ORKIESTRA NA PIKNIKU „ALE FRAJDA”

Dnia 3 czerwca, na zaproszenie kierownictwa Służby Więziennej RP, orkiestra wystąpiła w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie-Parcelach. W ten piękny, słoneczny dzień, orkiestra zaprezentowała się na pikniku „Ale Frajda” z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym dla dzieci rodzin funkcjonariuszy i pracowników służby penitencjarnej. Zespól był jedną z atrakcji dla najmłodszych, albowiem organizatorzy zaoferowali wiele ciekawych form aktywnej rozrywki dla najmłodszego pokolenia uczestników. Były koniki, rowery, riksze, rozmaite zabawy i gry. Nie zabrakło waty cukrowej, innych słodyczy oraz kolorowych napojów.
 
Orkiestra wystąpiła na estradzie pod gołym niebem w parku i był to typowy koncert promenadowy stanowiący tło dla tej całej milej imprezy. Zespół pod batutą kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO wykonał kilkanaście utworów z gatunku muzyki klasycznej, marszowej oraz rozrywkowej, a sam występ trwał około godziny.
 
Po koncercie, organizatorzy zaprosili zespól na barbecue, gdzie muzycy mogli skosztować smacznych potraw z grilla. Oferowano kiełbaski, karkówkę, szaszłyki i rozmaite sałatki. Dzień zakończył się w milej atmosferze. Impreza była bardzo dobrze zorganizowana, a głównym jej koordynatorem był kpt. Paweł MITURA, któremu należą się gratulacje i podziękowania.
 
 

 

ORKIESTRA LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ NA XXVI ZLOCIE JUNGÓW – KOLEJNY SUKCES W KOLOBRZEGU

W dniach 26 – 28 maja 2017 na zaproszenie prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. w. prof. dr inż. Andrzeja KRÓLIKOWSKIEGO oraz prezydenta m. Kołobrzeg pana Janusza GROMKA, Orkiestra Reprezentacyjna LMiR gościła w tym pięknym mieście-kurorcie z okazji XXVI Zlotu Jungów. Właściwie, okazji było kilka, ponieważ połączono Kołobrzeskie Dni Hanzy, Dni Kołobrzegu, ze Zlotem Jungów LMiR oraz 50-tą rocznicą powołania Zespołu Szkol Morskich im. Marynarzy i Rybaków Polskich. Przed zespołem, postawiono niezwykle trudne zadanie – by obsłużyć cały szereg imprez (łącznie dziewięć), z czego zespól wywiązał się znakomicie.
 
Pierwszy dzień pobytu (piątek) w mieście określanym mianem „Perły Bałtyku” rozpoczął się od obchodów 50-tej rocznicy Zespołu Szkół Morskich im. Marynarzy i Rybaków Polskich Obejmowało to przemarsz OR LMiR prowadzonej przez bsm. Andrzeja Jacka GERKA (tym razem - w roli tamburmajora) z kompanią szkolną i pozostałymi uczestnikami do kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie zespół zapewnił oprawę muzyczną liturgii. Po mszy, ponowny przemarsz do siedziby ZSM i obsługa części oficjalnej wydarzenia, które zaszczyciła swoja obecnością Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – pani Anna MOSKWA (podsekretarz stanu). Tego samego dnia, po południu, zespól uczestniczył również w uroczystości odsłonięcia pomnika „Małego Rybaka”, co miało miejsce w pobliżu latarni morskiej i pomnika kmdr S. Mieszkowskiego. Na zakończenie pracowitego dnia, orkiestrze należała się chwila relaksu i zespół oraz jungowie udali się na pokładzie katamaranu MS JANTAR na krótki okrężny rejs po wodach przybrzeżnych. Oczywiście, nie mogło zabraknąć szant śpiewanych przez muzyków i jungów przy akompaniamencie akordeonu. 

Drugi dzień (sobota) również obfitował w ciekawe wydarzenia. O godz. 11.00, przed gmachem ratusza, miało miejsce oficjalne otwarcie DNI KOŁOBRZEGU i XXVI Zlotu Jungów LMiR, czego dokonali prezydent Janusz GROMEK i kmdr Marek PADJAS (v-ce prezes LMiR) w towarzystwie gości z krajów bałtyckich. OR LMiR zapewniła oprawę muzyczna uroczystości, po czym, barwny korowód prowadzony przez nasz zespól przemaszerował do Portu Pasażerskiego – dystans ok 2 km. Nie obyło się bez gromkiego aplauzu ze strony mieszkańców, wczasowiczów i kuracjuszy obserwujących wykonania zespołu wzdłuż trasy przemarszu.  Po przybyciu na miejsce, odbył się koncert promenadowy, w którym nasz zespól wystąpił w doborowym towarzystwie orkiestr takich jak Big Band Volles Rohr z Berlina i orkiestra Musccorps Lyran z Vämamo (Szwecja). Nasz zespól występował pod batutą kplm. Benedykta Cezarego CELIANA (kmdr Józef KOWALEWSKI był nieobecny ze względu na pobyt w szpitalu). Po obiedzie, kolejne zadanie dla OR LMiR – tym razem przemarsz wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego i krótki występ przed sanatorium BAŁTYK. Oczywiście, po drodze i na miejscu, mnóstwo ludzi, oklaski i wiwaty.

