LIGA MORSKA I RZECZNA NA OBCHODACH EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA W DĘBLINIE

W sobotę, dnia16 września 2017, w Dęblinie nad Wisła, miały miejsce obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, przy okazji, których, odbył się cały szereg imprez towarzyszących, gdzie Liga Morska i Rzeczna, praktycznie „grała pierwsze skrzypce”. Wydarzenie to było realizowane w ramach kolejnego projektu Unii Europejskiej, a jej celem było podkreślenie roli Wisły dla rozwoju ekonomicznego i kulturowego społeczności zamieszkałej nad brzegami tej rzeki. Należy dodać, że rzeczony event odbył się w roku 2017, który zgodnie uchwałą Sejmu RP został ogłoszony Rokiem Wisły. Spotkanie w Dęblinie należy do szeregu wydarzeń kulturalnych stanowiących zwieńczenie obchodów Roku Wisły.

Równolegle z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, w Dęblinie – w Muzeum Sił Powietrznych, na wyjazdowym posiedzeniu, obradował Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej. Ważnym elementem spotkania członków LMiR było podpisanie umowy o współpracy miedzy Muzeum Sił Powietrznych a Ligą Morską. Umowa, w imieniu obu stron, została podpisana przez mgr Pawła PAWŁOWSKIEGO – dyrektora MSP i kmdr Marka PADJASA - wiceprezesa LMiR. W trakcie roboczych obrad, poruszono kwestie organizacyjne funkcjonowania struktur LMiR oraz plany perspektywiczne naszej organizacji na rok 2018. Interesującą sprawę planowanego na rok 2018 w Gdyni Międzynarodowego Kongresu Marynarzy Okrętów Podwodnych przedstawił prezes Bractwa Okrętów Podwodnych LMiR kmdr Edward OLEWIŃSKI.

Tego samego dnia, w Dęblinie odbywało się również spotkanie alumnów Kościoła Katolickiego, którzy w latach 1959 – 1980 odbywali służbę wojskową w tzw. kompaniach kleryckich i decyzją Prezydenta RP zostali promowani na stopień podporucznika WP. Grupa około dwudziestu księży-oficerów w mundurach Marynarki Wojennej uczestniczyła w sobotnich wydarzeniach, które zaszczycili swoją obecnością szef Centrum Operacji Morskich wiceadmirał dr Stanisław ZARYCHTA, rektor Akademii Marynarki Wojennej kmdr prof. dr hab. Tomasz SZUBRYCHT oraz Jego Ekscelencja Sufragan Diecezji Radomskiej ks. bp. kpt. dr Adam ODZIMEK.  

Po południu, nad brzegiem Wisły, miała miejsce uroczystość ślubowania jungów LMiR na sztandar Organizacji. W poczcie sztandarowym LMiR wystąpili: mgr Antoni SZARMACH - prezes Oddziału LMiR w Kołobrzegu, chor. szt. mar. Zbigniew KRZYSZTOFIAK oraz mgr Paweł RÓŻAŃSKI – opiekun szkolnego koła krótkofalowców z Brańszczyka. Po słowie wprowadzającym dyr. MSP Pawła PAWŁOWSKIEGO, a następnie po wystąpieniach kmdr Marka PADJASA i J. E. Biskupa Adama ODZIMKA, rozpoczęła się właściwa uroczystość. Rotę ślubowania odczytała wiceprezes LMiR dr Elżbietą MARSZAŁEK.  Po ślubowaniu, sześciu jungów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie (w stalowych lotniczych mundurach) dokonało symbolicznego zamoczenia banderek LMiR w wodach rzeki, po czym orkiestra LMiR wykonała „Hymn do Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego. Miłym akcentem było wręczenie dyr. PAWŁOWSKIEMU Złotego Medalu „Zasłużonym dla Ligi Morskiej i Rzecznej”.

Część artystyczna, Europejskich Dni Dziedzictwa rozpoczęła się od występu Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR pod dyrekcją kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO. Zespól zaprezentował dęblińskiej publiczności i gościom utwory z kategorii muzyki klasycznej, patriotyczno-wojskowej, marynistycznej i rozrywkowej. Solowe partie wokalne wykonali Ewa RAPACZ – dyplomantka studiów II-go stopnia Wydziału Artystycznego Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz bsm. Stanisław RAPACZ – solista zespołu. Zespól musiał dołożyć starań o jak najlepsze wykonania, ponieważ najważniejszym gościem był wiceadmirał dr Stanisław ZARYCHTA, który oprócz rozlicznych fakultetów, ma także ukończoną szkołę muzyczną w klasie trąbki.

O zmroku, rozpoczęły się występy zespołów estradowych, które trwały do późna w nocy. Natomiast, członkowie LMiR i goście zostali zaproszeni na tradycyjną watrę nad brzegami Wisły, podczas której serwowano potrawy z grilla, potrawy pieczone na ognisku oraz dobre lubelskie piwo. Było trochę zimno, ale humory dopisywały. Z punktu widzenia LMiR, była to bardzo udana impreza, a jej spiritus movens dyr. Paweł PAWŁOWSKI zasługuje nie tylko na wielkie podziękowania, ale również na najwyższe wyrazy uznania.