95 - Rocznica Zaślubin Polski z Morzem Puck 10 luty 2015 r.

W dniu 10 lutego 2015 roku w Pucku odbyły się centralne obchody 95-rocznicy Zaślubin Polski z Morzem 10.II.1920r., pod patronatem Burmistrza miasta Puck, Prezesa Ligii Morskiej i Rzecznej, Urzędu Morskiego w Gdyni z udziałem Marynarki Wojennej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, episkopatu, delegacje okręgów L. M. i R. z całego kraju, mieszkańcy Pucka.

 

 

Ogromne znaczenie tego historycznego faktu, jego wpływ na kształt i kierunek rozwoju młodego Państwa Polskiego – „Staliśmy się Państwem Morskim – ziściły się marzenia i pragnienia Polaków” – spowodowało, iż 10 lutego jest też Świętem Ligii Morskiej i Rzecznej. Z okazji tego święta raz w roku najbardziej zasłużeni dla morza i śródlądzia pracownicy i działacze otrzymują odznaczenia. W tym roku Kapituła do spraw odznaczeń Zarządu Głównego L. M. i R. uchwałą z dnia 09.02.2015 r. najwyższym odznaczeniem uhonorowała cztery osoby w tym dwie osoby z Okręgu Mazowieckiego L. M. i R.:

Pierścień Hallera - to najwyższe wyróżnienie Ligi Morskiej i Rzecznej.

 

 • kmdr dr Józefa Kowalewskiego – założyciela, dyrektora artystycznego Orkiestry R. L. M. i R., v-ce prezesa Zarządu Okręgu Mazowieckiego L. M. i R.
 • kpt ż.ś. mgr Andrzeja Potapowicza – Prezesa Zarządu Okręgu Mazowieckiego L. M. i R.

Krzyżem Pro Mari Nostro – osiem osób, z Okręgu Mazowieckiego L. M. i R. – trzy:

 • mgr Krzysztofa Parzychowskiego – członka Zarządu Okręgu Mazowieckiego L. M. i R.
 • mgr inż. Andrzeja Cieślaka – członka Zarządu Okręgu Mazowieckiego L. M. i R.
 • mgr Hannę Potapowicz – sekretarza Zarządu Okręgu Mazowieckiego L. M. i R.

 

Trzymajmy się morza, jezior i rzek ! 

 

 

 

 

Wesołych
Magicznych Świąt Bożego Narodzenia

spędzonych w gronie najbliższych

oraz wielu pomyślności

osobistych i satysfakcji zawodowych

w nadchodzącym

Nowym 2015 Roku życzy

Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej.

 

 

 24.XII.2014r.

 

 

 

Liga Morska i Rzeczna w Muzeum Niepodległości w Warszawie

 

Liga Morska i Rzeczna w Muzeum Niepodległości w  Warszawie

W dniu 17 grudnia 2014 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie, odbyło się spotkanie "Polityka morska i rzeczna Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie opracowania pt. Liga Morska i Rzeczna - sojusznik ludzi morza i rzek, autorstwa Wacława L. Kowalskiego,M.Jankiewicza". 

Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej reprezentowany był przez Wiceprezesa ZG Wacława L. Kowalskiego - Prezesa Zarządu Klubu "Bractwo Wiślane" LMiR oraz Członka ZG kpt. ż.ś. Andrzeja Potapowicza - Prezesa Zarządu Okręgu Mazowieckiego LMiR. Obecny na spotkaniu był również Zarząd Okręgu Mazowieckiego LMiR - Wiceprezesi: kmdr Józef Kowalewski i kpt. ż.ś. Jerzy Pielaciński z małżonką oraz Sekretarz Zarządu Hanna Potapowicz.

 

 

 

08.11.2014r -Zawody Grand Prix w Ratownictwie Wodnym

W sobotę 08.11.2014 roku na basenie sportowym parku wodnego „AOUARIUM” w Ostrołęce 150 zawodniczek i zawodników z całego kraju przystąpiło do rywalizacji w Ratownictwie Wodnym. Wśród nich licząca 10 osób reprezentacja WOPR-OS Ostrołęka – członkowie Koła Ligi Morskiej i Rzecznej. Ostrołęccy ligowcy spisali się świetnie-zdobyli:
 • Hubert Nakielski – srebrny medal w konkurencji 100m ratownik w konkurencji w kategorii junior młodszy
 • Dawid Świercz – srebrny medal na 50m holowanie manekina
 • Mateusz Adamski – srebrny medal w gronie młodzików w konkurencji 100m ratownik
Bardzo dobrze zaprezentowali się pozostali nasi zawodnicy .
Przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej i Hanna   Potapowicz oraz Dariusz Małkowski prezes koła przy WOPR-OS Ostrołęka  uczestniczyli w dekoracji zwycięzców .
Wyróżnionym zawodnikom członkowie LMiR wręczyli albumy o tematyce morskiej z gratulacjami i życzeniami sukcesów w kolejnych zawodach. 
Wszystkim ratownikom życzyliśmy skutecznych akcji, satysfakcji i społecznego uznania z pełnienia zaszczytnej służby Ratownika Wodnego.
 
