LITEWSCY WODNIACY W WARSZAWIE

W dniu 27 czerwca (wtorek).2017r. w Warszawie na przystani wiślanej ulokowanej w pobliżu Centrum KOPERNIK (Bulwar Grzymały-Siedleckiego) miało miejsce niezwykle wydarzenie z kategorii operacji nautycznych na polskich wodach śródlądowych. Do wiślanej kei przybiła litewska jednostka o nazwie „Vytis” („Pogoń“). Jest to replika, całkowicie wykonana z drewna, żaglowego statku handlowego pływającego po wielkich rzekach – po Niemnie, Wiśle i Dnieprze przed ponad dwustu pięćdziesięciu laty. Ponad dwudziestoosobową załogą dowodzi prof. Alfredas BUMBLAUSKAS – historyk zajmujący się sprawami muzealnictwa, a w szczególności historią żeglugi.
 
 „Vytis” pokonała nie tylko akweny za nasza wschodnią granicą, ale przemieściła się wzdłuż Narwi, Jeziora Zegrzyńskiego i dotarła do Śluzy na Żeraniu, za którą Wisła już stała otworem. Należało jeszcze pokonać odcinek Wisły pod prąd, w czym wydatnie pomogły jednostki motorowe kierowane przez Artura MATUSZEWSKIEGO prezesa warszawskiej przystani AQUATICA. Operacja nautyczna z udziałem repliki historycznego statku jest realizowana w ramach Wyprawy Narodowej realizowanej przy wsparciu władz Litwy w ramach cyklu imprez związanych z 100-leciem odzyskania niepodległości, które przypada w roku 2018.  
 
Około godziny 12.30 odbyło się oficjalne powitanie flisaków z Litwy, czego dokonała v-ce prezydent m. st. Warszawy Aneta KAZNOWSKA. Uroczystość zaszczycili swoja obecnością Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Litewskiej dr Šarūnas ADOMAVIČIUS oraz Bronisław KOMOROWSKI – prezydent RP w latach 2010-2015 oraz honorowy prezes Ligi Morskiej i Rzecznej. Wydarzenie nie mogło się odbyć bez obecności ludzi w marynarskich mundurach - przedstawicieli Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielskiej takich jak kpt. ż. w. inż. Józef SZYŁEJKO – również prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz kpt. ż. w. Stanisław BANIEWICZ – również z ww. organizacji. Okręg Mazowiecki LMiR reprezentowali kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ – prezes OM LMiR, kmdr Józef KOWALEWSKI - v-ce prezes oraz mgr Hanna POTAPOWICZ – sekretarz Zarządu. 
 
Gościom czas umilał zespól folklorystyczny „Urzecze” wykonujący repertuar muzyki ludowej z obszaru środkowej Wisły. Po wymianie suwenirów, goście zostali zaproszeni na posiłek, a następnie na zwiedzanie Warszawy.
 
Litewscy flisacy mają w planie przejście w dół Wisły aż do Zalewu Wiślanego, gdzie nastąpi zakończenie ekspedycji. Organizowanie tego typu przedsięwzięć jest niezwykle cenne i polecane, ponieważ wskazuje nie tylko na praktyczne walory akwenów śródlądowych, ale również na określone dziedzictwo kulturowe. Naszym litewskim kolegom życzymy tradycyjnej stopy wody pod kilem i wodniackiego szczęścia.