UROCZYSTOŚCI W JERZYSKACH

W niedzielę 23 sierpnia 2015 w Jerzyskach koło Łochowa miały miejsce uroczystości upamiętniające etos żołnierzy ruchu oporu działających w latach 1939-1944 w Lasach Łochowskich tj. Armii Krajowej i Samodzielnego Ugrupowania    Bojowego   „Jerzyki”.  W uroczystości  brali  udział kombatanci z różnych środowisk, Wojsko Polskie oraz władze i ludność lokalna. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentował inż. Mirosław Widlicki – członek Prezydium Zarządu Głównego ŚZŻAK; natomiast w imieniu grupy „Jerzyków”, wystąpił   Pan  Jerzy   Broszkiewicz  –   91-letni    weteran   walk o niepodległość. Po mszy polowej celebrowanej przez ks. ppłk Władysława Kozickiego – proboszcza Katedry Polowej, odczytano apel pamięci, po czym oddano salwę honorową, a następnie delegacje złożyły wieńce w miejscu pamięci narodowej. Kompanię Honorową wystawił  60 Wieliszewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, którą dyrygował kapelmistrz st. chor. szt. Ryszard Klecha.   W trakcie uroczystości, Zarząd Okręgu Mazowieckiego LMiR reprezentował kmdr Józef Kowalewski.


 

PROMOCJA KSIĄŻKI KPT. Ż. Ś. FIDELISA NA ZAMKU W PŁOCKU 22 SIERPNIA 2015

SEMPER FIDELIS VISTULAE (zawsze wierny Wiśle) to tytuł najnowszej książki kpt. ż. ś. Stanisława Fidelisa, której promocja miała miejsce dnia 22 sierpnia 2015 na Zamku Książąt Mazowieckich w Płocku. Autor – nawigator z ponad 40- letnim doświadczeniem w barwny i obrazowy sposób opisuje w niej etos śródlądowego marynarza na przykładzie swoich przeżyć w okresie kilku dekad. Jest to swoista encyklopedia żeglugi wiślanej u szczytu i schyłku jej funkcjonowania, gdzie bardzo ważną rolę odgrywała ziemia płocka oraz płocki port w Radziwiu. Szczególne podziękowania autor skierował do Starosty Płockiego Mariusza Bieńka i Przewodniczącego Rady Powiatu Lecha Dąbrowskiego. Moderatorem promocji był kpt. ż. ś. mgr inż. Paweł Śliwiński; natomiast, laudację wygłosił ks. infułat prof. zw. dr hab. Wojciech Góralski – autor przedmowy. W trakcie tego wydarzenia kulturalnego w Płocku, pani mgr Mirosława Niedziałek – córka ś.†p. kmdr Adama Reszki – szypra generalnego LMiR przekazała dla Muzeum Wisły szereg eksponatów o znacznej wartości historycznej. Okręg Mazowiecki LMiR reprezentowali kpt. ż. ś. Jerzy Pielaciński wraz z małżonką oraz kmdr Józef Kowalewski. Obecni byli również przedstawiciele nowopowstałego Oddziału LMiR w Wyszkowie mgr Elżbieta Kasińska i mgr inż. Paweł Różański.
 

 

Święto Wojska Polskiego Ostrołęka

W dniu Święta Wojska Polskiego i 95 rocznicy Bitwy Warszawskiej 15.05.2015 przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej rano zapalili znicze na mogile 53 Marynarzy I Batalionu Morskiego poległych w walkach z bolszewikami w okolicach Ostrołęki a o godz. 10.00 uczestniczyli w mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Zbawiciela Świata. Po południu tradycyjnie jak od lat odbył się festyn nad Narwią.
W latach 1925 – 1939 sierpniowe festyny odbywały się w tym samym miejscu na nadnarwiańskich błoniach. Organizatorami byli Ostrołęckie Towarzystwo Wioślarskie, Liga Morska i Kolonialna, Harcerze z Gimnazjum im. krda Stanisława Leszczyńskiego wspólnie z stacjonującym w Ostrołęce V Pułkiem Ułanów Zasławskich. Tegoroczny festyn zorganizowały samorządy osiedlowe miasta i stowarzyszenia Liga Morska i Rzeczna, Klub Motorowodny „ZAŁOGA”, WOPR, PZW, PSR. Ligowcy przygotowali w hangarach wystawę upamiętniającą wydarzenia 1920 r., udział Flotyli Wiślanej i Flotyli Pińskiej w wojnie obronnej 1919 – 1921. Wyświetlano filmy dokumentalne „Bitwa Warszawska” i Zaślubiny Polski z morzem z 10.02.1920 r. Przeprowadzono konkursy wiedzy o ochronie wód, o Narwi, marynistyczne i konkurencje sprawnościowe. Konkursom i zabawom towarzyszyła radosna atmosfera.
 
