X Flis Wiślany

Liga Morska i Rzeczna – organizacja pożytku publicznego o 96-letniej tradycji działająca na rzecz rozwoju gospodarki morskiej, śródlądowej i środowiska wodnego w myśl zasad „morze żywi i bogaci” oraz „rzeki to woda dla ludności, przemysłu, transportu i rekreacji” jest organizatorem ogólnokrajowej operacji nautycznej pod nazwą FLIS WIŚLANY 2014 – odbywający się na trasie od Ulanowa do Gdańska –szlak wodny- 751 km, termin 29.06 -26.07.2014 r. 
Celem Flisu jest uświadomienie Rodakom, że Wisła – królowa rzek polskich, to nie tylko zbiornik wodny, ale również nasze narodowe dziedzictwo, dzięki któremu nastąpił dynamiczny rozwój miast, budownictwa, transportu, handlu, flisactwa i szkutnictwa. Wisła to przez stulecia żywicielka znacznej części społeczeństwa Rzeczypospolitej. 
Od roku 1995 Liga Morska i Rzeczna koordynuje przebieg operacji nautycznych FLISU WIŚLANEGO, dla podkreślenia roli Wisły dla gospodarki kraju oraz mając na względzie zarówno wychowanie żeglarskie, wodniackie i morskie młodej generacji Polaków jak i pobudzenie świadomości decydentów. Wisła to wciąż ogromny potencjał gospodarczy, szansa dla rozwoju gospodarki wodnej, żeglugi śródlądowej, transportu wodnego i turystyki wodnej. 
Operacja FLIS WIŚLANY 2014 jest priorytetowym przedsięwzięciem narodowym. Zapraszamy do współpracy władze i przedstawicieli samorządów miast i miejscowości leżących na trasie Flisu. Liczymy na Państwa wsparcie zarówno organizacyjne jak i finansowe. Każda forma pomocy będzie dla nas bezcenna, a chodzi nam o nasze narodowe dobro jakim są wody śródlądowe, ich infrastruktura, ochrona, rozwój i przyszłość.  Liczymy na wsparcie w przedmiotowej sprawie.
 
 
Z wyrazami szacunku
  
 
 

Water Ways Expo 2014

 

Obchody 94 rocznicy zaślubin Polski z morzem

10 lutego 2014r Puck był centralnym miejscem obchodów 94. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Patronat nad uroczystością sprawowali: Burmistrz Miasta Puck, Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, Urząd Morski w Gdyni. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, przedstawiciele episkopatu, pododdziały Marynarki Wojennej, delegacje okręgów LMiR z całego kraju, mieszkańcy Pucka.
 
Okręg mazowiecki reprezentowali;
Prezes OM. LMiR. kpt. ż. ś. mgr Andrzej Potapowicz z małżonką 
Wiceprezes OM.LMiR. kpt. ż. ś. Jerzy Pielaciński z małżonką.
 
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 28 listopada 1918 roku Marszałek Józef Piłsudski powołał przy Ministerstwie Spraw Wojskowych polska marynarkę. Lecz dopiero Traktat Wersalski w dniu 28 czerwca 1919 roku przyznały Polsce 140 kilometrów wybrzeże. Polska stała się państwem morskim. Po ratyfikowaniu traktatu wersalskiego przez Niemcy, na początku 1920 roku, tzw. Błękitna Armia dowodzona przez generała Józefa Hallera przystąpiła do obejmowanie wybrzeża w polskie władanie. 10 lutego 1920 roku przy udziale kaszubskiej ludności, w Pucki odczytano rozkaz dzienny nr 12: „Idziemy nad polskie morze – idziemy w kraj odwiecznie polski, wielokrotnie wydzierany nam przez wrogą siłę niemiecką. Ale tęższą i większą jest moc polska – moc polskiego oręża i polskiego ducha. [...] Wraca do Polski ziemia polska, ziemia zroszona krwią męczeńską polskiego biskupa św. Wojciecha, gdzie niegdyś tylu znakomitych rodaków działało, gdzie żył i pracował człowiek, co wstrzymał słońce, ruszył ziemię – polskie go wydało plemię…”W drodze do Pucka generał Haller otrzymał w Gdańsku od starosty Józefa Wybickiego dwa platynowe pierścienie – dar Polonii Gdańskiej. I właśnie w tej uroczystej chwili, nad wodami zatoki, generał dokonał symbolicznych zaślubin z morzem, wrzucając w fale jeden z pierścieni i mówiąc „Zaślubiam Cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania".  

Więcej…

 

KONCERT ORKIESTRY REPREZENTACYJNEJ LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ Z OKAZJI 94. ROCZNICY ZAŚLUBIN Z MORZEM

10 lutego 2014 roku Liga Morska i Rzeczna uroczyście obchodziła 94. Rocznicę Zaślubin z Morzem. Główne uroczystości odbyły się w Pucku z udziałem władz naczelnych organizacji oraz delegatów okręgów, oddziałów, kół, bractw i klubów.  Orkiestra również włączyła się w cykl obchodów hallerowskich zaślubin; zatem, w Wyszkowie, w dniu 15 lutego (sobota), w auli Filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodowica odbył się koncert okolicznościowy. Organizatorami przedsięwzięcia byli Zarząd Okręgu Mazowieckiego LMiR, Orkiestra Reprezentacyjna LMiR oraz Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica (Filia w Wyszkowie). 
 
W wydarzeniu o charakterze patriotyczno-kulturalnym, udział wzięli, między innymi, prezes Zarządu Okręgu Mazowieckiego LMiR - kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ, v-ce prezes ZOM LMiR – kpt. ż. ś. Jerzy PIELACIŃSKI, przedstawiciel Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa - płk pil. Janusz DECEWICZ, członek Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej – inż. Mirosław WIDLICKI, burmistrz Wyszkowa - Grzegorz NOWOSIELSKI, duchowni - ks. kan. mjr Paweł STACHECKI i ks. kan. dr Zdzisław GOLAN, prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego ppłk Mirosław BORUC oraz prezes Nadbużańskiego Okręgu Związku Piłsudczyków RP – płk Konrad WRÓBEL z grupami oficerów. Wojskową Komendę Uzupełnień w Wyszkowie reprezentowała kpt. Agnieszka KRYSTMAN. Przybyły rodziny marynarzy i muzyków OR LMiR, sympatycy i współpracownicy Ligi Morskiej i Rzecznej oraz młodzież.  

Więcej…

 

MARINA SOLNA – KOŁOBRZEG 2013r.

Magazyn "Żagle" zorganizował konkurs na najpiękniejszą marinę. Zapraszamy do udziału w konkursie i wspierania Mariny Solnej w Kołobrzegu! Głosować można co 24 godziny, do 31.01.2014 r.

Link do strony konkursu: http://www.zagle.com.pl/najladniejsza-marina-w-polsce/2013/marina-solna/69/

 

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej galerii, w której znajdują się zdjęcia z Mariny Solnej w Kołobrzegu.

Zmieniony (Środa, 19 Luty 2014 11:51)

 

Najdziwniejsze łodzie świata

Chcielibyśmy zaprezentować państwu kilka najdziwniejszych a zarazem ciekawych łodzi. Plik z zdjęciami oraz ich opisem można pobrać klikając >>> tutaj <<<.
 

24 Ciekawe miejsca na świecie

Zachęcamy do pobrania i obejrzenia prezentacji zawierającej 24 ciekawe miejsca znajdujące się na świecie. Aby ją pobrać należy kliknąć >>> tutaj <<<.

Zmieniony (Czwartek, 16 Styczeń 2014 09:32)

 
Więcej artykułów…