LIGA MORSKA I RZECZNA NA OBCHODACH EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA W DĘBLINIE

W sobotę, dnia16 września 2017, w Dęblinie nad Wisła, miały miejsce obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, przy okazji, których, odbył się cały szereg imprez towarzyszących, gdzie Liga Morska i Rzeczna, praktycznie „grała pierwsze skrzypce”. Wydarzenie to było realizowane w ramach kolejnego projektu Unii Europejskiej, a jej celem było podkreślenie roli Wisły dla rozwoju ekonomicznego i kulturowego społeczności zamieszkałej nad brzegami tej rzeki. Należy dodać, że rzeczony event odbył się w roku 2017, który zgodnie uchwałą Sejmu RP został ogłoszony Rokiem Wisły. Spotkanie w Dęblinie należy do szeregu wydarzeń kulturalnych stanowiących zwieńczenie obchodów Roku Wisły.

Równolegle z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, w Dęblinie – w Muzeum Sił Powietrznych, na wyjazdowym posiedzeniu, obradował Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej. Ważnym elementem spotkania członków LMiR było podpisanie umowy o współpracy miedzy Muzeum Sił Powietrznych a Ligą Morską. Umowa, w imieniu obu stron, została podpisana przez mgr Pawła PAWŁOWSKIEGO – dyrektora MSP i kmdr Marka PADJASA - wiceprezesa LMiR. W trakcie roboczych obrad, poruszono kwestie organizacyjne funkcjonowania struktur LMiR oraz plany perspektywiczne naszej organizacji na rok 2018. Interesującą sprawę planowanego na rok 2018 w Gdyni Międzynarodowego Kongresu Marynarzy Okrętów Podwodnych przedstawił prezes Bractwa Okrętów Podwodnych LMiR kmdr Edward OLEWIŃSKI.

Tego samego dnia, w Dęblinie odbywało się również spotkanie alumnów Kościoła Katolickiego, którzy w latach 1959 – 1980 odbywali służbę wojskową w tzw. kompaniach kleryckich i decyzją Prezydenta RP zostali promowani na stopień podporucznika WP. Grupa około dwudziestu księży-oficerów w mundurach Marynarki Wojennej uczestniczyła w sobotnich wydarzeniach, które zaszczycili swoją obecnością szef Centrum Operacji Morskich wiceadmirał dr Stanisław ZARYCHTA, rektor Akademii Marynarki Wojennej kmdr prof. dr hab. Tomasz SZUBRYCHT oraz Jego Ekscelencja Sufragan Diecezji Radomskiej ks. bp. kpt. dr Adam ODZIMEK.  

Po południu, nad brzegiem Wisły, miała miejsce uroczystość ślubowania jungów LMiR na sztandar Organizacji. W poczcie sztandarowym LMiR wystąpili: mgr Antoni SZARMACH - prezes Oddziału LMiR w Kołobrzegu, chor. szt. mar. Zbigniew KRZYSZTOFIAK oraz mgr Paweł RÓŻAŃSKI – opiekun szkolnego koła krótkofalowców z Brańszczyka. Po słowie wprowadzającym dyr. MSP Pawła PAWŁOWSKIEGO, a następnie po wystąpieniach kmdr Marka PADJASA i J. E. Biskupa Adama ODZIMKA, rozpoczęła się właściwa uroczystość. Rotę ślubowania odczytała wiceprezes LMiR dr Elżbietą MARSZAŁEK.  Po ślubowaniu, sześciu jungów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie (w stalowych lotniczych mundurach) dokonało symbolicznego zamoczenia banderek LMiR w wodach rzeki, po czym orkiestra LMiR wykonała „Hymn do Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego. Miłym akcentem było wręczenie dyr. PAWŁOWSKIEMU Złotego Medalu „Zasłużonym dla Ligi Morskiej i Rzecznej”.

Część artystyczna, Europejskich Dni Dziedzictwa rozpoczęła się od występu Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR pod dyrekcją kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO. Zespól zaprezentował dęblińskiej publiczności i gościom utwory z kategorii muzyki klasycznej, patriotyczno-wojskowej, marynistycznej i rozrywkowej. Solowe partie wokalne wykonali Ewa RAPACZ – dyplomantka studiów II-go stopnia Wydziału Artystycznego Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz bsm. Stanisław RAPACZ – solista zespołu. Zespól musiał dołożyć starań o jak najlepsze wykonania, ponieważ najważniejszym gościem był wiceadmirał dr Stanisław ZARYCHTA, który oprócz rozlicznych fakultetów, ma także ukończoną szkołę muzyczną w klasie trąbki.

