ORKIESTRA LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ NA XXVI ZLOCIE JUNGÓW – KOLEJNY SUKCES W KOLOBRZEGU

W dniach 26 – 28 maja 2017 na zaproszenie prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. w. prof. dr inż. Andrzeja KRÓLIKOWSKIEGO oraz prezydenta m. Kołobrzeg pana Janusza GROMKA, Orkiestra Reprezentacyjna LMiR gościła w tym pięknym mieście-kurorcie z okazji XXVI Zlotu Jungów. Właściwie, okazji było kilka, ponieważ połączono Kołobrzeskie Dni Hanzy, Dni Kołobrzegu, ze Zlotem Jungów LMiR oraz 50-tą rocznicą powołania Zespołu Szkol Morskich im. Marynarzy i Rybaków Polskich. Przed zespołem, postawiono niezwykle trudne zadanie – by obsłużyć cały szereg imprez (łącznie dziewięć), z czego zespól wywiązał się znakomicie.
 
Pierwszy dzień pobytu (piątek) w mieście określanym mianem „Perły Bałtyku” rozpoczął się od obchodów 50-tej rocznicy Zespołu Szkół Morskich im. Marynarzy i Rybaków Polskich Obejmowało to przemarsz OR LMiR prowadzonej przez bsm. Andrzeja Jacka GERKA (tym razem - w roli tamburmajora) z kompanią szkolną i pozostałymi uczestnikami do kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie zespół zapewnił oprawę muzyczną liturgii. Po mszy, ponowny przemarsz do siedziby ZSM i obsługa części oficjalnej wydarzenia, które zaszczyciła swoja obecnością Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – pani Anna MOSKWA (podsekretarz stanu). Tego samego dnia, po południu, zespól uczestniczył również w uroczystości odsłonięcia pomnika „Małego Rybaka”, co miało miejsce w pobliżu latarni morskiej i pomnika kmdr S. Mieszkowskiego. Na zakończenie pracowitego dnia, orkiestrze należała się chwila relaksu i zespół oraz jungowie udali się na pokładzie katamaranu MS JANTAR na krótki okrężny rejs po wodach przybrzeżnych. Oczywiście, nie mogło zabraknąć szant śpiewanych przez muzyków i jungów przy akompaniamencie akordeonu. 

Drugi dzień (sobota) również obfitował w ciekawe wydarzenia. O godz. 11.00, przed gmachem ratusza, miało miejsce oficjalne otwarcie DNI KOŁOBRZEGU i XXVI Zlotu Jungów LMiR, czego dokonali prezydent Janusz GROMEK i kmdr Marek PADJAS (v-ce prezes LMiR) w towarzystwie gości z krajów bałtyckich. OR LMiR zapewniła oprawę muzyczna uroczystości, po czym, barwny korowód prowadzony przez nasz zespól przemaszerował do Portu Pasażerskiego – dystans ok 2 km. Nie obyło się bez gromkiego aplauzu ze strony mieszkańców, wczasowiczów i kuracjuszy obserwujących wykonania zespołu wzdłuż trasy przemarszu.  Po przybyciu na miejsce, odbył się koncert promenadowy, w którym nasz zespól wystąpił w doborowym towarzystwie orkiestr takich jak Big Band Volles Rohr z Berlina i orkiestra Musccorps Lyran z Vämamo (Szwecja). Nasz zespól występował pod batutą kplm. Benedykta Cezarego CELIANA (kmdr Józef KOWALEWSKI był nieobecny ze względu na pobyt w szpitalu). Po obiedzie, kolejne zadanie dla OR LMiR – tym razem przemarsz wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego i krótki występ przed sanatorium BAŁTYK. Oczywiście, po drodze i na miejscu, mnóstwo ludzi, oklaski i wiwaty.

Trzeci i ostatni dzień (niedziela) pobytu OR LMiR w Kołobrzegu rozpoczął się od mszy celebrowanej w intencji Ludzi Morza w Bazylice Konkatedralnej. Głównym celebransem był o. Bernard (Wiktor GORCZYŃSKI) – zakonnik z Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych (b. marynarz z ponad 10-letnim stażem pływania).  Orkiestra odegrała cały szereg utworów o charakterze sakralnym, a na koniec mszy, bsm. Stanisław RAPACZ wykonał pieśń „Morze, Nasze Morze” – bardzo ciepło przyjętą przez zgromadzenie.  Kolejny występ zespołu to zakończenie XXVI Zlotu Jungów LMiR, co miało miejsce w Muzeum Oręża Polskiego. Kulminację dnia stanowiło wspólne wykonanie przez jungów żeglarskiej pieśni pożegnalnej („Auld Lang Syne”) przy akompaniamencie orkiestry. Rozdano nagrody i wyróżnienia dyplomy i certyfikaty uczestnictwa. Po obiedzie, ostatnie zadanie dla zespołu tj. koncert pożegnalny w ośrodku BUKOWINA (miejscu kwaterowania zespołu). Koncert prowadzony był przez
kplm. B. C. CELIANA i bsm. A. J. GERKA.

W maju roku 2017, orkiestra LMiR wystąpiła w Kołobrzegu po raz siódmy. Uczestnictwo naszego zespołu w Zlotach Jungów stało się już tradycją. Co roku, OR LMiR jest przyjmowana bardzo serdecznie, a organizatorzy, od lat, dbają o stworzenie niepowtarzalnego klimatu współpracy i życzliwości.  Również, muzycy OR LMiR, mimo znacznego obciążenia, zachowali się wzorowo – godnie reprezentując zespół i organizację. W tym miejscu, kierownictwo i członkowie zespołu pragną wyrazić podziękowania za wsparcie finansowe wyjazdu i pobytu na miejscu. Podziękowania kierowane są do prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. w. prof. dr inż. Andrzeja KRÓLIKOWSKIEGO, prezydenta Kołobrzegu p. Janusza GROMKA i burmistrza Wyszkowa p. Grzegorza NOWOSIELSKIEGO.