OKRĘG MAZOWIECKI LMiR NA V BIEGU PAMIĘCI MARYNARZY I UŁANÓW

Od pięciu lat, tradycyjnie w Powiecie Ostrołęckim odbywa się „Bieg Pamięci Marynarzy i Ułanów”, w takcie którego jako goście są obecni przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej. W tym roku, na tym sportowo-patriotycznym wydarzeniu Okręg Mazowiecki LMiR reprezentowali prezes – kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ, v-ce prezes -kmdr Józef KOWALEWSKI oraz sekretarz – mgr Hanna POTAPOWICZ.


Impreza odbyła się w niedzielę, 1 października 2017 w miejscowości Susk Stary. Została ona zorganizowana dla uczczenia pamięci 53 marynarzy i 18 ułanów poległych w obronie Ojczyny na ziemi rzekuńskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920. Służyła również promocji zdrowego trybu życia. Rywalizacja przebiegała na dystansie 10 km; zatem, może kwalifikowana, jako ćwierć-maraton. Trasa biegu to jedna pętla przebiegająca przez miejscowości Susk Stary - Nowa Wieś Wschodnia - Ołdaki - Zabiele - Susk Stary.


Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod krzyżem upamiętniającym etos marynarzy i ułanów walczących w wojnie roku 1920 przez dwie delegacje. Pierwsza to grupa samorządowców z Gminy Rzekuń z wójtem Stanisławem GODZINĄ, sekretarzem Bożeną JASKÓLSKĄ oraz sołtysem Suska Starego Marzeną PÓŹNIEWSKĄ. W skład drugiej delegacji weszli kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ i kmdr Józef KOWALEWSKI (przedstawiciele OM LMiR) oraz por. mgr Jan GRZYB i ułan Dariusz OLECH (przedstawiciele środowisk 5-go Pułku Ułanów Zasławskich). Wieniec był niesiony przez Norberta SIEMIĄTKOWSKIEGO v-ce prezesa Klubu Sportowego ARCO-ŁAWY, uczestnika biegu i jednego z współorganizatorów wydarzenia. Odegranie Hasła Wojska Polskiego oraz melodii Śpij Kolego przez sygnalistę (trębacza z orkiestry straży pożarnej), zakończyło uroczystość oficjalną.


Przed biegiem, zaledwie kilka dni po uruchomieniu zapisów wyczerpał się limit 250 miejsc, co wskazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ta impreza - zorganizowana przez Klub Sportowy ARCO–ŁAWY, Osoby najbardziej zaangażowane w to przedsięwzięcie to Arkadiusz ZYŚK – prezes Klubu, Marek ŻEBROWSKI, Norbert SIEMIĄTKOWSKI v-ce prezes, Leszek MAŁKOWSKI, Piotr NABIAŁEK i Katarzyna CHOLEWA-MARCINOWSKA. Szczególne wyrazy uznania za wsparcie organizacyjno-logistyczne imprezy należą się Panu Rafałowi PIEŃKOWSKIEMU – właścicielowi zajazdu Zielony Zakątek.  Zajazd ten, od samego początku biegów służy, jako baza w trakcie tego corocznego wydarzenia sportowego.


Dokładnie 250 zawodniczek i zawodników wystartowało w V Biegu Pamięci Marynarzy i Ułanów w Susku Starym. Impreza, jak zawsze, cieszy się znacznym zainteresowaniem, a chętnych do udziału w zawodach z roku na rok przybywa. Rekordzistą tegorocznego ćwierć-maratonu został Przemysław DĄBROWSKI.


Po biegu, tuż przed ogłoszeniem wyników sekretarz OM LMiR mgr Hanna POTAPOWICZ przedstawiła rys historyczny początków Ligi Morskiej i Marynarki Wojennej RP – ze szczególnym naciskiem na czyn bojowy na lądzie oddziałów MW RP w roku 1920. Kolejną częścią imprezy było odczytanie wyników w kategoriach mężczyzn i kobiet oraz grup wiekowych. Wyróżnienia dla uczestników i organizatorów wręczali członkowie władz K. S. ARCO – ŁAWY, sponsorzy, przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Środowisk 5-go Pułku Ułanów Zasławskich. Wyróżnionym wręczono puchary, medale, dyplomy oraz nagrody pieniężne i rzeczowe.


