Liga Morska i Rzeczna w Muzeum Niepodległości w Warszawie

 

Liga Morska i Rzeczna w Muzeum Niepodległości w  Warszawie

W dniu 17 grudnia 2014 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie, odbyło się spotkanie "Polityka morska i rzeczna Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie opracowania pt. Liga Morska i Rzeczna - sojusznik ludzi morza i rzek, autorstwa Wacława L. Kowalskiego,M.Jankiewicza". 

Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej reprezentowany był przez Wiceprezesa ZG Wacława L. Kowalskiego - Prezesa Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR oraz Członka ZG kpt. ż.ś. Andrzeja Potapowicza - Prezesa Zarządu Okręgu Mazowieckiego LMiR. Obecny na spotkaniu był również Zarząd Okręgu Mazowieckiego LMiR - Wiceprezesi: kmdr Józef Kowalewski i kpt. ż.ś. Jerzy Pielaciński z małżonką oraz Sekretarz Zarządu Hanna Potapowicz.

 

 

 

08.11.2014r -Zawody Grand Prix w Ratownictwie Wodnym

W sobotę 08.11.2014 roku na basenie sportowym parku wodnego „AOUARIUM” w Ostrołęce 150 zawodniczek i zawodników z całego kraju przystąpiło do rywalizacji w Ratownictwie Wodnym. Wśród nich licząca 10 osób reprezentacja WOPR-OS Ostrołęka – członkowie Koła Ligi Morskiej i Rzecznej. Ostrołęccy ligowcy spisali się świetnie-zdobyli:
 • Hubert Nakielski – srebrny medal w konkurencji 100m ratownik w konkurencji w kategorii junior młodszy
 • Dawid Świercz – srebrny medal na 50m holowanie manekina
 • Mateusz Adamski – srebrny medal w gronie młodzików w konkurencji 100m ratownik
Bardzo dobrze zaprezentowali się pozostali nasi zawodnicy .
Przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej i Hanna   Potapowicz oraz Dariusz Małkowski prezes koła przy WOPR-OS Ostrołęka  uczestniczyli w dekoracji zwycięzców .
Wyróżnionym zawodnikom członkowie LMiR wręczyli albumy o tematyce morskiej z gratulacjami i życzeniami sukcesów w kolejnych zawodach. 
Wszystkim ratownikom życzyliśmy skutecznych akcji, satysfakcji i społecznego uznania z pełnienia zaszczytnej służby Ratownika Wodnego.
 
Z ligowym pozdrowieniem
 
Prezes OM LMiR
kpt. ż. ś. mgr Andrzej Potapowicz
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Powązki 2014

Święto zmarłych to refleksja i czas by oddać hołd ludziom którzy swoją postawą i zaangażowaniem przyczynili się do powstania naszej organizacji przed 96-laty. Delegacja Zarządu Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej odwiedziła groby działaczy Ligi na warszawskich cmentarzach na Powązkach i Bródnie. Złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego założyciela i I-go Prezesa Bandery Polskiej oraz Kontradmirała Adama Mohuczego.

 

 

Członkowie oddziału ostrołęckiego Ligi Morskiej i Rzecznej  oddali hołd marynarzom I-go Batalionu Morskiego poległym w obronie Ojczyzny w 1920 roku. Na mogile 53 Marynarzy w Rzekuniu złożono kwiaty i zapłonęły znicze. 

 

 

II Bieg Pamięci Marynarzy i Ułanów poległych w 1920 roku

 
W niedzielę 5.10.2014 roku, odbył się II Bieg Pamięci Marynarzy i Ułanów poległych w 1920 roku na dystansie 10 km. Trasa wiodła wzdłuż linii bojowej działań wojennych przez miejscowości Susk Stary – Nowa Wieś – Ołdaki – Zabiele. Organizatorem i inicjatorem biegu był Klub Sportowy „ARCO” Ławy w gm. Rzekuń. W biegu wzięło udział 117 uczestników z regionu i jedna zawodniczka z Podkarpacia (Limanowa), wśród nich członek koła LMiR w Ostrołęce Kol. Bartosz Pawelczyk. Członkowie Okręgu Mazowieckiego LM i R uczestniczyli w tej sportowo – patriotycznej imprezie. Obecni byli Prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR kpt. ż. ś. mgr Andrzej Potapowicz, V-ce Prezes OM LMiR kmdr dr Józef Kowalewski oraz sekretarz Zarządu Hanna Potapowicz. Na uroczystym podsumowaniu, zakończeniu kol. Hanna Potapowicz przedstawiła rys historyczny LMiR nawiązując do udziału członków Ligii Żeglugi Polskiej i I-go Prezesa Stowarzyszenia kontradmirała Kazimierza Porębskiego w wojnie polsko – bolszewickiej w obronie Warszawy. Przekazała serdeczne gratulacje i życzenia sportowcom. za wyniki sportowe i ich postawę, władzom klubu sportowego ARCO na ręce Prezesa Pana Arkadiusza Zyśka wyrazy uznania, szacunku  i  podziękowanie za tą wspaniałą inicjatywę połączenia dwóch idei – sportowej rywalizacji, promowania biegania z uczczeniem pamięci i hołdem dla poległych 53 Marynarzy i 18 Ułanów na Ziemi  Rzekuńskiej w 1920 roku oraz wszystkim, którzy pomagali w realizacji tego przedsięwzięcia.
Przed rozpoczęciem biegu, przy kapliczce w Susku Starym złożono wieniec kwiatów, który po zakończeniu biegu sportowcy  przewieźli  na mogiłę w Rzekuniu. 
Po zakończeniu biegu wszyscy uczestnicy razem świętowali przy ognisku, żołnierskiej grochówce i kiełbaskach.
 

