LITEWSCY WODNIACY W WARSZAWIE

W dniu 27 czerwca (wtorek).2017r. w Warszawie na przystani wiślanej ulokowanej w pobliżu Centrum KOPERNIK (Bulwar Grzymały-Siedleckiego) miało miejsce niezwykle wydarzenie z kategorii operacji nautycznych na polskich wodach śródlądowych. Do wiślanej kei przybiła litewska jednostka o nazwie „Vytis” („Pogoń“). Jest to replika, całkowicie wykonana z drewna, żaglowego statku handlowego pływającego po wielkich rzekach – po Niemnie, Wiśle i Dnieprze przed ponad dwustu pięćdziesięciu laty. Ponad dwudziestoosobową załogą dowodzi prof. Alfredas BUMBLAUSKAS – historyk zajmujący się sprawami muzealnictwa, a w szczególności historią żeglugi.
 
 „Vytis” pokonała nie tylko akweny za nasza wschodnią granicą, ale przemieściła się wzdłuż Narwi, Jeziora Zegrzyńskiego i dotarła do Śluzy na Żeraniu, za którą Wisła już stała otworem. Należało jeszcze pokonać odcinek Wisły pod prąd, w czym wydatnie pomogły jednostki motorowe kierowane przez Artura MATUSZEWSKIEGO prezesa warszawskiej przystani AQUATICA. Operacja nautyczna z udziałem repliki historycznego statku jest realizowana w ramach Wyprawy Narodowej realizowanej przy wsparciu władz Litwy w ramach cyklu imprez związanych z 100-leciem odzyskania niepodległości, które przypada w roku 2018.  
 
Około godziny 12.30 odbyło się oficjalne powitanie flisaków z Litwy, czego dokonała v-ce prezydent m. st. Warszawy Aneta KAZNOWSKA. Uroczystość zaszczycili swoja obecnością Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Litewskiej dr Šarūnas ADOMAVIČIUS oraz Bronisław KOMOROWSKI – prezydent RP w latach 2010-2015 oraz honorowy prezes Ligi Morskiej i Rzecznej. Wydarzenie nie mogło się odbyć bez obecności ludzi w marynarskich mundurach - przedstawicieli Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielskiej takich jak kpt. ż. w. inż. Józef SZYŁEJKO – również prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz kpt. ż. w. Stanisław BANIEWICZ – również z ww. organizacji. Okręg Mazowiecki LMiR reprezentowali kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ – prezes OM LMiR, kmdr Józef KOWALEWSKI - v-ce prezes oraz mgr Hanna POTAPOWICZ – sekretarz Zarządu. 
 
Gościom czas umilał zespól folklorystyczny „Urzecze” wykonujący repertuar muzyki ludowej z obszaru środkowej Wisły. Po wymianie suwenirów, goście zostali zaproszeni na posiłek, a następnie na zwiedzanie Warszawy.
 
Litewscy flisacy mają w planie przejście w dół Wisły aż do Zalewu Wiślanego, gdzie nastąpi zakończenie ekspedycji. Organizowanie tego typu przedsięwzięć jest niezwykle cenne i polecane, ponieważ wskazuje nie tylko na praktyczne walory akwenów śródlądowych, ale również na określone dziedzictwo kulturowe. Naszym litewskim kolegom życzymy tradycyjnej stopy wody pod kilem i wodniackiego szczęścia.
 
 
 

Ślubowanie członków Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej przy Szkole Podstawowej im. Gen. Józefa Bema w Rzekuniu