O zmroku, rozpoczęły się występy zespołów estradowych, które trwały do późna w nocy. Natomiast, członkowie LMiR i goście zostali zaproszeni na tradycyjną watrę nad brzegami Wisły, podczas której serwowano potrawy z grilla, potrawy pieczone na ognisku oraz dobre lubelskie piwo. Było trochę zimno, ale humory dopisywały. Z punktu widzenia LMiR, była to bardzo udana impreza, a jej spiritus movens dyr. Paweł PAWŁOWSKI zasługuje nie tylko na wielkie podziękowania, ale również na najwyższe wyrazy uznania.  


 

OKRĘG MAZOWIECKI LMiR NA SETNEJ ROCZNICY URODZIN MJR. PIL. STEFANA KLECZKOWSKIEGO – ASA LOTNICTWA Z DYWIZJONÓW 302 I 303 RAF

100 lat temu, w Kleczkowie, urodził się major pilot Stefan Kleczkowski, bohaterski pilot - członek personelu latającego legendarnych dywizjonów 302 i 303 Royal Air Force, uczestnik II wojny światowej. Z tej okazji, w niedzielę 3 września miała miejsce uroczystość upamiętniająca Jego dokonania i szlak bojowy.
 
Z tejże okazji, do Kleczkowa zostali zaproszeni przedstawiciele Zarządu Okręgu Mazowieckiego LMiR w osobach: prezes – kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ, sekretarz mgr Hanna POTAPOWICZ oraz Orkiestra Reprezentacyjna LMiR pod dyrekcją kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO, która zapewniła oprawę muzyczną wydarzenia - zarówno liturgii, przemarszu jak i uroczystości na cmentarzu.
 
Do Kleczkowa przybyli także starosta Powiatu Ostrołęckiego dr inż. Stanisław KUBEŁ, v-ce starosta mgr Krzysztof PARZYCHOWSKI, przedstawiciele władz powiatowych i lokalnych. Środowisko Sił Powietrznych RP było reprezentowane przez poczet sztandarowy Stowarzyszenia Lotników Polskich i jego prezesa płk pil. Kazimierza POGORZELSKIEGO. Obecni byli także przedstawiciele rodziny bohatera z Wielkiej Brytanii.  
 
Obchody 100. rocznicy urodzin majora Kleczkowskiego odbyły się w parafii p.w. św. Wawrzyńca w Kleczkowie, gdzie w jego intencji celebrowano mszę świętą pod przewodnictwem proboszcza ks. Dariusza LENCZEWSKIEGO. Na lokalnym cmentarzu parafialnym, na grobie asa polskiego lotnictwa, kwiaty złożyli zaproszeni przedstawiciele władz i organizacji pozarządowych.
 
Organizatorem uroczystości poświęconych pamięci majora Stefana Kleczkowskiego były: Mazowieckie Inicjatywy Społeczne oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Obecny na obchodach starosta dr inż. Stanisław KUBEŁ podkreślił, że cenna jest każda inicjatywa upamiętniająca bohaterów regionu.
 
Major Stefan Kleczkowski urodził się 8 kwietnia 1917 roku w Dębowie. Od urodzenia związany był z Kleczkowem, gdzie ukończył sześć klas szkoły podstawowej. W roku 1937, został przyjęty do Szkoły Podchorążych w Dęblinie, a dwa lata później otrzymał licencję pilota. Po wyjeździe z Polski w roku 1939, dotarł do Rumuni, kolejno do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie w polskich dywizjonach RAF zasłynął z powodu sukcesów w walce z wrogiem. Zmarł w 1992 roku w Anglii, lecz zgodnie z jego życzeniem, pochowany został w Polsce, na cmentarzu w rodzinnym Kleczkowie.


 

ORKIESTRA NA DOŻYNKACH W ZAMBSKACH KOŚCIELNYCH

W dniu 27 sierpnia 2017, na zaproszenie Wójta Gminy Obryte (k. Pułtuska) mgr Jana MROCZOWSKIEGO, Orkiestra LMiR wzięła udział w obchodach Dożynek 2017 w Zambskach Kościelnych – malowniczej wsi kurpiowskiej położonej w meandrach Narwi. Zadaniem orkiestry było zabezpieczenie oprawy muzycznej zarówno w trakcie przemarszu korowodu dożynkowego, mszy polowej, a na zakończenie zespól wykonał krótki koncert dla rolników, ich rodzin oraz zaproszonych gości.

