ORKIESTRA LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ NA XXVII ZLOCIE JUNGÓW - WYDARZENIA W KOŁOBRZEGU I REJS NA BORNHOLM

W ramach obchodów 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz z okazji 10-tej rocznicy powstania Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR, w dniach 24-29 maja zespól uczestniczył w licznych wydarzeniach społeczno-kulturalnych Kołobrzeskich Dni Hanzy, Dni Kołobrzegu oraz XXVII Zlotu Jungów LMiR. Mimo znacznego obciążenia, ponieważ trafiały się nawet cztery występy dziennie, orkiestra działała niezawodnie, a wykonania muzyków reprezentowały odpowiedni standard.

W piątek, dnia 25 maja (dzień po przybyciu orkiestry do Kołobrzegu), po porannej generalnej próbie, o godz. 14.30, w Muzeum Oręża Polskiego, miało miejsce otwarcie wystawy 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej. W czasie uroczystości, podpisano również umowę o współpracy miedzy LMiR a Muzeum Oręża Polskiego. Wydarzenie to zaszczyciła swoja obecnością grupa kapitanów żeglugi wielkiej – kpt. ż. w. prof. dr inż. Andrzej KRÓLIKOWSKI – prezes LMiR, kpt. ż. w. Włodzimierz GRYCNER - v-ce prezes Okręgu Zachodniopomorskiego LMiR, kpt. ż. w. prof. dr hab. inż. Aleksander WALCZAK – b. rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie oraz kpt. ż. w. doc. Eugeniusz DASZKOWSKI – również b. rektor tejże uczelni oraz honorowy obywatel Wyszkowa. Jachtklub Polski reprezentował j. kpt. ż. w. Janusz Marek TABER. Występ orkiestry, którą prowadzili kmdr Józef KOWALEWSKI oraz dyr. Benedykt Cezary CELIAN, zakończył pierwszy dzień pobytu w Kołobrzegu.

Sobota 26 maja okazał się prawdziwym maratonem dla zespołu. O godzinie 10.00 w Marinie Solnej miało miejsce Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego przy udziale prezydenta Kołobrzegu Janusza GROMKA, władz samorządowych, przedstawicieli Ligi Morskiej i Rzecznej, środowisk żeglarskich oraz kompanii honorowej Zespołu Szkół Morskich.  Po złożeniu przez por. Radosława FRĄCALĘ meldunku prezydentowi Kołobrzegu, przy dźwiękach Hymnu do Bałtyku wciągnięto flagę na maszt. Nastąpiły oficjalne wystąpienia – miedzy innymi przemówienie prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. Andrzeja KRÓLIKOWSKIEGO. Przy łoskocie werbli, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniająca marynarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę, po czym mar. Rafał JAGIELSKI z OR LMiR odegrał sygnał „Cisza”. Uroczystości w Marinie Solnej zakończył przemarsz kompanii ZSM prowadzony przez OR LMiR na czele z st. bsm. Andrzejem Jackiem GERKIEM w roli tamburmajora.

Druga część sobotnich obchodów Dni Kołobrzegu miała miejsce na Placu Ratuszowym. Prezydent Janusz GROMEK oficjalnie otworzył obchody symbolicznie przecinając toporem linę okrętową. Uroczystość pod Ratuszem stanowiła również sposobność, by uhonorować Orkiestrę Reprezentacyjną LMiR z okazji jej dziesięciolecia; albowiem, w tym miejscu, nastąpiło wręczenie zespołowi Srebrnej Odznaki (Krzyża) Gryfa Zachodniopomorskiego, czego dokonała Pani Anna MIECZKOWSKA – członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Z kolei, prezydent Janusz GROMEK, w imieniu społeczeństwa Kołobrzegu wręczył kmdr KOWALEWSKIEMU piękną ozdobną buławę osobiście wykonaną przez st. chor. szt. Kazimierza KORDASA – w uznaniu za współpracę z miastem określanym, jako „Perła Bałtyku”. Jako pierwszy, gratulacje złożył kpt. ż. w. Eugeniusz DASZKOWSKI – honorowy obywatel Wyszkowa.

Po uroczystościach pod Ratuszem uformował się barwny korowód, który przemaszerował do Portu Rybackiego. Na czele orkiestra, za nią przedstawiciele władz i organizacji, a następnie piraci, wojowie słowiańscy, rycerze, Wikingowie i inne postacie w historycznych ubiorach. Po dotarciu na miejsce, oficjalne delegacje złożyły wieńce po pomnikiem kmdr MIESZKOWSKIEGO, a następnie, orkiestra wykonała kilka pozycji repertuarowych na estradzie nieopodal latarni morskiej.

Ostatnim występem OR LMiR w sobotę był koncert orkiestry w Marinie Solnej. Zespól poprowadzili kmdr KOWALEWSKI i dyr. CELIAN. Zespół wykonał kolejne pozycje repertuaru na tle odbywającego się tamże Hanzeatyckiego Targu Solnego. Swoje stoiska prezentowali reprezentanci unikalnych zawodów - takich jak garncarze, powroźnicy i rymarze, piwowarzy, sokolnicy, bursztyniarze, kowale, snycerze i cieśle. Można było spróbować jadła i napitków wszelakich - sporządzonych według średniowiecznych receptur. Na zakończenie, dla wszystkich uczestników podano grochówkę z wojskowej kuchni polowej.

