MODLIN 19.09.2015r - 76 rocznica samozatopienia Flotylli Wiślanej

Prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. ś. Andrzej Potapowicz melduje Prezesowi LMiR kpt. ż .w. dr Andrzejowi Królikowskiemu gotowość do rozpoczęcia obchodów 76 rocznicy samozatopienia Flotylli Wiślanej.

Zabraliśmy się tu w Twierdzy Modlin by uczcić pamięć i oddać hołd bohaterskiej Flotylli Wiślanej. To tu Twierdza Modlin była I Portem Wojennym po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Tu formowano kadrę i szkolono marynarzy do służby na morzu i śródlądziu. Tu 23.XII.1918 utworzono Flotyllę Wiślaną . Zasłużyła się w wojnie polsko – rosyjskiej w 1920 roku broniąc Warszawy na odcinku Zegrze – Dębę i od Góry Kalwarii do Płocka.
W wojnie 1939 roku broniła mostów i przepraw na Wiśle, niszczyła niemieckie transporty, walczyła z lotnictwem niemieckim. Jednak wobec agresji radzieckiej 17 września 1939 roku i niskiego stanu wód między 19 a 21 września, jednostki Flotylli uległy samo zatopieniu.
Tu dziś obchodzimy 76 rocznicę tych wydarzeń. Niech pamięć o tej Bohaterskiej Flotylli Wiślanej jej dowódcach i marynarzach trwa.
 

 

ŚWIĘTO 5 PUŁKU UŁANÓW ZASŁAWSKICH 20 WRZEŚNIA 2015r. OSTROŁĘKA

Przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej – Prezes kpt.ż.ś. Andrzej Potapowicz z małżonką, członek zarządu mgr Krzysztof Parzychowski- vice starosta ostrołęcki brali udział w obchodach Święta 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Przy pomniku ku czci i pamięci Zasławskim Ułanom złożyli kwiaty.
 

 

WODOWANIE „ANETY”

W sobotę, dnia 12 września 2015 o godzinie 11.00, w Porcie Żeglugi Wyszogrodzkiej w Radziwiu - (na brzegu Wisły przeciwległym do starego Płocka), miała miejsce uroczystość wodowania kolejnego statku pasażersko-wycieczkowego Żeglugi Wyszogrodzkiej.

„ANETA” to statek żeglugi śródlądowej wykonany na bazie tradycyjnego „INSPEKTORA”, który może zabrać na pokład 12 pasażerów. Akwen, na którym jednostka będzie operować to Zbiornik Włocławski, lecz to nie wyklucza możliwości pływania statku po innych śródlądowych drogach wodnych. „ANETA” to już trzeci statek pasażerski Żeglugi Wyszogrodzkiej, ponieważ u armatora kpt. ż. ś. Jerzego PIELACIŃSKIEGO działają już jednostki „MARIANNA” i „BASIA”.

Sobotnia uroczystość, mino niesprzyjającej pogody, zgromadziła nawigatorów wiślanych, wodniaków, przedstawicieli LMiR, rodzinę i przyjaciół armatora oraz wiele osób życzliwych dla żeglugi śródlądowej. Między innymi, wydarzenie zaszczycił swoją obecnością gen. bryg. pil. Dariusz MALINOWSKI - Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Obecni byli również kpt. ż. ś. Paweł SLIWIŃSKI z Towarzystwa Przyjaciół Płocka, kpt. ż. ś. Stanisław FIDELIS – autor publikacji nt. żeglugi wiślanej. Okręg Mazowiecki LMiR reprezentowali kmdr Józef KOWALEWSKI z małżonka oraz bsm. Maciej JASTRZĘBSKI.

Po uroczystym wodowaniu, na zaproszenie kpt. ż. ś. Jerzego PIELACIŃSKIEGO i Jego małżonki Marianny, uczestnicy udali się na krótki rejs na pokładzie statku „MARIANNA”. Spotkanie uczestników – przebiegające w milej atmosferze - dało możliwość dokonania spostrzeżeń i wymiany poglądów nt. obecnego stanu żeglugi śródlądowej.   

W tym miejscu, należy armatorowi złożyć szczególne wyrazy uznania za podtrzymywanie najlepszych tradycji i continuum żeglugi na Wiśle, za Jego pasję i entuzjazm. Tak trzymać Panie Kapitanie!

   
 

Dzieje jednego parowca

Wyjątkowo suche tegoroczne lato 2015r. sprawiło, że poziom wód w Bugu drastycznie się obniżył. Wodniacy i wędkarze wprawdzie narzekają na niezwykle płytką wodę, ale co dla jednych jest niedogodnością, dla innych okazało się sporą atrakcją. W pobliżu wsi Bojany opadające wody Bugu odkryły wrak starego parowca. Od tej pory każdego dnia, ten odludny do niedawna zakątek, odwiedzają dziesiątki ludzi. Niektórzy przybywają tu nawet z bardzo daleka aby obejrzeć resztki statku, który przeleżał na dnie rzeki blisko sto lat. Mieszkańcy  Bojan i Broku województwo Mazowieckie zasypywani są pytaniami; co to za jednostka i w jaki sposób znalazła się na dnie Bugu. I tu zaczynają się pierwsze schody. Nie wszyscy potrafią zadowolić pytających i odpowiedzieć wyczerpująco.
 