Trzeci i ostatni dzień (niedziela) pobytu OR LMiR w Kołobrzegu rozpoczął się od mszy celebrowanej w intencji Ludzi Morza w Bazylice Konkatedralnej. Głównym celebransem był o. Bernard (Wiktor GORCZYŃSKI) – zakonnik z Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych (b. marynarz z ponad 10-letnim stażem pływania).  Orkiestra odegrała cały szereg utworów o charakterze sakralnym, a na koniec mszy, bsm. Stanisław RAPACZ wykonał pieśń „Morze, Nasze Morze” – bardzo ciepło przyjętą przez zgromadzenie.  Kolejny występ zespołu to zakończenie XXVI Zlotu Jungów LMiR, co miało miejsce w Muzeum Oręża Polskiego. Kulminację dnia stanowiło wspólne wykonanie przez jungów żeglarskiej pieśni pożegnalnej („Auld Lang Syne”) przy akompaniamencie orkiestry. Rozdano nagrody i wyróżnienia dyplomy i certyfikaty uczestnictwa. Po obiedzie, ostatnie zadanie dla zespołu tj. koncert pożegnalny w ośrodku BUKOWINA (miejscu kwaterowania zespołu). Koncert prowadzony był przez
kplm. B. C. CELIANA i bsm. A. J. GERKA.

W maju roku 2017, orkiestra LMiR wystąpiła w Kołobrzegu po raz siódmy. Uczestnictwo naszego zespołu w Zlotach Jungów stało się już tradycją. Co roku, OR LMiR jest przyjmowana bardzo serdecznie, a organizatorzy, od lat, dbają o stworzenie niepowtarzalnego klimatu współpracy i życzliwości.  Również, muzycy OR LMiR, mimo znacznego obciążenia, zachowali się wzorowo – godnie reprezentując zespół i organizację. W tym miejscu, kierownictwo i członkowie zespołu pragną wyrazić podziękowania za wsparcie finansowe wyjazdu i pobytu na miejscu. Podziękowania kierowane są do prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. w. prof. dr inż. Andrzeja KRÓLIKOWSKIEGO, prezydenta Kołobrzegu p. Janusza GROMKA i burmistrza Wyszkowa p. Grzegorza NOWOSIELSKIEGO. 
 
 

 

Wielkanoc 2017

 
 
 

Wesołego Alleluja!!!

Życzy

kpt. ż. ś. mgr Andrzej Potapowicz

Prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR

Członek Zarządu Głównego

 

X-LECIE MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRY DĘTEJ Z JOŃCA

Na zaproszenie wójta Gminy Joniec – pana Marka CZERNIAKOWSKIEGO, w sobotę, dnia 11 marca 2017, delegacja Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej uczestniczyła w jubileuszowym koncercie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jońca, która w tym dniu świętowała swoje dziesięciolecie. MOD z Jońca, od jesieni roku 2010, współpracuje z Orkiestrą Reprezentacyjną Ligi Morskiej i Rzecznej, a występy połączonych orkiestr we wszystkich ważniejszych wydarzeniach LMiR stały się niemal tradycją. Założycielem i kapelmistrzem zespołu jest pan Benedykt Cezary CELIAN, doświadczony i zasłużony pedagog muzyczny odznaczony, miedzy innymi, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Koncert miał miejsce w sali recepcyjnej zajazdu „Przy lesie”. Muzycy, jak zawsze, wystąpili pod batutą kapelmistrza CELIANA, który od lat doskonali muzyczne talenty w MOD Joniec. Koncert uświetnili soliści: Agnieszka SZTABNIK–BARAN – śpiew, która od lat jest związana z Orkiestrą oraz Hubert RUTKOWSKI – fortepian.Wydarzenie zostało podzielone na dwie części: protokolarną część oficjalną i część artystyczną. W trakcie pierwszej, prezes Okręgu Mazowieckiego kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ w asyście v-ce prezesa kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO i sekretarza mgr Hanny POTAPOWICZ, (która wygłosiła stosowną laudację) odznaczył Benedykta Cezarego CELIANA Krzyżem PRO MARI NOSTRO. Artysta również otrzymał XIX-wieczny miedzioryt o tematyce marynistycznej. Kapelmistrz CELIAN, wójt CZERNIAKOWSKI oraz solistka Agnieszka SZTABNIK-BARAN otrzymali okolicznościowe dyplomy. Natomiast, muzycy MOD Joniec, którzy przepracowali minimum trzy lata z OR LMiR, otrzymali również pamiątkowe dyplomy.
W trakcie występu, Orkiestra i soliści przedstawili bogate spektrum repertuarowe - od klasyki do utworów współczesnych. Artystów nagrodzono gromkimi brawami na stojąco. Organizatorami koncertu byli: Urząd Gminy w  Jońcu oraz MOD OSP Joniec. Gratulujemy. Tak trzymać!