 
 

Flis Bugiem „Między Bugiem a prawdą”

Zorganizowana przez Polski Klub Ekspedycyjny Ligi Morskiej i Rzecznej operacja nautyczna przebiega zgodnie z planem.
14 czerwca 2015, sześciu odważnych członków Klubu z Prezesem Klubu Panem Krzysztofem Buchalskim wypłynęło z Niemirowa – / 212,7 km Bugu/, a w dniu 16.06. około godz. 1600 dotarli do Broku –/ 74,4 km Bugu./ Przez trzy dni pokonali 140 km rzeki – pięknej, dzikiej, zachwycającej, ale niedostępnej, nieżeglownej. Jak średniowieczni flisacy płyną, burłaczą na przemian z wysiłkiem by nacieszyć się jej pięknem, by pokazać że współpracując z przyrodą, z naturą nie musimy stać w miejscu, lecz możemy iść na przód. Należy zwrócić uwagę społeczeństwa i władz na zaniedbania wobec naszych rzek – bo przecież mają służyć ludziom i gospodarce. Chcemy z nich korzystać nie burząc ich piękna. W Broku, uczestników flisu przywitał Burmistrz - Pan Marek Młyński, strażacy z lokalnej jednostki OSP i przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej – prezes kpt. ż. ś mgr Andrzej Potapowicz z małżonką Hanną, kmdr dr J. Kowalewski z małżonką Teresą oraz bsm. Wojciech Decewicz. Przy grillu miło spędziliśmy popołudnie słuchając relacji z przebytego odcinka flisu.
 
 


 

XXIV Międzynarodowy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej w Kołobrzegu


XXIV Międzynarodowy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej w Kołobrzegu
Kołobrzeg 22 - 24 maj 2015 
 
