem Stanisławem GODZINĄ na czele. W tejże grupie, znalazł się również przedstawiciel Grupy Rekonstrukcyjnej 5-go Pułku Ulanów Zasławskich ułan Dariusz OLECH; natomiast, konną wartę przy pomniku pełnił por. k. o. Jan GRZYB. Druga delegacja składała się z przedstawicieli OM LMiR -kpt. A. POTAPOWICZA i kmdr J. KOWALEWSKIEGO oraz sportowców z KS ARCO-ŁAWY. Odegranie przez sygnalistów OR LMiR „Hasła Wojska Polskiego”; a następnie, melodii „Śpij Kolego” zakończyło oficjalną część uroczystości.

Bezpośrednio po tym około 215 zawodników wystartowało do biegu, w którym wzięli udział sportowcy lokalni, ale również reprezentanci z Ostrołęki, Ostrowi Maz., Szczytna, Makowa Maz., Warszawy, a nawet z Łomży i Częstochowy. Najstarszym uczestnikiem biegu był Ryszard ROPIAK – rocznik 1944.

Wśród mężczyzn triumfował Krzysztof ŻEBROWSKI z Makowa Mazowieckiego, uzyskując czas 00:34.13. Drugi był Andrzej GODLEWSKI z wynikiem 00:35.27, a trzeci Robert MICHAJŁOW - 00:35.59. Z kolei, wśród pań triumfowała Paulina WALISZEK z Warszawy - 00:42.21. Druga była Aleksandra MATEJKOWSKA z Łomży - 00:44.48, a trzecia Barbara WOJNAR z Kruków.

Według organizatorów, celem zawodów jest promowanie biegania, jako najprostszej formy aktywności fizycznej, oraz uczczenie pamięci 53 marynarzy i 18 ułanów, którzy polegli w obronie ziemi rzekuńskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Zawody w Susku Starym cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i mimo to, że organizatorzy wprowadzili limit 250 uczestników, to chętnych do udziału w imprezie jest znacznie więcej.

Na ogłoszenie wyników oraz ceremonię rozdania nagród i dyplomów uczestnicy przemieścili się do ośrodka „ZIELONY ZAKĄTEK” w Susku Starym, którego właścicielem, współorganizatorem oraz sponsorem biegu jest Pan Janusz PIŃKOWSKI. Jednakże, rzeczona część wydarzenia sportowego została poprzedzona krótkim wystąpieniem mgr Hanny POTAPOWICZ – sekretarza Okręgu Mazowieckiego LMiR, które dotyczyło zarówno historii walk w roku 1920 i etosu żołnierza polskiego, jak i szlachetnej rywalizacji sportowej dla uczczenia tych historycznych wydarzeń.

Następnie, wyniki zostały publicznie ogłoszone przez Panią Annę SIEMIĄTKOWSKĄ z władz Klubu ARCO-ŁAWY, a wójt Gminy Rzekuń oraz pozostali członkowie zarządu klubu wręczyli puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wyróżnienie dla najstarszego uczestnika biegu Ryszarda ROPIAKA wręczył prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ.

Z kolei, przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego LMiR o osobach: kpt. A. POTAPOWICZ, mgr H. POTAPOWICZ i kmdr J. KOWALEWSKI,
w uznaniu zasług organizatorów biegu w obszarze propagowania etosu polskiego marynarza wręczyli im pamiątkowe Medale 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej. Recipientami tego wyróżnienia zostali: Wójt Gminy Rzekuń
Pan Stanisław GODZINA, prezes K. S. ARCO-ŁAWY Pan Arkadiusz ZYŚK, członkowie Zarządu Klubu – Pan Norbert SIEMIĄTKOWSKI, Pan Marek ŻEBROWSKI, por. k. o. Jan GRZYB, ułan Dariusz OLECH oraz właściciel Ośrodka „ZIELONY ZAKĄTEK” Pan Janusz PIŃKOWSKI.

Ostatnim elementem spotkania sportowców w Susku Starym był piknik integracyjny, w czasie którego miało miejsce nie tylko pieczenie potraw na ognisku, ale również śpiewy i tańce, które trwały do późnych godzin wieczornych.

Zarząd Okręgu Mazowieckiego pragnie przekazać władzom K. S. ARCO-ŁAWY wyrazy szacunku i uznania za piękną działalność sportową oraz patriotyczne wychowanie sportowców – zwłaszcza ich młodszej generacji. Wyrazy uznania należą się również Panu Stanisławowi GODZINIE – wójtowi Gminy Rzekuń, za wieloletnią opiekę i pomoc w realizacji Biegu Marynarzy i Ułanów. Mamy nadzieję, że z roku na rok, impreza będzie zyskiwać na popularności.