 

"Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia czyli Trzymajmy się morza!"

Wystawa „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia czyli Trzymajmy się morza!” zawitała 7 marca 2017 do siedziby Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie.

W wydarzeniu, zorganizowanym przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni (reprezentowana przez delegację na czele z JM kmdr. prof. dr. hab. Tomaszem Szubrychtem, Rektorem-Komendantem) oraz Główną Książnicę Wojska Polskiego, wzięło udział ponad 150 osób – przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i organizacji społecznych, reprezentanci Wojska Polskiego, służb mundurowych i duchowieństwa oraz licznie przybyła młodzież szkolna i akademicka (w tym podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej), a także przedstawiciele mediów. Wśród gości znaleźli się m.in.:

 • Mieczysław Łuczak, Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli,
 • kmdr Marcin Prętnik, reprezentujący Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
 • kontradm. Jarosław Ziemiański, reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
 • płk Wojciech Kaliszczak, reprezentujący Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
 • płk Mariusz Bednarz, reprezentujący Dowódcę Garnizonu Warszawa,
 • ks. kmdr Janusz Bąk, reprezentujący Biskupa Polowego Wojska Polskiego,
 • ks. Tomasz Paszko reprezentujący Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego,
 • Wojciech Kierzek, reprezentujący Komendanta Głównego Straży Granicznej,
 • płk Włodzimierz Czwarno, reprezentujący Szefa Biura Ochrony Rządu,
 • Zbigniew Czaplicki, reprezentującego Marszałka Województwa Mazowieckiego,
 • Teresa Mioduszewska, reprezentująca Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy,
 • płk dr Robert Łukawski, Zastępca Szefa Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych MON,
 • kmdr Krzysztof Książek, reprezentujący Dyrektora Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON,
 • Janusz Wójcik, reprezentujący Dyrektora Departamentu Spraw Wojskowych Prokuratury Krajowej,
 • płk dr Wojciech Więcek, reprezentujący Rektora-Komendanta Akademii Sztuki Wojennej,
 • płk Artur Król, Prorektor ds. Wojskowych Wojskowej Akademii Technicznej,
 • płk Mariusz Muskus, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień Warszawa-Mokotów,
 • Krzysztof Górski, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Poczty Polskiej,
 • Michał Mleczko, zastępca Naczelnika Wydziału Dyplomacji Historycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych,
 • prof. dr hab. Marek Gromiec z Krajowej Rady Gospodarki Wodnej,
 • dr Bartłomiej Bydoń, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku,
 • Jacek Kubielski, Sekretarz Generalny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT,
 • Marek Kłoczko, Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej,
 • dr inż. kpt ż.w. Andrzej Królikowski, Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej,
 • kpt.ż.ś.mgr Andrzej Potapowicz, Prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR -  członek Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej,
 • dr Piotr Matejuk, Prezes Polskiego Towarzystwa Historii Techniki,
 • kpt ż.w. Józef Szyłejko, Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej,
 • Tomasz Wencel, Wiceprezes Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego,
 • Krystyna Bachanek, Prezes Stowarzyszenia Marynistów Polskich.

Część oficjalną rozpoczął dyrektor CBW, dr Jan Tarczyński, który przywitał gości oraz zwrócił uwagę na istotną rolę historyczną Polskiej Marynarki Wojennej i jej znaczenie w przyszłości: „Obrońcy naszych morskich granic nie zawiedli pokładanych w nich nadziei i w 1939 roku dali wspaniały dowód spełnienia do końca żołnierskiego obowiązku. Te, oraz późniejsze dokonania Marynarki Wojennej na Zachodzie przeszły do historii i legendy czasów, kiedy za Ojczyznę oddawano życie. Wierzę, że następne pokolenia pójdą tą samą drogą honoru i służby Ojczyźnie. Drogą budowniczych Gdyni i obrońców Helu we wrześniu 1939 roku.” Następnie został odczytany list okolicznościowy nadesłany przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego (treść listu publikujemy w galerii).