Impreza miała swój finał przy ogniskach, gdzie pieczono kiełbaski i inne wyroby oraz serwowano różne napoje. Humory dopisywały, ponieważ było bardzo ciepło - mimo kalendarzowej daty 1-go października. Komentowano wydarzenie i dzielono się uwagami.


Klub Sportowy ARCO-ŁAWY to wieloletni wypróbowany i sprawdzony sojusznik Ligi Morskiej i Rzecznej. Klub, oprócz propagowania sportu i zdrowego stylu życia, ma swój wielki wkład w wychowanie narodowo-patriotyczne, czego przejawem są organizowane od pięciu lat Biegi Pamięci Marynarzy i Ułanów. Komitetowi organizacyjnemu w całości i każdemu jego członkowi ad personam składamy serdeczne podziękowanie i wyrazy uznania za wkład w kultywowanie naszego dziedzictwa narodowego w najlepszym wydaniu.

 

 

Mocna obsada V Biegu Pamięci Marynarzy i Ułanów

Dokładnie 250 zawodniczek i zawodników wystartuje w V Biegu Pamięci Marynarzy i Ułanów w Susku Starym. Impreza cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a chętnych do udziału w zawodach z roku na rok przybywa. Rekordzistą 10 km trasy jest Przemysław Dąbrowski.

Impreza odbędzie się w niedzielę, 1 października w miejscowości Susk Stary i ma służyć promocji zdrowego trybu życia oraz uczczenia pamięci marynarzy i ułanów. Rywalizacja przebiegać będzie na dystansie 10 km. Trasa biegu jest jedną pętlą przebiegającą przez miejscowości Susk Stary - Nowa Wieś Wschodnia - Ołdaki - Zabiele - Susk Stary.

W obecnym sezonie zaledwie kilka dni po uruchomieniu zapisów do biegu wyczerpał się limit 250 miejsc, co pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się impreza organizowana przez KS Arco Ławy w osobach: Arkadiusz Zyśk, Marek Żebrowski, Norbert Siemiątkowski, Leszek Małkowski, Piotr Nabiałek i Katarzyna Cholewa-Marcinkowska.
- Celem organizowanych zawodów jest promowanie biegania jako najprostszej formy aktywności fizycznej, oraz uczczenie pamięci poległych 53 marynarzy i 18 ułanów, którzy polegli w obronie ziemi rzekuńskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku - podkreśla Arkadiusz Zyśk z klubu sportowego Arco Ławy.

Przed rozpoczęciem biegu dojdzie do nakreślenia rysu historycznego wydarzeń mających miejsce w Susku Starym oraz złożenie kwiatów przez delegację biegaczy. Biuro zawodów będzie mieściło się w kompleksie wypoczynkowym "Zielony Zakątek" Susk Stary 10. W dniu imprezy będzie czynne od godz. 7.30 - 10.30. Start biegu nastąpi o godz. 10.50 w Susku Starym w okolicy przystanku autobusowego.

 

LIGA MORSKA I RZECZNA W MODLINIE NA 78-ej ROCZNICY SAMOZATOPIENIA FLOTYLLI WIŚLANEJ

Dnia 16 września 2017, na terenie Twierdzy Modlin, przy tablicy upamiętniającej powstanie pierwszego portu Marynarki Wojennej RP, miała miejsce coroczna uroczystość, w trakcie której uczczono pamięć marynarzy Oddziału Wydzielonego „Wisła” walczących z najeźdźcą w czasie kampanii wrześniowej. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele struktur Ligi Morskiej i Rzecznej i przedstawiciele władz samorządowych Nowego Dworu Mazowieckiego. Były obecne poczty sztandarowe, oddział Wojsk Obrony Terytorialnej oraz młodzież szkolna i rekonstruktorzy.

Meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości prezesowi LMiR kpt. ż. prof. dr inż. Andrzejowi KRÓLIOWSKIEMU złożył prezes Okręgu Mazowieckiego kpt. ż. ś. mgr Andrzej POTAPOWICZ, po czym nastąpiło oficjalne powitanie gości, czego dokonała sekretarz Zarządu Okręgu Mazowieckiego mgr Hanna POTAPOWICZ. Sekretarz Okręgu przedstawiła również, w krótkim zarysie, tło wydarzeń historycznych roku 1939.