W dniach 21-26 maja 2015 roku, odbył się XXIV Międzynarodowy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej w Kołobrzegu. Doroczne spotkanie członków LMiR pozwala na wymianę doświadczeń, zawarcie nowych znajomości, podsumowanie działań w minionym roku, przeżycie wspólnej przygody, jest bodźcem do dalszej pracy ligowej. Bo ligowcy to przede wszystkim Ci, którzy kochają Nasze Polskie Morze, nasze rzeki i jeziora i jak powietrza potrzebują żeglować, czuć powiew morskiej bryzy, uczyć się i doskonalić by realizować swoje pasje i marzenia.
Program zlotu zapewnił wiele atrakcji m.in. rejsy na pokładzie żaglowca, Marynarki Wojennej ORP Iskra, zwiedzanie ORP Iskra, regaty smoczych łodzi, zwiedzanie pracowni dydaktycznych w Zespole Szkół Morskich, konkursy, ogniska. Zgromadził ligowców z kraju i z zagranicy. Wszystkich uczestników zespalała i łączyła Orkiestra Reprezentacyjna LMiR z Wyszkowa pod dyrekcją kmdr doc. dr Józefa Kowalewskiego, która już od pięciu lat swoimi koncertami uświetnia Zloty Jungów. Znana jest i z wielką radością witana w Kołobrzegu przez władze Miasta, uczestników zlotów, mieszkańców i turystów. Udział w XXIV Zlocie Jungów Orkiestra Reprezentacyjna LMiR rozpoczęła 22 maja koncertem w centrum Kołobrzegu na placu przed ratuszem. Zabrzmiały utwory muzyki marynarskiej, wojskowej, patriotycznej. Wzbudziły podziw, zachwyt i gorące owacje słuchaczy. Dwie godziny później nastąpiło uroczyste otwarcie XXIV Zlotu Jungów i Dni Kołobrzegu w Regionalnym Centrum Kultury – obchody otworzyli Prezydent Miasta Kołobrzeg Pan Janusz Gromek, Komendant Zlotu Andrzej Hładki, Wiceprezes Zarządu LMiR kmdr Marek Padjas. Po oficjalnym otwarciu Orkiestra Reprezentacyjna LMiR powitała zebranych uroczystym koncertem. Publiczność oczarowała muzyka i muzycy, których nagrodziła brawami. Wieczorem na terenie skansenu Reduta Solna jeszcze raz spotkali się Jungowie na pirackiej przygodzie przy dźwiękach muzyki naszej orkiestry.
W sobotę 23 maja muzycy trzykrotnie wystąpili przed publicznością, o godzinie 11: 00 koncert na Bulwarze Marynarzy Okrętów Pogranicza, o godzinie 15: 00 w Porcie Jachtowym -  Marina Solna – koncert na uroczystości rozpoczęcia sezonu żeglarskiego 2015 roku i odsłonięcia pamiątkowego Polera „Zasłużony dla Kołobrzeskiego Żeglarstwa“ -  udział wziął Prezes LMiR kpt ż. w. dr inż. Andrzej Królikowski. Dzień zakończył koncert w Ośrodku Wypoczynkowym Bukowina w miejscu zakwaterowania Orkiestry.W niedzielę 24 maja 2015 roku członkowie ZG LMiR, Zarząd oddziału Kołobrzeg LMiR i wszyscy uczestnicy Zlotu zgromadzili się w Kościele p.w. Św. Marcina na Mszy Świętej Koncelebrowanej w intencji „Ludzi Morza”, którą odprawił Kanonik Waldemar Krzywiński - krajowy kapelan LMiR. Szczególnie głębokie przeżycie tej Mszy sprawiła oprawa muzyczna i kunszt muzyków naszej orkiestry.
 Zadowoleni, dumni i radośni przeszliśmy na Nabrzeże przy Latarni Morskiej skąd wypłynęliśmy w rejs statkiem „Santa Maria“ – jeszcze trwały rozmowy, plany następnych spotkań, wspólne zdjęcia, śpiewy.
Na Nabrzeżu przy Latarni Morskiej przed pomnikiem kmdr Stanisława Mieszkowskiego XXIV Zlot Jungów dobiegł końca. Uczestnikom wręczono piękne certyfikaty. Orkiestra pożegnała ligowców, sympatyków Ligi, turystów i mieszkańców Kołobrzegu koncertem. Na zakończenie wspólnie zaśpiewano pieśń pożegnalną. Komendant Zlotu Andrzej Hładki, Wiceprezes ZG LMiR kmdr Marek Padjas, Prezes LMiR w Kołobrzegu Antoni Szarmach żegnając uczestników dziękowali wszystkim za przybycie, za wspólnie spędzony czas z nadzieją na przyszłe spotkania. Szczególne podziękowania skierowali do kmdr Józefa Kowalewskiego, dyrygentów i muzyków O.R. LMiR. Był to radosny, ale pracowity czas dla zespołu. Wszędzie gdzie pojawili się wzbudzali podziw, zachwyt i uznanie. Ci muzycy w marynarskich mundurach wspaniale reprezentują LMiR i cieszymy się, że są wśród nas.
 
 
 
 

 

Obchody 95 - Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem na Mazowszu

Obchody 95 - Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem na Mazowszu

Uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej L. M. i R.

 Pułtusk 21 luty 2015

 
W ramach obchodów 95 – rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w dniu 21 lutego 2015 r. w Auditorium Maximum Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku odbył się uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej zorganizowany przez Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora prof. dr hab. Adama Koseskiego. Na uroczystość przybyło liczne grono gości, wśród nich Pan Michał Pacholski – Poseł na Sejm, Pan Tadeusz Nalewajk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa. Pan Krzysztof Nuszkiewicz – burmistrz Pułtuska, Pan Brygadier Krzysztof Graczyk – przedstawiciel Rady Miejskiej Królewskiego Miasta Łęczycy, przedstawiciele władz Wyszkowa, przedstawiciele stowarzyszeń wojskowych, członkowie L. M. i R., Pani Mirosława Niedziałek córka śp. kmdr Adama Reszki generalnego szypra Flisu Wiślanego oraz mieszkańcy Pułtuska.
 