W dniu 05.06.2017r odbyło się uroczyste ślubowanie członków powołanego w dniu 06.04.2017 Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej przy Szkole Podstawowej im. Gen. Józefa Bema w Rzekuniu. Koło liczy 18- członków, opiekunem koła jest wychowawca Pani Edyta Morawska. Ślubowanie odbyło się na uroczystym apelu  w obecności dyrektora szkoły Pana Marka Podolaka, grona pedagogicznego i  społeczności szkolnej. Obecni byli przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej – Prezes kpt.ż.ś. Andrzej Potapowicz i sekretarz zarządu Hanna Potapowicz. Pan Marek Podolak – dyrektor szkoły wyraził zadowolenie z powstania Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej , podkreślił znaczenie morza i gospodarki morskiej oraz wdzięczną pamięć mieszkańców  o Marynarzach   I Batalionu Morskiego poległych w obronie Ziemi Rzekuńskiej w sierpniu 1920.roku . Sekretarz Zarządu OM. LMiR Hanna Potapowicz z radością powitała nowych członków w gronie Ligi Morskiej i Rzecznej , przedstawiła historię organizacji ,cele i zadania dla szkolnych kół które realizując zadania statutowe upowszechniają wiedzę o morzu, szeroko rozumianej gospodarce wodnej , żegludze śródlądowej, ochronie środowiska, sportach wodnych, turystyce i rekreacji oraz kształtują niezbędne życiowo umiejętności . Członkom Szkolnego Koła LMiR wręczono legitymacje. Na zakończenie zebrani obejrzeli film  Obchody Święta Morza w 1932roku.
 

 

ORKIESTRA NA PIKNIKU „ALE FRAJDA”

Dnia 3 czerwca, na zaproszenie kierownictwa Służby Więziennej RP, orkiestra wystąpiła w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie-Parcelach. W ten piękny, słoneczny dzień, orkiestra zaprezentowała się na pikniku „Ale Frajda” z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym dla dzieci rodzin funkcjonariuszy i pracowników służby penitencjarnej. Zespól był jedną z atrakcji dla najmłodszych, albowiem organizatorzy zaoferowali wiele ciekawych form aktywnej rozrywki dla najmłodszego pokolenia uczestników. Były koniki, rowery, riksze, rozmaite zabawy i gry. Nie zabrakło waty cukrowej, innych słodyczy oraz kolorowych napojów.
 
Orkiestra wystąpiła na estradzie pod gołym niebem w parku i był to typowy koncert promenadowy stanowiący tło dla tej całej milej imprezy. Zespół pod batutą kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO wykonał kilkanaście utworów z gatunku muzyki klasycznej, marszowej oraz rozrywkowej, a sam występ trwał około godziny.
 
Po koncercie, organizatorzy zaprosili zespól na barbecue, gdzie muzycy mogli skosztować smacznych potraw z grilla. Oferowano kiełbaski, karkówkę, szaszłyki i rozmaite sałatki. Dzień zakończył się w milej atmosferze. Impreza była bardzo dobrze zorganizowana, a głównym jej koordynatorem był kpt. Paweł MITURA, któremu należą się gratulacje i podziękowania.
 
 

 

ORKIESTRA LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ NA XXVI ZLOCIE JUNGÓW – KOLEJNY SUKCES W KOLOBRZEGU

W dniach 26 – 28 maja 2017 na zaproszenie prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. w. prof. dr inż. Andrzeja KRÓLIKOWSKIEGO oraz prezydenta m. Kołobrzeg pana Janusza GROMKA, Orkiestra Reprezentacyjna LMiR gościła w tym pięknym mieście-kurorcie z okazji XXVI Zlotu Jungów. Właściwie, okazji było kilka, ponieważ połączono Kołobrzeskie Dni Hanzy, Dni Kołobrzegu, ze Zlotem Jungów LMiR oraz 50-tą rocznicą powołania Zespołu Szkol Morskich im. Marynarzy i Rybaków Polskich. Przed zespołem, postawiono niezwykle trudne zadanie – by obsłużyć cały szereg imprez (łącznie dziewięć), z czego zespól wywiązał się znakomicie.
 