Kolejno, po odegraniu przez sygnalistów Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR sygnału „Słuchajcie Wszyscy”, v-ce prezes LMiR kmdr Marek PADJAS odczytał postanowienia Zarządu Głównego LMiR o wyróżnieniach krzyżem „Pro Mari Nostro” i medalem „Zasłużonym dla Ligi Morskiej i Rzecznej”. Krzyż Pro Mari Nostro otrzymali: kpt. ż. ś. Stanisław FIDELIS – pisarz marynista oraz por. ż. ś. Marianna PIELACIŃSKA – członek struktur LMiR w Płocku. Złotymi Medalami „Zasłużonym dla Ligi Morskiej i Rzecznej” odznaczono kpt. ż. ś. Andrzeja POTAPOWICZA – prezesa Okręgu Mazowieckiego LMiR, kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO v-ce prezesa OM LMiR oraz mgr Elżbietę KASIŃKĄ – prezes Oddziału LMiR w Wyszkowie. Aktu dekoracji dokonali prezes LMiR kpt. ż. w. prof. dr inż. Andrzej KRÓLIKOWWSKI i v-ce prezes LMiR kmdr Marek PADJAS. Specjalne wyróżnienia od prezesa LMiR kpt. KRÓLIKOWSKIEGO, w postaci oryginalnych rycin marynistycznych, otrzymali burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego - mgr Jacek KOWALSKI oraz v-ce dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Dworze Mazowieckim - mgr Ewa RUDNICKA. Burmistrz Nowego Dworu także zabrał glos w okolicznościowym wystąpieniu.

Ważną częścią wydarzenia w Modlinie był apel pamięci, który odczytała mgr Elżbietą KASIŃSKA. W trakcie apelu, przywołano pamięć działaczy Ligi Morskiej oraz marynarzy z morza i śródlądzia, oficerów, podoficerów i marynarzy oraz załóg cywilnych, które uczestniczyły w działaniach bojowych roku 1939. Kolejne fragmenty apelu były czytane przy łoskocie werbli, a na zakończenie tejże części trębacze OR LMiR odegrali sygnał „Hasło Wojska Polskiego”.   

W czasie uroczystości, nie zabrakło modlitwy za spokój duszy poległych i zmarłych marynarzy. Prowadził ją ks. prof. dr hab. Józef ŁUPIŃSKI – nauczyciel akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, aktywny działacz Oddziału Podlaskiego LMiR i instruktor harcerski drużyny „Szara Szekla”. Duchowny znany jest ze swojego udziału i dowodzenia w trakcie spływu tratwą „Arka Józefa”, co miało miejsce w lipcu br. na trasie Łapy – Gdańsk.

Finalną częścią uroczystości w Modlinie było składanie wieńców pod tablicą poświęconą marynarzom II RP. Kwiaty złożyli burmistrz Nowego Dworu Jacek KOWALSKI, delegacja Ligi Morskiej i Rzecznej, młodzież szkolna oraz rekonstruktorzy. Na zakończenie ceremonii, bsm. Jarosław MORAWSKI z OR LMiR odegrał sygnał „Śpij Kolego”.

Uroczystości w Modlinie wpisały się na stałe w calendarium Ligi Morskiej i Rzecznej. W roku przyszłym (2018), w Twierdzy Modlin, odbędzie się ceremonia upamiętniająca stulecie powstania Marynarki Wojennej RP i stulecie Ligi Morskiej i Rzecznej.

 

 

LIGA MORSKA I RZECZNA NA OBCHODACH EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA W DĘBLINIE

W sobotę, dnia16 września 2017, w Dęblinie nad Wisła, miały miejsce obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, przy okazji, których, odbył się cały szereg imprez towarzyszących, gdzie Liga Morska i Rzeczna, praktycznie „grała pierwsze skrzypce”. Wydarzenie to było realizowane w ramach kolejnego projektu Unii Europejskiej, a jej celem było podkreślenie roli Wisły dla rozwoju ekonomicznego i kulturowego społeczności zamieszkałej nad brzegami tej rzeki. Należy dodać, że rzeczony event odbył się w roku 2017, który zgodnie uchwałą Sejmu RP został ogłoszony Rokiem Wisły. Spotkanie w Dęblinie należy do szeregu wydarzeń kulturalnych stanowiących zwieńczenie obchodów Roku Wisły.

