OKRĘG MAZOWIECKI LMiR NA SETNEJ ROCZNICY URODZIN MJR. PIL. STEFANA KLECZKOWSKIEGO – ASA LOTNICTWA Z DYWIZJONÓW 302 I 303 RAF

100 lat temu, w Kleczkowie, urodził się major pilot Stefan Kleczkowski, bohaterski pilot - członek personelu latającego legendarnych dywizjonów 302 i 303 Royal Air Force, uczestnik II wojny światowej. Z tej okazji, w niedzielę 3 września miała miejsce uroczystość upamiętniająca Jego dokonania i szlak bojowy.
 
Z tejże okazji, do Kleczkowa zostali zaproszeni przedstawiciele Zarządu Okręgu Mazowieckiego LMiR w osobach: prezes – kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ, sekretarz mgr Hanna POTAPOWICZ oraz Orkiestra Reprezentacyjna LMiR pod dyrekcją kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO, która zapewniła oprawę muzyczną wydarzenia - zarówno liturgii, przemarszu jak i uroczystości na cmentarzu.
 
Do Kleczkowa przybyli także starosta Powiatu Ostrołęckiego dr inż. Stanisław KUBEŁ, v-ce starosta mgr Krzysztof PARZYCHOWSKI, przedstawiciele władz powiatowych i lokalnych. Środowisko Sił Powietrznych RP było reprezentowane przez poczet sztandarowy Stowarzyszenia Lotników Polskich i jego prezesa płk pil. Kazimierza POGORZELSKIEGO. Obecni byli także przedstawiciele rodziny bohatera z Wielkiej Brytanii.  
 
Obchody 100. rocznicy urodzin majora Kleczkowskiego odbyły się w parafii p.w. św. Wawrzyńca w Kleczkowie, gdzie w jego intencji celebrowano mszę świętą pod przewodnictwem proboszcza ks. Dariusza LENCZEWSKIEGO. Na lokalnym cmentarzu parafialnym, na grobie asa polskiego lotnictwa, kwiaty złożyli zaproszeni przedstawiciele władz i organizacji pozarządowych.
 
Organizatorem uroczystości poświęconych pamięci majora Stefana Kleczkowskiego były: Mazowieckie Inicjatywy Społeczne oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Obecny na obchodach starosta dr inż. Stanisław KUBEŁ podkreślił, że cenna jest każda inicjatywa upamiętniająca bohaterów regionu.
 
Major Stefan Kleczkowski urodził się 8 kwietnia 1917 roku w Dębowie. Od urodzenia związany był z Kleczkowem, gdzie ukończył sześć klas szkoły podstawowej. W roku 1937, został przyjęty do Szkoły Podchorążych w Dęblinie, a dwa lata później otrzymał licencję pilota. Po wyjeździe z Polski w roku 1939, dotarł do Rumuni, kolejno do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie w polskich dywizjonach RAF zasłynął z powodu sukcesów w walce z wrogiem. Zmarł w 1992 roku w Anglii, lecz zgodnie z jego życzeniem, pochowany został w Polsce, na cmentarzu w rodzinnym Kleczkowie.