W części merytorycznej zostały wygłoszone następujące referaty:

 • Marynarka Wojenna RP w służbie Polsce – rys historyczny, prof. dr hab. Jerzy Będźmirowski, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni;
 • Współczesność i perspektywy rozwoju Marynarki Wojennej RP, kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni;
 • Działania Ligi Morskiej na rzecz Polskiej Marynarki Wojennej, Sekretarz Okręgu Mazowieckiego LMiR mgr Hanna Potapowicz oraz dr inż. kpt ż.w. Andrzej Królikowski, Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

Spotkanie zakończyła wiązanka piosenek marynistycznych w wykonaniu Zespołu Wokalnego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia, czyli Trzymajmy się morza”. Ekspozycję, zlokalizowaną na parterze budynku Biblioteki, będzie można oglądać do końca marca 2017 roku. Zapraszamy!

  

 

97. ROCZNICA ZAŚLUBIN Z MORZEM – WYSTAWA I KONCERT W WYSZKOWIE

18 lutego, w Wyszkowie, obchodzono 97. Rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. Obchody zorganizowały Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej, Oddział LMiR w Wyszkowie oraz Gmina Wyszków.
 
Uroczystości rozpoczęły się otwarciem we foyer Wyszkowskiego Centrum Kultury okolicznościowej wystawy pt. „Trzymajmy się morza”, na której zaprezentowano sylwetki działaczy i entuzjastów ludzi morza, symbolikę ligowych odznaczeń, działalność w okręgach i oddziałach, archiwalne zdjęcia dawnych obchodów świąt morskich. Otwarcia wystawy posterowej dokonał I wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej kmdr por. Marek PADJAS.
W ceremonii uczestniczyli, miedzy innymi, burmistrz Wyszkowa Grzegorz NOWOSIELSKI, prezes OM LMiR kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ wraz z małżonką, v-ce prezes OM LMiR kpt. ż. ś. Jerzy PIELACIŃSKI oraz pisarz-marynista kpt. ż. ś. Stanisław FIDELIS. Obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej oraz Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z płk pil. Januszem DECEWICZEM – honorowym obywatelem miasta Wyszkowa. Obecni także byli przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański z ich dowódcą płk ZP Konradem WRÓBLEM.  Oddział LMiR w Wyszkowie reprezentowali prezes Oddziału mgr Elżbieta KASIŃSKA i mgr Paweł RÓŻAŃSKI. 
 
Drugą odsłoną oficjalnej części uroczystości był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły w sali widowiskowej Centrum. Jeszcze przed wybrzmieniem pierwszych utworów wiceprezes kmdr Marek PADJAS – w towarzystwie burmistrza Grzegorza NOWOSIELSKIEGO i prezesa OM LMiR kpt. ż. ś. Andrzeja POTAPOWICZA wręczył ligowe odznaczenia trzem osobom. Krzyżem PRO MARI NOSTRO uhonorowani zostali komendant WKU ppłk Leszek WIECZOREK i dyrygent OR LMiR Benedykt Cezary CELIAN, a Brązowym Medalem za Zasługi Ligi Morskiej i Rzecznej – mgr Paweł RÓŻAŃSKI. Okolicznościowe podziękowanie za owocną współpracę pomiędzy LMiR a samorządem gminnym otrzymał także burmistrz Wyszkowa Grzegorz NOWOSIELSKI.
 
W trakcie koncertu, Orkiestra LMiR wykonała nie tylko utwory typowo żeglarskie tak jak szanty; posłuchać również można było utworów filmowych, czy też muzyki rozrywkowej
i utworów z gatunku muzyki wojskowej. Orkiestra wystąpiła wymiennie pod batutą kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO, ppor. Szczepana NEVLAČILA, bsm. Andrzeja Jacka GERKA i kplm. Benedykta Cezarego CELIANA.

Po koncercie, miało miejsce tradycyjne spotkanie integracyjne, w trakcie którego uczestnicy mieli sposobność wymiany poglądów na temat działalności LMiR na obszarze Mazowsza.