Niedziela 27 maja 2018 była oficjalnie ostatnim dniem XXVII Zlotu Jungów LMiR. Dzień rozpoczął się w Kołobrzeskiej Bazylice Konkatedralnej od mszy dedykowanej ludziom morza i celebrowanej przez kapelana krajowego LMiR ks. kan. dr Waldemara KRZYWIŃSKIEGO oraz ks. prof. dr hab. Józefa ŁUBIŃSKIEGO z oprawą muzyczną Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR.  Po mszy, uczestnicy udali się do Muzeum Oręża Polskiego, gdzie oficjalnie Zlot został zakończony. Orkiestra wykonała, między innymi, Auld Lang Syne (międzynarodową żeglarską pieśń pożegnalną), jako że część ekip nie uczestniczyła w poniedziałkowym rejsie i udała się do miejsc stałego pobytu.  Przed obiadem, zespól odegrał krótki koncert w Ośrodku Bukowina – miejscu zakwaterowania i pobytu orkiestry w czasie Zlotu. Ten występ dedykowany był mieszkańcom dzielnicy Podczele, a w szczególności personelowi Ośrodka na czele z prezesem Zenonem BUKOWIŃSKIM – jako wyraz podziękowania za znakomitą kuchnię, komfortowe warunki, miłą obsługę oraz pomoc organizacyjną.

Kulminacją występów OR LMiR w Kołobrzegu był gościnny udział w VI Regionalnym Finale Konkursu Piosenki „Dzień Dziecka z Pieśnią i Piosenką Żołnierską”. Zespól wystąpił z repertuarem narodowo-patriotycznym pod batutą kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO, dyr. Benedykta Cezarego CELIANA oraz gościnnie pod dyrekcją Kazimierza KORDASA. Kołobrzeska publiczność reagowała wprost żywiołowo i zespól z przyjemnością bisował. Niezwykle miłym finalnym akcentem było wręczenie kolejnej, tym razem, bursztynowej buławy od sympatyków orkiestry z kplm. Kazimierzem KORDASEM na czele.

W poniedziałek 28 maja, o godzinie 7.00, kierownictwo LMiR, jungowie oraz orkiestra stawili się na pokładzie katamaranu MS JANTAR, który pod dowództwem kpt. ż. w. Ryszarda CHŁOPECKIEGO pokonał odległość 54 mil morskich (ok. 100 km) od Kołobrzegu do Nexø przy stanie morza 3. Niestety, średnie przechyły oraz wiatr od dziobu dla niektórych kandydatów na „wilków morskich” były mało przyjemne i ci musieli złożyć Neptunowi należną ofiarę, po czym udali się na spoczynek. Reszta trzymała się dobrze – zwłaszcza orkiestra, która brała udział w ceremonii rozdania dyplomów uczestnictwa, suwenirów i nagród na pokładzie. Zespół, mimo przechyłów, był w stanie grać, czym zyskał uznanie wśród innych uczestników rejsu.

Po dobiciu do kei w porcie Nexø, uczestnicy udali się na objazd wyspy Bornholm autokarami. W Nexø, sporym zainteresowaniem cieszyła się manufaktura, gdzie ręcznie wyrabiano szkło oraz małe lokalne sklepiki z suwenirami. Kolejnym etapem było miasto Svaneke z malowniczymi wiatrakami, Hammershus z ruinami średniowiecznego zamku oraz rybacka miejscowość Klemsko. Niezwykle ciekawym miejscem był Sct. Ols Kirke (Kościół Św. Olafa) w Olsker. Jest to kościół obronny wybudowany w stylu romańskim, a obecnie służący jako zbór ewangelicki. Po powodzie do Nexø, było sporo czasu na zakupy pamiątek i niektórych żywnościowych produktów lokalnych.

M. S. JANTAR odbił od kei w Nexø o godz. 17.00. W drodze powrotnej, podano wyborny obiad w mesie statku. Tamże, wystąpił zespól szantowy – składający się z kilku muzyków OR LMiR po kierunkiem st. bsm. A. J. GERKA. Ta grupa swoją muzyką, śpiewem oraz humorem umilała uczestnikom rejsu czas prawie do końca resju. Atmosfera tawerny udzieliła się wszystkim i nie było już problemów z falowaniem. Rejs oraz zwiedzanie wyspy określanej mianem Majorki Północy dostarczyły uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

Wydarzenia, w których uczestniczyła Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej byłyby niemożliwe, gdyby nie zaangażowanie i pomoc ludzi dobrej woli, którym nalezą się podziękowania. W tej grupie są: kpt. ż. w. Andrzej KRÓLIKOWSKI – prezes LMiR, kmdr Marek PADJAS – v-ce prezes LMiR ds. morskich, mgr Antoni SZARMACH – prezes Oddziału LMiR w Kołobrzegu, mgr Grzegorz NOWOSIELSKI – burmistrz Wyszkowa, inż. Leszek MARSZAŁ – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w UG w Wyszkowie oraz pan Zenon BUKOWIŃSKI – prezes Ośrodka BUKOWINA w Kołobrzegu.