Na rozpoczęcie O. R. L. M. i R. wykonała hymn do Bałtyku. Zaproszonych gości powitał Prezes Okręgu Mazowieckiego L. M. i R. kpt. ż. ś. mgr Andrzej Potapowicz .
 
 W wystąpieniu przywołał wydarzenia 10 lutego 1920 r.,  kiedy to
po ponad 120 latach zaborów Gen. Józef Haller Dowódca Frontu Pomorskiego w asyście oficerów i wojska przybył do Pucka, przybyła również liczna delegacja sejmu, przedstawiciele władz państwowych – minister Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, Wojewoda Pomorski Maciej Rataj, wiceadmirał Kazimierz Porębski – Pierwszy Prezes L. M. i R. (w 1920 r. nazwa Liga Żeglugi Polskiej), księża: ks. dziekan Rydlewski, ks. Władysław Miegon – kapelan Marynarki Wojennej, ks. Wrycza – kapelan Wojskowy i w uroczystej ceremonii dokonał się historyczny akt Zaślubin Polski z Bałtykiem. Gen. Józef Haller wrzucił do morza jeden z pierścieni podarowanych mu przez Polonię Gdańską a drugi pozostał na palcu mówiąc: „Zaślubiam Cię Morze na znak rzeczywistego i wiecznego naszego panowania”. Staliśmy się Państwem Morskim ziściły marzenia i pragnienia Polaków. Ten historyczny fakt zadecydował o kształcie i kierunku rozwoju Młodego Państwa Polskiego. Następnie prezes O. M. L. M. i R. kpt. ż. ś A. Potapowicz i v-ce prezes kmdr dr Józef Kowalewski wręczyli przyznane przez Zarząd O. M. L. M. i R. dyplomy „PRO MEMORIA” dla osób których działalność znacznie pomogła w realizacji statutowych zadań organizacji.
Dyplomy otrzymali:
  • Pan prof. dr hab. Adam Koseski
  • Pan ppłk mgr inż. Leszek Wieczorek
  • Pan prezes Andrzej Grabowski
  • Pan dyrektor Bogdan Mroziewicz
Z pośród gości głos zabrał Pan Poseł Michał Pacholski. Zaakcentował ogromne, doniosłe znaczenie Zaślubin Polski z Bałtykiem 10 lutego 1920 r. w naszej historii jak również kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o tych wydarzeniach szczególnie w obecnych czasach, kiedy tak wiele autorytetów utraciło swoją wartość. Pan Poseł Michał Pacholski przekazał upominki – obrazy Królewskiego Miasta Łęczycy.
 
Pan Krzysztof  Nuszkiewicz – burmistrz Pułtuska skierował ciepłe słowa dla organizatorów tej ważnej uroczystości właśnie w Pułtusku – Pułtusk jest przyjazny, otwarty dla L. M. i R. dla morza, dla wodniaków, kocha muzykę i z otwartym sercem przyjmuję Orkiestrę Reprezentacyjną L. M. i R..
 Wiele pozytywnych słów za kultywowanie pamięci wydarzeń 10 lutego 1920  r. dla okręgu Mazowieckiego L. M i R. oraz orkiestry R. L. M. i R. przekazali Pan płk pil. dr inż. Henryk Czyżyk ze stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Pan Brygadier Krzysztof Graczyk - przedstawiciel Rady Miejskiej Królewskiego Miasta Łęczycy, Pan ppłk Mirosław Boruc – Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Wyszkowie, Pan Bogdan Mroziewicz – dyrektor administracyjny Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora. Rozpoczął się uroczysty koncert.
 
 
 
  Wykonawcy koncertu muzycy – O. R. L. M. i R. której założycielem, dyrektorem artystycznym jest kmdr dr Józef Kowalewski.
– Orkiestra powstała w 2008 r. w Wyszkowie, jednak muzycy rekrutują się z Brańszczyka, Ciechanowa, Jońca, Marek, Pułtuska, Warszawy i Wyszkowa.
 