 

 

97. ROCZNICA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

Corocznie, rocznica Hallerowskich Zaślubin z Morzem – 10 lutego - stanowi okazję dla spotkania środowisk Ligi Morskiej, młodzieży akademickiej i szkolnej, harcerzy, związków kaszubskich oraz organizacji patriotycznych celem zamanifestowania silnych więzi  z Bałtykiem. Na zaproszenie Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Burmistrza Pucka, delegacja Okręgu Mazowieckiego uczestniczyła w tegorocznej edycji ważnego wydarzenia. W rzeczonych obchodach, z ramienia OM LMiR uczestniczyli kpt. ż. ś. mgr Andrzej POTAPOWICZ – prezes, kpt. ż. ś. Jerzy PIELACIŃSKI – v-ce prezes, mgr Hanna POTAPOWICZ – sekretarz oraz kmdr Józef KOWALEWSKI – v-ce prezes wraz z małżonką. Specjalnym gościem na uroczystościach Zaślubin był dr inż. Stanisław KUBEŁ – starosta ostrołęcki – osoba wielce zasłużona dla Ligi Morskiej i Rzecznej.
 
Zgodnie z ceremoniałem wojskowym, o godz. 9.30 na puckim rynku, uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez dowódcę Kompanii Reprezentacyjnej MW por. mar. Pawła NARLOCHA – dowódcy 3. Flotylli Okrętów kontradm. Krzysztofowi JAWORSKIEMU. Następnie, przy dźwiękach Hymnu Narodowego na maszt została wciągnięta Flaga Państwowa RP.
 
Przybyłych gości, jako gospodarz powitała burmistrz Pucka Hanna PRUCHNIEWSKA. W imieniu współorganizatora uroczystości – Ligi Morskiej i Rzecznej, wystąpił również prezes kpt. ż. w. dr inż. Andrzej KRÓLIKOWSKI. W tegorocznych obchodach uczestniczyli, miedzy innymi: wspomniany kontradm. Krzysztof JAWORSKI – dowódca 3 Flotylli Okrętów, kontradm. Krzysztof TERYFTER – zastępca szefa Centrum Operacji Morskich, Michał STRUK – marszałek Województwa Pomorskiego, J.E. Abp. dr Sławoj Leszek GŁÓDŹ – Metropolita Gdański, dyrektorzy Urzędów Morskich i Urzędów Żeglugi Śródlądowej.
 
Następnie, po przemarszu wszystkich uczestników do puckiej fary, w asyście Orkiestry  Kompanii Honorowej MW, miała miejsce msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny  Ludzi Morza, pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego J.E. Abp. dr Sławoja Leszka GŁÓDZIA.
 
Ostatnia część obchodów 97 Rocznicy Zaślubin z Morzem miała miejsce po mszy w Porcie Rybackim. Po pokrzepiającym artystycznym interludium w wykonaniu artystów Klubu Marynarki Wojennej RIVIERA, odbyła się ceremonia wręczania Krzyży PRO MARI NOSTRO i medali Za Zasługi dla LMiR, którą poprowadził sekretarz generalny LMiR
j. kpt. ż. w. Tadeusz KUŚMIERSKI.
W roku 2017, recipientami ligowych wyróżnień zostali:
Krzyże PRO MARI NOSTRO:
 • Komenda Portu Wojennego Gdynia,
 • Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy,
 • Szkolą Podstawowa Nr 139 im. Wojska Polskiego w Łodzi,
 • Hanna PRUCHNIEWSKA – Burmistrz Miasta Puck,
 • Anna STELMASZYK-ŚWIERCZYŃSKA – Dyrektor ds. Technicznych Urzędu Morskiegow Gdyni,
 • kpt. ż. w. prof. dr hab. inż. Adam WEINTRIT - Akademia Morska w Gdyni,
 • dr inż. Stanisław KUBEŁ – Starosta Powiatu Ostrołęckiego,
 • Tomasz JARZYŃSKI - Oddział LMiR w Tomaszowie Mazowieckim, 
 • Maciej MARIAŃSKI - opiekun szkolnego Koła LMiR w Nieszawie.
 Złote Medale ZASŁUŻONYM DLA LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ:
 • dr Elżbieta MARSZAŁEK – v-ce prezes Ligi Morskiej i Rzecznej ds. młodzieży,
 • dr hab. Andrzej RZEPKA - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.
Tradycyjnie, z helikoptera MW na wody Zatoki Puckiej został zrzucony wieniec dla upamiętnienia Ludzi Morza, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Uroczystość zakończyła się odegraniem przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej HYMNU DO BAŁTYKU Feliksa Nowowiejskiego pod batutą
kmdr ppor. Macieja BUDZIŃSKIEGO.

Więcej…