Przemarsz korowodu prowadziła orkiestra. Za nią przemieszczały się grupy rolników niosących rozmaite artefakty dożynkowe wykonane z surowców naturalnych (głownie pochodzenia roślinnego). W przemarszu uczestniczyli jeźdźcy na koniach, bryczki, motocykliści, młodzież w strojach ludowych i również strażacy.  Oczywiście, maszerowali także przedstawiciele władz Gminy i zaproszeni goście.

Ważnym elementem uroczystości była msza polowa koncelebrowana przez ks. prałata Stanisława PAKIEŁĘ i ks. Dariusza MULTONA – proboszcza lokalnej parafii p.w. Św. Wojciecha. Muzycy OR LMiR wykonali stosowny program muzyki sakralnej i klasycznej dla podkreślenia nastroju wydarzenia.

Ostatnim zadaniem dla Orkiestry było wykonanie całego szeregu utworów o charakterze wojskowo-patriotycznym i narodowym oraz kilku kompozycji z gatunku muzyki rozrywkowej. Wykonania zespołu zadały ciepło przyjęte przez zgromadzoną publiczność.
 
Cechą charakterystyczną społeczności Zambsk Kościelnych jest niezwykła gościnność. I tak, po występach orkiestra została zaproszona do plebanii na typowy polski obiad. Honory gospodarza pełnił ks. proboszcz Dariusz MULTON.


 

OKRĘG MAZOWIECKI LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ NA UROCZYSTOŚCIACH KU CZCI MARYNARZY I UŁANÓW

W dniu 20 sierpnia br. po raz kolejny w Rzekuniu k/Ostrołęki miała miejsce uroczystość pod nazwą "W hołdzie Marynarzom i Ułanom poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 roku." Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili senator RP Robert MAMĄTOW, v-ce starosta ostrołęcki mgr Krzysztof PARZYCHOWSKI, przewodniczący rady miasta Ostrołęka Jerzy GRABOWSKI, dowódca 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia Rodzajów Sił Zbrojnych płk dr Piotr WANIEK i komendant WKU w Ostrołęce ppłk Krzysztof GEMZA. Obecni byli również przedstawiciele innych służb mundurowych. Okręg Mazowiecki LMiR reprezentowali prezes Okręgu kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ i sekretarz mgr Hanna POTAPOWICZ. Kompanię honorową wystawił Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej z Wejherowa, a oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej pod dyrekcją kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO. 
 
Ważnym elementem w uroczystości było również uczestnictwo społeczności lokalnej. W wydarzeniu uczestniczyło Stowarzyszenie Sympatyków 5-go Pułku Ułanów Zasławskich pod dowództwem por. Jana GRZYBA, które wystawiło szwadron kawalerii. Udział brała również młodzież z Kola LMiR przy Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Rzekuniu. 
 
Obchody rozpoczęły się od meldunku, który od dowódcy kompanii honorowej Marynarki Wojennej przyjął płk Piotr WANIEK, a następnie miało miejsce wciągnięcie flagi państwowej na maszt przy dźwiękach Hymnu Narodowego. W kościele, wójt Gminy Rzekuń Stanisław GODZINA przywitał uczestników uroczystości i wygłosił słowo wstępne, po czym  młodzież pod kierunkiem mgr Małgorzaty LUBECKIEJ przedstawiła krótki rys historyczny wydarzeń z pierwszych dni sierpnia 1920 roku, które rozegrały się na Ziemi Rzekuńskiej.
 
Koncelebrowaną Mszę Świętą odprawili ks. ppłk Jan MROWCA i ks. Stanisław GADOMSKI. Homilię wygłosił ks. Wojciech RZEPA. W liturgii uczestniczyły poczty sztandarowe, Kompania Honorowa Marynarki Wojennej, ułani kultywujący tradycje 5 Pułku Ułanów Zasławskich, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz społeczność gminy Rzekuń. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła OR LMiR.
 
Po Mszy Świętej miał miejsce przemarsz na Cmentarz Parafialny, na czele którego znajdował się szwadron kawalerii, a następnie orkiestra prowadzona przez tamburmajora bsm. Jarosława MORAWSKIEGO. Przy pomnikach Marynarzy i Ułanów odczytano Apel Pamięci, zakończony salwą honorową i sygnałem Wojska Polskiego. Przedstawiciele władz i instytucji oraz organizacji społecznych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów na grobach bohaterów, co zakończyło oficjalną część uroczystości.
 