Równolegle z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, w Dęblinie – w Muzeum Sił Powietrznych, na wyjazdowym posiedzeniu, obradował Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej. Ważnym elementem spotkania członków LMiR było podpisanie umowy o współpracy miedzy Muzeum Sił Powietrznych a Ligą Morską. Umowa, w imieniu obu stron, została podpisana przez mgr Pawła PAWŁOWSKIEGO – dyrektora MSP i kmdr Marka PADJASA - wiceprezesa LMiR. W trakcie roboczych obrad, poruszono kwestie organizacyjne funkcjonowania struktur LMiR oraz plany perspektywiczne naszej organizacji na rok 2018. Interesującą sprawę planowanego na rok 2018 w Gdyni Międzynarodowego Kongresu Marynarzy Okrętów Podwodnych przedstawił prezes Bractwa Okrętów Podwodnych LMiR kmdr Edward OLEWIŃSKI.

Tego samego dnia, w Dęblinie odbywało się również spotkanie alumnów Kościoła Katolickiego, którzy w latach 1959 – 1980 odbywali służbę wojskową w tzw. kompaniach kleryckich i decyzją Prezydenta RP zostali promowani na stopień podporucznika WP. Grupa około dwudziestu księży-oficerów w mundurach Marynarki Wojennej uczestniczyła w sobotnich wydarzeniach, które zaszczycili swoją obecnością szef Centrum Operacji Morskich wiceadmirał dr Stanisław ZARYCHTA, rektor Akademii Marynarki Wojennej kmdr prof. dr hab. Tomasz SZUBRYCHT oraz Jego Ekscelencja Sufragan Diecezji Radomskiej ks. bp. kpt. dr Adam ODZIMEK.  

Po południu, nad brzegiem Wisły, miała miejsce uroczystość ślubowania jungów LMiR na sztandar Organizacji. W poczcie sztandarowym LMiR wystąpili: mgr Antoni SZARMACH - prezes Oddziału LMiR w Kołobrzegu, chor. szt. mar. Zbigniew KRZYSZTOFIAK oraz mgr Paweł RÓŻAŃSKI – opiekun szkolnego koła krótkofalowców z Brańszczyka. Po słowie wprowadzającym dyr. MSP Pawła PAWŁOWSKIEGO, a następnie po wystąpieniach kmdr Marka PADJASA i J. E. Biskupa Adama ODZIMKA, rozpoczęła się właściwa uroczystość. Rotę ślubowania odczytała wiceprezes LMiR dr Elżbietą MARSZAŁEK.  Po ślubowaniu, sześciu jungów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie (w stalowych lotniczych mundurach) dokonało symbolicznego zamoczenia banderek LMiR w wodach rzeki, po czym orkiestra LMiR wykonała „Hymn do Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego. Miłym akcentem było wręczenie dyr. PAWŁOWSKIEMU Złotego Medalu „Zasłużonym dla Ligi Morskiej i Rzecznej”.

Część artystyczna, Europejskich Dni Dziedzictwa rozpoczęła się od występu Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR pod dyrekcją kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO. Zespól zaprezentował dęblińskiej publiczności i gościom utwory z kategorii muzyki klasycznej, patriotyczno-wojskowej, marynistycznej i rozrywkowej. Solowe partie wokalne wykonali Ewa RAPACZ – dyplomantka studiów II-go stopnia Wydziału Artystycznego Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz bsm. Stanisław RAPACZ – solista zespołu. Zespól musiał dołożyć starań o jak najlepsze wykonania, ponieważ najważniejszym gościem był wiceadmirał dr Stanisław ZARYCHTA, który oprócz rozlicznych fakultetów, ma także ukończoną szkołę muzyczną w klasie trąbki.

O zmroku, rozpoczęły się występy zespołów estradowych, które trwały do późna w nocy. Natomiast, członkowie LMiR i goście zostali zaproszeni na tradycyjną watrę nad brzegami Wisły, podczas której serwowano potrawy z grilla, potrawy pieczone na ognisku oraz dobre lubelskie piwo. Było trochę zimno, ale humory dopisywały. Z punktu widzenia LMiR, była to bardzo udana impreza, a jej spiritus movens dyr. Paweł PAWŁOWSKI zasługuje nie tylko na wielkie podziękowania, ale również na najwyższe wyrazy uznania.  