O leżącym na dnie rzeki wraku, mieszkańcy okolicznych wiosek wiedzieli wprawdzie „od zawsze”, ale nie wszyscy i niezbyt wiele. Do rozpowszechnienia wiedzy o tajemniczym statku na dnie Bugu, przyczynił się krótki reportaż w Tygodniku Ostrołęckim, o próbie podniesienia go z rzeki w maju 2006 roku. Wówczas to firma ratownictwa wodnego RAKO z Warszawy próbowała wyciągnąć go na powierzchnię. Niestety, wyjątkowo wysoki poziom wody sprawił, że zamiar się nie powiódł, ale nurkowie udzielili pierwszych informacji o tym co znajduje się pod wodą. Według nich był to duży rzeczny parowiec bocznokołowy o wymiarach około 3,5-4 x 40m, z przełomu XIX i XX wieku. Jednak kiedy i dlaczego znalazł się na dnie w pobliżu Bojan, nadal nie wiadomo.

 

W HOŁDZIE MARYNARZOM I UŁANOM

W niedziele 23.08.2015r w Rzekuniu odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające walki marynarzy I Batalionu Morskiego z bolszewickim najeźdźcą  w sierpniu 1920 roku. W bojach w okolicach Ostrołęki poległo 53 marynarzy  I Batalionu Morskiego i 18 ułanów 2 Pułku Ułanów.  Mszę Św. koncelebrował ks. kan. Marian Miegoń  - bliski krewny opiekuna poległych ks. kapelana Władysława Miegonia i proboszcz miejscowej Parafii ks. kan. ppłk rez. Jan Mrowca. Asystę zapewniła Kompania Honorowa MW. W uroczystości uczestniczyli: delegacje wojska, władz, stowarzyszeń, młodzież szkół, mieszkańcy gminy Rzekuń i Ostrołęki.
Na cmentarzu odbył się apel pamięci. Złożono wiązanki kwiatów na mogiłach poległych. W imieniu Ligi Morskiej i Rzecznej kwiaty złożyli Prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej. kpt. ż. ś. Andrzej Potapowicz z małżonką.
 

 
 

UROCZYSTOŚCI W JERZYSKACH

W niedzielę 23 sierpnia 2015 w Jerzyskach koło Łochowa miały miejsce uroczystości upamiętniające etos żołnierzy ruchu oporu działających w latach 1939-1944 w Lasach Łochowskich tj. Armii Krajowej i Samodzielnego Ugrupowania    Bojowego   „Jerzyki”.  W uroczystości  brali  udział kombatanci z różnych środowisk, Wojsko Polskie oraz władze i ludność lokalna. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentował inż. Mirosław Widlicki – członek Prezydium Zarządu Głównego ŚZŻAK; natomiast w imieniu grupy „Jerzyków”, wystąpił   Pan  Jerzy   Broszkiewicz  –   91-letni    weteran   walk o niepodległość. Po mszy polowej celebrowanej przez ks. ppłk Władysława Kozickiego – proboszcza Katedry Polowej, odczytano apel pamięci, po czym oddano salwę honorową, a następnie delegacje złożyły wieńce w miejscu pamięci narodowej. Kompanię Honorową wystawił  60 Wieliszewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, którą dyrygował kapelmistrz st. chor. szt. Ryszard Klecha.   W trakcie uroczystości, Zarząd Okręgu Mazowieckiego LMiR reprezentował kmdr Józef Kowalewski.


 

PROMOCJA KSIĄŻKI KPT. Ż. Ś. FIDELISA NA ZAMKU W PŁOCKU 22 SIERPNIA 2015

SEMPER FIDELIS VISTULAE (zawsze wierny Wiśle) to tytuł najnowszej książki kpt. ż. ś. Stanisława Fidelisa, której promocja miała miejsce dnia 22 sierpnia 2015 na Zamku Książąt Mazowieckich w Płocku. Autor – nawigator z ponad 40- letnim doświadczeniem w barwny i obrazowy sposób opisuje w niej etos śródlądowego marynarza na przykładzie swoich przeżyć w okresie kilku dekad. Jest to swoista encyklopedia żeglugi wiślanej u szczytu i schyłku jej funkcjonowania, gdzie bardzo ważną rolę odgrywała ziemia płocka oraz płocki port w Radziwiu. Szczególne podziękowania autor skierował do Starosty Płockiego Mariusza Bieńka i Przewodniczącego Rady Powiatu Lecha Dąbrowskiego. Moderatorem promocji był kpt. ż. ś. mgr inż. Paweł Śliwiński; natomiast, laudację wygłosił ks. infułat prof. zw. dr hab. Wojciech Góralski – autor przedmowy. W trakcie tego wydarzenia kulturalnego w Płocku, pani mgr Mirosława Niedziałek – córka ś.†p. kmdr Adama Reszki – szypra generalnego LMiR przekazała dla Muzeum Wisły szereg eksponatów o znacznej wartości historycznej. Okręg Mazowiecki LMiR reprezentowali kpt. ż. ś. Jerzy Pielaciński wraz z małżonką oraz kmdr Józef Kowalewski. Obecni byli również przedstawiciele nowopowstałego Oddziału LMiR w Wyszkowie mgr Elżbieta Kasińska i mgr inż. Paweł Różański.