Pierwszy dzień pobytu (piątek) w mieście określanym mianem „Perły Bałtyku” rozpoczął się od obchodów 50-tej rocznicy Zespołu Szkół Morskich im. Marynarzy i Rybaków Polskich Obejmowało to przemarsz OR LMiR prowadzonej przez bsm. Andrzeja Jacka GERKA (tym razem - w roli tamburmajora) z kompanią szkolną i pozostałymi uczestnikami do kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie zespół zapewnił oprawę muzyczną liturgii. Po mszy, ponowny przemarsz do siedziby ZSM i obsługa części oficjalnej wydarzenia, które zaszczyciła swoja obecnością Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – pani Anna MOSKWA (podsekretarz stanu). Tego samego dnia, po południu, zespól uczestniczył również w uroczystości odsłonięcia pomnika „Małego Rybaka”, co miało miejsce w pobliżu latarni morskiej i pomnika kmdr S. Mieszkowskiego. Na zakończenie pracowitego dnia, orkiestrze należała się chwila relaksu i zespół oraz jungowie udali się na pokładzie katamaranu MS JANTAR na krótki okrężny rejs po wodach przybrzeżnych. Oczywiście, nie mogło zabraknąć szant śpiewanych przez muzyków i jungów przy akompaniamencie akordeonu. 

Drugi dzień (sobota) również obfitował w ciekawe wydarzenia. O godz. 11.00, przed gmachem ratusza, miało miejsce oficjalne otwarcie DNI KOŁOBRZEGU i XXVI Zlotu Jungów LMiR, czego dokonali prezydent Janusz GROMEK i kmdr Marek PADJAS (v-ce prezes LMiR) w towarzystwie gości z krajów bałtyckich. OR LMiR zapewniła oprawę muzyczna uroczystości, po czym, barwny korowód prowadzony przez nasz zespól przemaszerował do Portu Pasażerskiego – dystans ok 2 km. Nie obyło się bez gromkiego aplauzu ze strony mieszkańców, wczasowiczów i kuracjuszy obserwujących wykonania zespołu wzdłuż trasy przemarszu.  Po przybyciu na miejsce, odbył się koncert promenadowy, w którym nasz zespól wystąpił w doborowym towarzystwie orkiestr takich jak Big Band Volles Rohr z Berlina i orkiestra Musccorps Lyran z Vämamo (Szwecja). Nasz zespól występował pod batutą kplm. Benedykta Cezarego CELIANA (kmdr Józef KOWALEWSKI był nieobecny ze względu na pobyt w szpitalu). Po obiedzie, kolejne zadanie dla OR LMiR – tym razem przemarsz wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego i krótki występ przed sanatorium BAŁTYK. Oczywiście, po drodze i na miejscu, mnóstwo ludzi, oklaski i wiwaty.

Trzeci i ostatni dzień (niedziela) pobytu OR LMiR w Kołobrzegu rozpoczął się od mszy celebrowanej w intencji Ludzi Morza w Bazylice Konkatedralnej. Głównym celebransem był o. Bernard (Wiktor GORCZYŃSKI) – zakonnik z Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych (b. marynarz z ponad 10-letnim stażem pływania).  Orkiestra odegrała cały szereg utworów o charakterze sakralnym, a na koniec mszy, bsm. Stanisław RAPACZ wykonał pieśń „Morze, Nasze Morze” – bardzo ciepło przyjętą przez zgromadzenie.  Kolejny występ zespołu to zakończenie XXVI Zlotu Jungów LMiR, co miało miejsce w Muzeum Oręża Polskiego. Kulminację dnia stanowiło wspólne wykonanie przez jungów żeglarskiej pieśni pożegnalnej („Auld Lang Syne”) przy akompaniamencie orkiestry. Rozdano nagrody i wyróżnienia dyplomy i certyfikaty uczestnictwa. Po obiedzie, ostatnie zadanie dla zespołu tj. koncert pożegnalny w ośrodku BUKOWINA (miejscu kwaterowania zespołu). Koncert prowadzony był przez
kplm. B. C. CELIANA i bsm. A. J. GERKA.