Finalny etap wydarzenia stanowił pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu członków Stowarzyszenia Sympatyków 5-go Pułku Ułanów Zasławskich, po czym wszyscy uczestnicy obchodów zostali zaproszeni na żołnierski obiad. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ORKIESTRA LMiR NA OBCHODACH DNIA WOJSKA POLSKIEGO W WYSZKOWIE

Dzień 15 sierpnia to najważniejsze wydarzenie dla Sił Zbrojnych RP. Dzień Wojska Polskiego obchodzony jest z okazji jednej z najważniejszych operacji wojskowych XX wieku, kiedy to Wojsko Polskie pod dowództwem Marszałka Józefa PIŁSUDSIEGO powstrzymało ekspansję bolszewików i zmusiło ich do odwrotu. 

15 sierpnia 2017 roku obchody miały miejsce również w Wyszkowie, a głównymi ich organizatorami były Urząd Miejski i Wojskowa Komenda Uzupełnień. Zadaniem orkiestry LMiR, która wystąpiła w nieco zmniejszonym składzie ze względu na urlopy, było zapewnienie oprawy muzycznej wydarzenia.

Uroczystości    rozpoczęły   się   w   Rybienku  Leśnym  o  godzinie  11.00  od  Mszy Za Ojczyznę w Kościele p. w. Matki Bożej Królowej Polski celebrowanej przez ks. proboszcza Eugeniusza LEDĘ oraz ks. kanonika Jerzego DĘBOWSKIEGO. Orkiestra zapewniła oprawę muzyczną liturgii. Pod koniec nabożeństwa, burmistrz Wyszkowa Grzegorz NOWOSIELSKI wystąpił do zgromadzonych z relewantnym adresem okolicznościowym. 

Kolejnym etapem uroczystości był przemarsz z orkiestrą pocztów sztandarowych oraz innych uczestników do pomnika pamięci narodowej, który poprowadził tamburmajor OR LMiR bsm. Jarosław MORAWSKI. W Rybienku Leśnym jest to miejsce, gdzie w sierpniu 1920 roku, bolszewicy zamordowali ppor. Antoniego WOŁOWSKIEGO i sześciu żołnierzy z jego oddziału. Po przybyciu pod pomnik, orkiestra wykonała Hymn Narodowy i rozpoczęła się ceremonia składania wieńców. Uczestniczyły w tym delegacje władz Wyszkowa na czele z burmistrzem Grzegorzem NOWOSIELSKIM, przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień w osobach: ppłk Leszek WIECZOREK – komendant, mjr Robert DYMERSKI  –  zastępca  i  mjr   Agnieszka KRYSTMAN   –   szef Wydziału Rekrutacji WKU. W imieniu Oddziału LMiR w Wyszkowie, kwiaty złożyli mgr Elżbieta KASIŃSKA – prezes oraz mgr Paweł RÓŻAŃSKI – członek Zarządu. 

Trzecia cześć obchodów Dnia Wojska Polskiego odbyła się na placu alarmowym Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie. Po przyjęciu meldunku o gotowości do uroczystości (meldunek przyjął komendant ppłk WIECZOREK) i po wykonaniu Hymnu Narodowego przez orkiestrę, odczytano rozkazy o mianowaniach na kolejne stopnie wojskowe i wręczono stosowne dokumenty. Wśród awansowanych znaleźli się członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR Piotr FILIPIAK oraz Michał KLIMKIEWICZ, którzy dołączyli do korpusu podoficerskiego po mianowaniu na stopień mata (kaprala). Uroczystość zakończyła się odegraniem przez OR LMiR kilku  utworów  o   charakterze  patriotycznym  pod dyrekcją kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO, po czym wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na tradycyjną, żołnierską grochówkę. 
 
 
 
 
 
 
 
 

„Arka Józefa” w Ostrołęce

26 lipca, o godz. 18.20 przycumowała do kei w Ostrołęce (148 km rzeki Narew) ekspedycja zorganizowana przez Ligię Morską i Rzeczną oraz Drużynę Harcerską „Szara Szekla” z Łap płynąca na trasie Łapy – Gdańsk. Na nabrzeżu, wodniaków serdecznie przywitali członkowiewładz Okręgu Mazowieckiego  Ligi Morskiej i Rzecznej - Prezes - kpt.ż. ś Andrzej POTAPOWICZ oraz Sekretarz Okręgu Hanna POTAPOWICZ, członkowie kół LMiR, ks. kan. dr Waldemar KRZYWIŃSKI- Kapelan Krajowy LMiR, Komendant Hufca Harcerskiego w Ostrołęce Pani Barbara JARNUTOWSKAi Pan Tadeusz JARNUTOWSKI,członkowie Klubu Motorowodnego „ZAŁOGA”, członkowie PZW, WOPR-Ostrołęka. Rozmowy o Narwi i o żegludze, rajdach, spływach trwały do późnych godzin. Harcerze zorganizowali ognisko. Były śpiewy i biesiada.