 

OKRĘG MAZOWIECKI LMiR NA SETNEJ ROCZNICY URODZIN MJR. PIL. STEFANA KLECZKOWSKIEGO – ASA LOTNICTWA Z DYWIZJONÓW 302 I 303 RAF

100 lat temu, w Kleczkowie, urodził się major pilot Stefan Kleczkowski, bohaterski pilot - członek personelu latającego legendarnych dywizjonów 302 i 303 Royal Air Force, uczestnik II wojny światowej. Z tej okazji, w niedzielę 3 września miała miejsce uroczystość upamiętniająca Jego dokonania i szlak bojowy.
 
Z tejże okazji, do Kleczkowa zostali zaproszeni przedstawiciele Zarządu Okręgu Mazowieckiego LMiR w osobach: prezes – kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ, sekretarz mgr Hanna POTAPOWICZ oraz Orkiestra Reprezentacyjna LMiR pod dyrekcją kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO, która zapewniła oprawę muzyczną wydarzenia - zarówno liturgii, przemarszu jak i uroczystości na cmentarzu.
 
Do Kleczkowa przybyli także starosta Powiatu Ostrołęckiego dr inż. Stanisław KUBEŁ, v-ce starosta mgr Krzysztof PARZYCHOWSKI, przedstawiciele władz powiatowych i lokalnych. Środowisko Sił Powietrznych RP było reprezentowane przez poczet sztandarowy Stowarzyszenia Lotników Polskich i jego prezesa płk pil. Kazimierza POGORZELSKIEGO. Obecni byli także przedstawiciele rodziny bohatera z Wielkiej Brytanii.  
 
Obchody 100. rocznicy urodzin majora Kleczkowskiego odbyły się w parafii p.w. św. Wawrzyńca w Kleczkowie, gdzie w jego intencji celebrowano mszę świętą pod przewodnictwem proboszcza ks. Dariusza LENCZEWSKIEGO. Na lokalnym cmentarzu parafialnym, na grobie asa polskiego lotnictwa, kwiaty złożyli zaproszeni przedstawiciele władz i organizacji pozarządowych.
 
Organizatorem uroczystości poświęconych pamięci majora Stefana Kleczkowskiego były: Mazowieckie Inicjatywy Społeczne oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Obecny na obchodach starosta dr inż. Stanisław KUBEŁ podkreślił, że cenna jest każda inicjatywa upamiętniająca bohaterów regionu.
 
Major Stefan Kleczkowski urodził się 8 kwietnia 1917 roku w Dębowie. Od urodzenia związany był z Kleczkowem, gdzie ukończył sześć klas szkoły podstawowej. W roku 1937, został przyjęty do Szkoły Podchorążych w Dęblinie, a dwa lata później otrzymał licencję pilota. Po wyjeździe z Polski w roku 1939, dotarł do Rumuni, kolejno do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie w polskich dywizjonach RAF zasłynął z powodu sukcesów w walce z wrogiem. Zmarł w 1992 roku w Anglii, lecz zgodnie z jego życzeniem, pochowany został w Polsce, na cmentarzu w rodzinnym Kleczkowie.


 

ORKIESTRA NA DOŻYNKACH W ZAMBSKACH KOŚCIELNYCH

W dniu 27 sierpnia 2017, na zaproszenie Wójta Gminy Obryte (k. Pułtuska) mgr Jana MROCZOWSKIEGO, Orkiestra LMiR wzięła udział w obchodach Dożynek 2017 w Zambskach Kościelnych – malowniczej wsi kurpiowskiej położonej w meandrach Narwi. Zadaniem orkiestry było zabezpieczenie oprawy muzycznej zarówno w trakcie przemarszu korowodu dożynkowego, mszy polowej, a na zakończenie zespól wykonał krótki koncert dla rolników, ich rodzin oraz zaproszonych gości.

Przemarsz korowodu prowadziła orkiestra. Za nią przemieszczały się grupy rolników niosących rozmaite artefakty dożynkowe wykonane z surowców naturalnych (głownie pochodzenia roślinnego). W przemarszu uczestniczyli jeźdźcy na koniach, bryczki, motocykliści, młodzież w strojach ludowych i również strażacy.  Oczywiście, maszerowali także przedstawiciele władz Gminy i zaproszeni goście.