W maju roku 2017, orkiestra LMiR wystąpiła w Kołobrzegu po raz siódmy. Uczestnictwo naszego zespołu w Zlotach Jungów stało się już tradycją. Co roku, OR LMiR jest przyjmowana bardzo serdecznie, a organizatorzy, od lat, dbają o stworzenie niepowtarzalnego klimatu współpracy i życzliwości.  Również, muzycy OR LMiR, mimo znacznego obciążenia, zachowali się wzorowo – godnie reprezentując zespół i organizację. W tym miejscu, kierownictwo i członkowie zespołu pragną wyrazić podziękowania za wsparcie finansowe wyjazdu i pobytu na miejscu. Podziękowania kierowane są do prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. w. prof. dr inż. Andrzeja KRÓLIKOWSKIEGO, prezydenta Kołobrzegu p. Janusza GROMKA i burmistrza Wyszkowa p. Grzegorza NOWOSIELSKIEGO. 
 
 

 

Wielkanoc 2017

 
 
 

Wesołego Alleluja!!!

Życzy

kpt. ż. ś. mgr Andrzej Potapowicz

Prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR

Członek Zarządu Głównego

 

X-LECIE MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRY DĘTEJ Z JOŃCA

Na zaproszenie wójta Gminy Joniec – pana Marka CZERNIAKOWSKIEGO, w sobotę, dnia 11 marca 2017, delegacja Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej uczestniczyła w jubileuszowym koncercie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jońca, która w tym dniu świętowała swoje dziesięciolecie. MOD z Jońca, od jesieni roku 2010, współpracuje z Orkiestrą Reprezentacyjną Ligi Morskiej i Rzecznej, a występy połączonych orkiestr we wszystkich ważniejszych wydarzeniach LMiR stały się niemal tradycją. Założycielem i kapelmistrzem zespołu jest pan Benedykt Cezary CELIAN, doświadczony i zasłużony pedagog muzyczny odznaczony, miedzy innymi, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Koncert miał miejsce w sali recepcyjnej zajazdu „Przy lesie”. Muzycy, jak zawsze, wystąpili pod batutą kapelmistrza CELIANA, który od lat doskonali muzyczne talenty w MOD Joniec. Koncert uświetnili soliści: Agnieszka SZTABNIK–BARAN – śpiew, która od lat jest związana z Orkiestrą oraz Hubert RUTKOWSKI – fortepian.Wydarzenie zostało podzielone na dwie części: protokolarną część oficjalną i część artystyczną. W trakcie pierwszej, prezes Okręgu Mazowieckiego kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ w asyście v-ce prezesa kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO i sekretarza mgr Hanny POTAPOWICZ, (która wygłosiła stosowną laudację) odznaczył Benedykta Cezarego CELIANA Krzyżem PRO MARI NOSTRO. Artysta również otrzymał XIX-wieczny miedzioryt o tematyce marynistycznej. Kapelmistrz CELIAN, wójt CZERNIAKOWSKI oraz solistka Agnieszka SZTABNIK-BARAN otrzymali okolicznościowe dyplomy. Natomiast, muzycy MOD Joniec, którzy przepracowali minimum trzy lata z OR LMiR, otrzymali również pamiątkowe dyplomy.
W trakcie występu, Orkiestra i soliści przedstawili bogate spektrum repertuarowe - od klasyki do utworów współczesnych. Artystów nagrodzono gromkimi brawami na stojąco. Organizatorami koncertu byli: Urząd Gminy w  Jońcu oraz MOD OSP Joniec. Gratulujemy. Tak trzymać!


 

"Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia czyli Trzymajmy się morza!"

Wystawa „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia czyli Trzymajmy się morza!” zawitała 7 marca 2017 do siedziby Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie.

W wydarzeniu, zorganizowanym przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni (reprezentowana przez delegację na czele z JM kmdr. prof. dr. hab. Tomaszem Szubrychtem, Rektorem-Komendantem) oraz Główną Książnicę Wojska Polskiego, wzięło udział ponad 150 osób – przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i organizacji społecznych, reprezentanci Wojska Polskiego, służb mundurowych i duchowieństwa oraz licznie przybyła młodzież szkolna i akademicka (w tym podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej), a także przedstawiciele mediów. Wśród gości znaleźli się m.in.:

 • Mieczysław Łuczak, Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli,
 • kmdr Marcin Prętnik, reprezentujący Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
 • kontradm. Jarosław Ziemiański, reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
 • płk Wojciech Kaliszczak, reprezentujący Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
 • płk Mariusz Bednarz, reprezentujący Dowódcę Garnizonu Warszawa,
 • ks. kmdr Janusz Bąk, reprezentujący Biskupa Polowego Wojska Polskiego,
 • ks. Tomasz Paszko reprezentujący Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego,
 • Wojciech Kierzek, reprezentujący Komendanta Głównego Straży Granicznej,
 • płk Włodzimierz Czwarno, reprezentujący Szefa Biura Ochrony Rządu,
 • Zbigniew Czaplicki, reprezentującego Marszałka Województwa Mazowieckiego,
 • Teresa Mioduszewska, reprezentująca Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy,
 • płk dr Robert Łukawski, Zastępca Szefa Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych MON,
 • kmdr Krzysztof Książek, reprezentujący Dyrektora Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON,
 • Janusz Wójcik, reprezentujący Dyrektora Departamentu Spraw Wojskowych Prokuratury Krajowej,
 • płk dr Wojciech Więcek, reprezentujący Rektora-Komendanta Akademii Sztuki Wojennej,
 • płk Artur Król, Prorektor ds. Wojskowych Wojskowej Akademii Technicznej,
 • płk Mariusz Muskus, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień Warszawa-Mokotów,
 • Krzysztof Górski, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Poczty Polskiej,
 • Michał Mleczko, zastępca Naczelnika Wydziału Dyplomacji Historycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych,
 • prof. dr hab. Marek Gromiec z Krajowej Rady Gospodarki Wodnej,
 • dr Bartłomiej Bydoń, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku,
 • Jacek Kubielski, Sekretarz Generalny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT,
 • Marek Kłoczko, Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej,
 • dr inż. kpt ż.w. Andrzej Królikowski, Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej,
 • kpt.ż.ś.mgr Andrzej Potapowicz, Prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR -  członek Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej,
 • dr Piotr Matejuk, Prezes Polskiego Towarzystwa Historii Techniki,
 • kpt ż.w. Józef Szyłejko, Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej,
 • Tomasz Wencel, Wiceprezes Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego,
 • Krystyna Bachanek, Prezes Stowarzyszenia Marynistów Polskich.

Część oficjalną rozpoczął dyrektor CBW, dr Jan Tarczyński, który przywitał gości oraz zwrócił uwagę na istotną rolę historyczną Polskiej Marynarki Wojennej i jej znaczenie w przyszłości: „Obrońcy naszych morskich granic nie zawiedli pokładanych w nich nadziei i w 1939 roku dali wspaniały dowód spełnienia do końca żołnierskiego obowiązku. Te, oraz późniejsze dokonania Marynarki Wojennej na Zachodzie przeszły do historii i legendy czasów, kiedy za Ojczyznę oddawano życie. Wierzę, że następne pokolenia pójdą tą samą drogą honoru i służby Ojczyźnie. Drogą budowniczych Gdyni i obrońców Helu we wrześniu 1939 roku.” Następnie został odczytany list okolicznościowy nadesłany przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego (treść listu publikujemy w galerii).

W części merytorycznej zostały wygłoszone następujące referaty:

 • Marynarka Wojenna RP w służbie Polsce – rys historyczny, prof. dr hab. Jerzy Będźmirowski, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni;
 • Współczesność i perspektywy rozwoju Marynarki Wojennej RP, kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni;
 • Działania Ligi Morskiej na rzecz Polskiej Marynarki Wojennej, Sekretarz Okręgu Mazowieckiego LMiR mgr Hanna Potapowicz oraz dr inż. kpt ż.w. Andrzej Królikowski, Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

Spotkanie zakończyła wiązanka piosenek marynistycznych w wykonaniu Zespołu Wokalnego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia, czyli Trzymajmy się morza”. Ekspozycję, zlokalizowaną na parterze budynku Biblioteki, będzie można oglądać do końca marca 2017 roku. Zapraszamy!