98. ROCZNICA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

10. Lutego.2018r. w Pucku miały miejsce obchody 98 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem pod patronatem Burmistrza miasta Puck oraz Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej z udziałem Marynarki Wojennej RP. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, wojska, władz wojewódzkich, episkopatu, oraz delegacje LMiR z całego kraju. Coroczne uroczystości odbywają się na pamiątkę odzyskania przez Polskę dostępu do morza w 1920 roku. Symbolicznie dokonał wówczas tego aktu gen. Józef Haller - dowódca Frontu Pomorskiego. Wrzucił on wówczas do morza platynowy pierścień - symbol  odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku. „Staliśmy się Państwem Morskim – ziściły się marzenia i pragnienia Polaków”.  Dopełniła się Niepodległość.

Po oficjalnych uroczystościach na Puckim Rynku, uczestnicy uroczystości przeszli do pobliskiego kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie mszę w intencji Ojczyzny i Ludzi Morza koncelebrował Metropolita Gdański Abp. dr Sławoj Leszek Głódź.

Podczas uroczystości w porcie list Prezydenta RP odczytał zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Dariusz Gwizdała.

List do uczestników uroczystości skierował też premier Mateusz Morawiecki. -  w którym podkreślił, „ gospodarczo efektywne wykorzystanie dostępu do morza jest polską racją stanu” – list odczytał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W czasie uroczystości w puckim porcie, Liga Morska i Rzeczna wyróżniła osoby najbardziej zasłużone – PIERŚCIENIAMI  HALLERA oraz Krzyżami  PRO MARI  NOSTRO.

W tym roku uhonorowano, miedzy innymi, PIERŚCIENIEM HALLERA Wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza, inspektora Marynarki Wojennej kontradmirała Mirosława Mordela oraz kpt. ż. w. doc. Eugeniusza Daszkowskiego b. rektora WSM w Szczecinie i honorowego obywatela Wyszkowa. Krzyżem PRO MARI NOSTRO odznaczono ministra Marka Gróbarczyka, ks. prałata Jerzego Kunca - z kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku oraz Jerzego Kuprijaniuka - działacza OM- LMiR.

Uroczystość w porcie zakończyło złożenie kwiatów przy pomniku generała Józefa Hallera.

 

Zmieniony (Środa, 14 Luty 2018 10:43)