Z ligowym pozdrowieniem
 
Prezes OM LMiR
kpt. ż. ś. mgr Andrzej Potapowicz
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Powązki 2014

Święto zmarłych to refleksja i czas by oddać hołd ludziom którzy swoją postawą i zaangażowaniem przyczynili się do powstania naszej organizacji przed 96-laty. Delegacja Zarządu Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej odwiedziła groby działaczy Ligi na warszawskich cmentarzach na Powązkach i Bródnie. Złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego założyciela i I-go Prezesa Bandery Polskiej oraz Kontradmirała Adama Mohuczego.

 

 

Członkowie oddziału ostrołęckiego Ligi Morskiej i Rzecznej  oddali hołd marynarzom I-go Batalionu Morskiego poległym w obronie Ojczyzny w 1920 roku. Na mogile 53 Marynarzy w Rzekuniu złożono kwiaty i zapłonęły znicze. 

 

 

II Bieg Pamięci Marynarzy i Ułanów poległych w 1920 roku

 
W niedzielę 5.10.2014 roku, odbył się II Bieg Pamięci Marynarzy i Ułanów poległych w 1920 roku na dystansie 10 km. Trasa wiodła wzdłuż linii bojowej działań wojennych przez miejscowości Susk Stary – Nowa Wieś – Ołdaki – Zabiele. Organizatorem i inicjatorem biegu był Klub Sportowy „ARCO” Ławy w gm. Rzekuń. W biegu wzięło udział 117 uczestników z regionu i jedna zawodniczka z Podkarpacia (Limanowa), wśród nich członek koła LMiR w Ostrołęce Kol. Bartosz Pawelczyk. Członkowie Okręgu Mazowieckiego LM i R uczestniczyli w tej sportowo – patriotycznej imprezie. Obecni byli Prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR kpt. ż. ś. mgr Andrzej Potapowicz, V-ce Prezes OM LMiR kmdr dr Józef Kowalewski oraz sekretarz Zarządu Hanna Potapowicz. Na uroczystym podsumowaniu, zakończeniu kol. Hanna Potapowicz przedstawiła rys historyczny LMiR nawiązując do udziału członków Ligii Żeglugi Polskiej i I-go Prezesa Stowarzyszenia kontradmirała Kazimierza Porębskiego w wojnie polsko – bolszewickiej w obronie Warszawy. Przekazała serdeczne gratulacje i życzenia sportowcom. za wyniki sportowe i ich postawę, władzom klubu sportowego ARCO na ręce Prezesa Pana Arkadiusza Zyśka wyrazy uznania, szacunku  i  podziękowanie za tą wspaniałą inicjatywę połączenia dwóch idei – sportowej rywalizacji, promowania biegania z uczczeniem pamięci i hołdem dla poległych 53 Marynarzy i 18 Ułanów na Ziemi  Rzekuńskiej w 1920 roku oraz wszystkim, którzy pomagali w realizacji tego przedsięwzięcia.
Przed rozpoczęciem biegu, przy kapliczce w Susku Starym złożono wieniec kwiatów, który po zakończeniu biegu sportowcy  przewieźli  na mogiłę w Rzekuniu. 
Po zakończeniu biegu wszyscy uczestnicy razem świętowali przy ognisku, żołnierskiej grochówce i kiełbaskach.
 

Więcej…

 

W hołdzie Marynarzom i Ułanom poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 r.

W dniu 17.08.2014 roku, w Rzekuniu  odbyły się uroczystości patriotyczne "W hołdzie Marynarzom i Ułanom poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 roku" - upamiętniające 94-tą rocznicę wojny polsko-bolszewickiej - zacięte walki w obronie Ostrołęki. W walkach tych poległo 53 Marynarzy I-go Batalionu Morskiego.

Delegacja Okręgu Mazowieckiego  Ligii Morskiej i Rzecznej w składzie:

 • Prezes - kpt. ż. ś. mgr Andrzej Potapowicz
 • Sekretarz - mgr Hanna Potapowicz
 • Członek Zarządu - mgr Krzysztof  Parzychowski
złożyła kwiaty na mogile Marynarzy.