 
 
 Zespół zapewnia oprawę muzyczną wszystkich najważniejszych wydarzeń Ligi Morskiej i Rzecznej, a więc: Rocznice Zaślubin z Morzem, Zlotów Jungów L. M. i R., Zjazdów Krajowych, Operacji Nautycznych Flis Wiślany i innych. Orkiestra ma w swoim repertuarze ponad 120 pozycji muzyki klasycznej, patriotyczno – wojskowej, religijnej i rozrywkowej. Dyrygentami orkiestry są kmdr doc. dr Józef Kowalewski założyciel zespołu, bsm. mgr Andrzej Jacek Gerek i dyr. Benedykt Cezary Celian, którzy prowadzą dzisiejszy koncert. Nasi soliści to bsm. Stanisław Rapacz i dyr. Benedykt Cezary Celian.
Pierwszym utworem w wykonaniu orkiestry był utwór „Morze, Nasze Morze”. Muzycy zaprezentowali utwory muzyki klasycznej i patriotyczno – wojskowej. Publiczność reagowała emocjonalnie na tych wspaniałych muzyków w marynarskich mundurach. Była wzruszona, oczarowana, zachwycona muzyką, śpiewem, wysokim poziomem artystycznym zespołu. Z życzliwością, radością i sympatią dziękowała naszym muzykom gorącymi brawami. Wszyscy czuliśmy się dumni i szczęśliwi z udziału w uroczystości i z faktu, że Orkiestra Reprezentacyjna L. M. i R. jest z Mazowsza.
Kmdr dr Józef Kowalewski za dzieło utworzenia i prowadzenia orkiestry, kultywowanie tradycji patriotycznych związanych z morzem został uhonorowany Medalem XX–lecia powstania Oddziału Warszawsko – Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz „Szczerbcem Łęczyckim” od przedstawicieli Królewskiego Miasta Łęczycy.
 
 Koncert pięknie prowadziła Pani mgr Aleksandra Kowalewska - Blicharz
 
 
 
 
 
 

95 - Rocznica Zaślubin Polski z Morzem Puck 10 luty 2015 r.

W dniu 10 lutego 2015 roku w Pucku odbyły się centralne obchody 95-rocznicy Zaślubin Polski z Morzem 10.II.1920r., pod patronatem Burmistrza miasta Puck, Prezesa Ligii Morskiej i Rzecznej, Urzędu Morskiego w Gdyni z udziałem Marynarki Wojennej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, episkopatu, delegacje okręgów L. M. i R. z całego kraju, mieszkańcy Pucka.

 

 

Ogromne znaczenie tego historycznego faktu, jego wpływ na kształt i kierunek rozwoju młodego Państwa Polskiego – „Staliśmy się Państwem Morskim – ziściły się marzenia i pragnienia Polaków” – spowodowało, iż 10 lutego jest też Świętem Ligii Morskiej i Rzecznej. Z okazji tego święta raz w roku najbardziej zasłużeni dla morza i śródlądzia pracownicy i działacze otrzymują odznaczenia. W tym roku Kapituła do spraw odznaczeń Zarządu Głównego L. M. i R. uchwałą z dnia 09.02.2015 r. najwyższym odznaczeniem uhonorowała cztery osoby w tym dwie osoby z Okręgu Mazowieckiego L. M. i R.:

Pierścień Hallera - to najwyższe wyróżnienie Ligi Morskiej i Rzecznej.

 

  • kmdr dr Józefa Kowalewskiego – założyciela, dyrektora artystycznego Orkiestry R. L. M. i R., v-ce prezesa Zarządu Okręgu Mazowieckiego L. M. i R.
  • kpt ż.ś. mgr Andrzeja Potapowicza – Prezesa Zarządu Okręgu Mazowieckiego L. M. i R.

Krzyżem Pro Mari Nostro – osiem osób, z Okręgu Mazowieckiego L. M. i R. – trzy:

  • mgr Krzysztofa Parzychowskiego – członka Zarządu Okręgu Mazowieckiego L. M. i R.
  • mgr inż. Andrzeja Cieślaka – członka Zarządu Okręgu Mazowieckiego L. M. i R.
  • mgr Hannę Potapowicz – sekretarza Zarządu Okręgu Mazowieckiego L. M. i R.

 

Trzymajmy się morza, jezior i rzek !