Więcej…

 

W hołdzie Marynarzom i Ułanom poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 r.

W dniu 17.08.2014 roku, w Rzekuniu  odbyły się uroczystości patriotyczne "W hołdzie Marynarzom i Ułanom poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 roku" - upamiętniające 94-tą rocznicę wojny polsko-bolszewickiej - zacięte walki w obronie Ostrołęki. W walkach tych poległo 53 Marynarzy I-go Batalionu Morskiego.

Delegacja Okręgu Mazowieckiego  Ligii Morskiej i Rzecznej w składzie:

 • Prezes - kpt. ż. ś. mgr Andrzej Potapowicz
 • Sekretarz - mgr Hanna Potapowicz
 • Członek Zarządu - mgr Krzysztof  Parzychowski
złożyła kwiaty na mogile Marynarzy. 

 

 

 

 

 

X – FLIS WIŚLANY - 2014r.

X – FLIS WIŚLANY - 2014r.
Dzień dobry Państwu!
W imieniu Zarządu Okręgu Mazowieckiego Ligii Morskiej i Rzecznej oraz własnym, witam serdecznie przybyłych na naszą ligową   uroczystość: zaproszonych gości i sponsorów w osobach:

 1. Panią Poseł Jadwigę Zakrzewską – Wiceprzewodniczącą   Komisji Obrony Narodowej.
 2. Pana Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. w. dr Andrzeja Królikowskiego.
 3. Pana Wojewodę Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego.
 4. Panią Prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz Waltz.
 5. Przedstawicieli Władz Miasta warszawy.
 6. Pana Dyrektora RZGW w Warszawie Leszka Bagińskiego. 
 7. Pana Dyr. UŻŚ w Warszawie Macieja Gromka  .
 8. Pana Prezesa Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego  Bogusława Siennickiego.
 9. Pana Starostę Ostrołęckiego Stanisława Kubła.
 10. Pana Prezesa Warszawskiego Okręgowego Związku   Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego Andrzeja Prądzyńskiego
 11. Pana Komendanta Posterunku Rzecznego Policji podinspektora Marka Gago.
 12. Pana Prezesa Zakładów Przetwórstwa Mięsnego w Łysych Józefa Bałdygę.
 13. Witam przedstawicieli Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Rzeczpospolitej Polskiej.
Orkiestrę Reprezentacyjną Ligii Morskiej i Rzecznej pod dyrekcją komandora dr Józefa Kowalewskiego, sympatyków Ligii Morskiej i Rzecznej. Witam również wszystkich wodniaków przybyłych na uroczystość  rozpoczynającą drugi etap X Jubileuszowego Flisu Wiślanego na trasie Ulanów – Gdańsk z Tanwi, Sanem do Wisły, do Bałtyku (szlak 751 km).
 
Witam uczestników X Jubileuszowego Flisu Wiślanego Ligi Morskiej i Rzecznej, jungów i ich opiekunów - reprezentujących różne miasta naszego kraju, którzy jutro wypłyną z Warszawy z Portu na Cyplu Czerniakowskim, by zwrócić uwagę na królową naszych rzek na Wisłę, by zachwycać się jej pięknem, przeżyć niezapomnianą przygodę. Zgromadzeni tu jungowie przemierzą historyczny szlak flisaków wiślanych spławiających drzewo, sól, zboże i inne towary Wisłą z Południa na Północ do okna na świat – do Gdańska – do Bałtyku. Na szlaku będą odwiedzać nadwiślańskie miasta. Wisła - najpiękniejsza z naszych rzek, szumiąca, pluszcząca, niegdyś pełna flisackich łodzi, żaglówek, statków, w innym czasie smutna, ponura, niebezpieczna, odwiecznie służyła ludziom: flisakom, piaskarzom, rybakom, szkutnikom, cieślom. Wokół niej rozwijały się miasta, osady, przemysł, żegluga. Żywiła, dawała pracę, bogaciła i chroniła. Tętniła życiem od gór do Bałtyku. Dzisiaj cicha i zapomniana.

Pragniemy by pojawiły się na niej liczne statki, barki, żaglówki, by ponownie stała się arterią komunikacyjną. Niech tłumnie i radośnie toczy się życie na jej nabrzeżach. Nasze morze, jeziora i rzeki to potencjał gospodarczy, to praca, dobrobyt, szansa rozwoju gospodarki wodnej, żeglugi śródlądowej, morskiej, transportu wodnego i turystyki wodnej.
 
Od 1995 roku, Liga Morska i Rzeczna kontynuuje ligową tradycję organizacji flisów wywodzącą się z czasów II Rzeczpospolitej. Koordynuje przebieg operacji nautycznych Flisu Wiślanego do Gdańska dla podkreślenia roli Wisły dla gospodarki kraju oraz mając na uwadze wychowanie żeglarskie, wodniackie i morskie młodej generacji Polaków jak i świadomości decydentów. 

To wy młodzi wodniacy, wasza świadomość znaczenia gospodarki wodnej oraz wasza pasja, miłość do rzek, jezior i morza są szansą by osiągnąć nasze cele – właściwą rangę dla gospodarki wodnej.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Z okazji Świąt Wielkanocnych 
mam przyjemność złożyć w imieniu Ligi Morskiej i Rzecznej Okręg Mazowiecki w Warszawie  i  własnym 
najserdeczniejsze życzenia zdrowia, 
wszelkiej pomyślności w życiu osobistym 
oraz sukcesów w pracy zawodowej.

 

 

Z wyrazami szacunku

 

kpt .ż .ś .mgr Andrzej Potapowicz

PREZES ZARZĄDU

 

 

 20 Kwietnia 2014