Ważnym elementem uroczystości była msza polowa koncelebrowana przez ks. prałata Stanisława PAKIEŁĘ i ks. Dariusza MULTONA – proboszcza lokalnej parafii p.w. Św. Wojciecha. Muzycy OR LMiR wykonali stosowny program muzyki sakralnej i klasycznej dla podkreślenia nastroju wydarzenia.

Ostatnim zadaniem dla Orkiestry było wykonanie całego szeregu utworów o charakterze wojskowo-patriotycznym i narodowym oraz kilku kompozycji z gatunku muzyki rozrywkowej. Wykonania zespołu zadały ciepło przyjęte przez zgromadzoną publiczność.
 
Cechą charakterystyczną społeczności Zambsk Kościelnych jest niezwykła gościnność. I tak, po występach orkiestra została zaproszona do plebanii na typowy polski obiad. Honory gospodarza pełnił ks. proboszcz Dariusz MULTON.


 

OKRĘG MAZOWIECKI LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ NA UROCZYSTOŚCIACH KU CZCI MARYNARZY I UŁANÓW

W dniu 20 sierpnia br. po raz kolejny w Rzekuniu k/Ostrołęki miała miejsce uroczystość pod nazwą "W hołdzie Marynarzom i Ułanom poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 roku." Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili senator RP Robert MAMĄTOW, v-ce starosta ostrołęcki mgr Krzysztof PARZYCHOWSKI, przewodniczący rady miasta Ostrołęka Jerzy GRABOWSKI, dowódca 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia Rodzajów Sił Zbrojnych płk dr Piotr WANIEK i komendant WKU w Ostrołęce ppłk Krzysztof GEMZA. Obecni byli również przedstawiciele innych służb mundurowych. Okręg Mazowiecki LMiR reprezentowali prezes Okręgu kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ i sekretarz mgr Hanna POTAPOWICZ. Kompanię honorową wystawił Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej z Wejherowa, a oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej pod dyrekcją kmdr Józefa KOWALEWSKIEGO. 
 
Ważnym elementem w uroczystości było również uczestnictwo społeczności lokalnej. W wydarzeniu uczestniczyło Stowarzyszenie Sympatyków 5-go Pułku Ułanów Zasławskich pod dowództwem por. Jana GRZYBA, które wystawiło szwadron kawalerii. Udział brała również młodzież z Kola LMiR przy Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Rzekuniu. 
 
Obchody rozpoczęły się od meldunku, który od dowódcy kompanii honorowej Marynarki Wojennej przyjął płk Piotr WANIEK, a następnie miało miejsce wciągnięcie flagi państwowej na maszt przy dźwiękach Hymnu Narodowego. W kościele, wójt Gminy Rzekuń Stanisław GODZINA przywitał uczestników uroczystości i wygłosił słowo wstępne, po czym  młodzież pod kierunkiem mgr Małgorzaty LUBECKIEJ przedstawiła krótki rys historyczny wydarzeń z pierwszych dni sierpnia 1920 roku, które rozegrały się na Ziemi Rzekuńskiej.
 
Koncelebrowaną Mszę Świętą odprawili ks. ppłk Jan MROWCA i ks. Stanisław GADOMSKI. Homilię wygłosił ks. Wojciech RZEPA. W liturgii uczestniczyły poczty sztandarowe, Kompania Honorowa Marynarki Wojennej, ułani kultywujący tradycje 5 Pułku Ułanów Zasławskich, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz społeczność gminy Rzekuń. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła OR LMiR.
 
Po Mszy Świętej miał miejsce przemarsz na Cmentarz Parafialny, na czele którego znajdował się szwadron kawalerii, a następnie orkiestra prowadzona przez tamburmajora bsm. Jarosława MORAWSKIEGO. Przy pomnikach Marynarzy i Ułanów odczytano Apel Pamięci, zakończony salwą honorową i sygnałem Wojska Polskiego. Przedstawiciele władz i instytucji oraz organizacji społecznych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów na grobach bohaterów, co zakończyło oficjalną część uroczystości.
 
Finalny etap wydarzenia stanowił pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu członków Stowarzyszenia Sympatyków 5-go Pułku Ułanów Zasławskich, po czym wszyscy uczestnicy obchodów zostali zaproszeni na żołnierski obiad.