W roku Wisły, chcemy przypomnieć, że już w średniowieczu Narew była główną arterią komunikacyjną i transportową z Mazowsza do Gdańska. Złoty okres w dziejach Narwiańskiej Żeglugi przypada na XV – XVII w. Retmanem spływu jest ks. prof. Józef ŁUPIŃSKI.

 


 

FLISACY Z ULANOWA W PŁOCKU

W środę 19.07.2017,  w godzinach popołudniowych, płoccy wodniacy, wypłynęli z portu statkiem m/s "Reiher", po skąpanej słońcem Wiśle. Armatorem statku jest v-ce Prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR kpt ż. ś. Jerzy Pielaciński.  Na pokładzie byli obecni członkowie koła LMiR w Płocku, Towarzystwa Przyjaciół Płocka, Bractwa Wiślane p/w św. Barbary, przedstawiciele płockiego ratusza i licznych płockich mediów. Drugi statek to m/s " Teresa" dowodzony przez armatora - członka LMiR kpt. ż. ś. inż. Waldemara Sochockiego. Kapitan zaprosił na swój pokład Marka Mokrowieckiego - dyrektora Płockiego Teatru Dramatycznego |i aktorów, którzy wzdłuż biegu Wisły od Nowego Dworu Mazowieckiego aż po Nowy Duninów, wystawiają w plenerze nad Wisłą spektakl "Na Wiśle śpiewają oryle". Wśród gości, był obecny również dziekan i proboszcz Płockiej Katedry ks. kan. Stefan Cegłowski, oraz najstarszy kronikarz m. Płocka fotograf Jan Waćkowski i jak zawsze przesympatyczna pani Teresa - żona armatora, tym razem, jako załogant, którą wspomagali kpt. ż. ś. Stanisław Fidelis z żoną Krystyną. Wypłynęło jeszcze kilka mniejszych jednostek, między innymi, łódź ratownicza Płockiego WOPR. Spotkanie nastąpiło na 631 km Wisły, skąd wspólnie z dzielnymi flisakami spłynęliśmy w dół Wisły zatrzymując się i cumując przy płockich Bulwarach im. Stanisława Górnickiego. Tu nastąpiło spontaniczne przywitanie naszych gości - Ulanowskich flisaków -  przez sekretarza miasta Płocka p. Krakowskiego i v-ce Prezesa LMiR Okręgu Mazowieckiego kpt. ż. ś. Jerzego Pielacińskiego. Następnie, głos zabrał prezes Towarzystwa Przyjaciół Płocka kpt. ż. ś. Paweł Śliwiński, który zapoznał ulanowskich flisaków z historią i związkami miasta Płocka z Wisłą.
 
Dzielni flisacy z Ulanowa, na swojej tratwie zaplanowali sobie drogę wodną, która dziś dla przeciętnego śmiertelnika z lądu, wydaje się być nie do pokonania. A jednak!!!
 
 Po spontanicznym przywitaniu  flisaków - już na lądzie - przez płocką społeczność, kapitan m/s "Marianna " Mariusz Pielaciński zaprosił naszych drogich gości flisaków, płockie media i wielu gości na swój pokład, gdzie przybyłych poczęstowano grillowanymi potrawami, a nalewki i najprzeróżniejsze napitki i trunki rozwiązywały języki flisów i otaczającą ich płocką społeczność. To wspaniałe spotkanie z flisacką tratwą i jej retmanem i orylami, kończyło się w czasie, kiedy ognista kula zachodzącego słońca chyliła się ku zachodowi, odbijając się w nieskazitelnej ciszy i toni naszej prastarej Wisły. To piękno nadwiślańskiego natury leży u stóp wspaniałego Wzgórza Tumskiego, którego historyczne budowle zostały pokryte dostojną patyną wieków. Jutro, dzielni ludzie z Sanu popłyną w dół Wisły, do Dobrzynia n/ Wisłą i znów zaczną swój pracowity dzień z pieśnią, “Kiedy ranne wstają zorze..."
 
kpt. ż. ś. Stanisław Fidelis